Author Topic: Проблем со радиото во DVD плеерот  (Read 636 times)

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Проблем со радиото во DVD плеерот
« Opened on 09.04.2014, Wednesday, 19:24:12 (Edited 09.04.2014, Wednesday, 20:59:16) »
Поздрав колеги потребно ми е ваше мислење, искуство се работи околу едно ДВД марка НЕО  кое ми стоеше дома во кутија , но помината гаранција купено од Нептун  и пред некој ден ми затреба  и пробав да го уклучам  се најнормално си работеше  слика се се се филм дури гледав на него музика и така и го открив проблемот. Префрлив на радио бидејки има можност и радио да слушаш на него и кога се појавува фреквенцијата на станицата на  која е наместено,но на звучниците ништо ни шум немаше, пробував со други станици се се,но пак безуспешно отворив внатре ја откачив антената да видам дали ке добијам шум и повторно ништо..Можеби е фабричка маана,  или пак се работи за некој дефект кој лесно може да се отклони  има ли начин да се поправи или сепак ке си остане на тоа да биде само ДВД не радио   ??

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Види кои се ознаките на RF модулот. Ако успееме да најдеме некои податоци за него, можно е да се среди проблемот. Ако не, тоа е тоа.

И пиши ги ознаките на моделот или евентуално ознаките на главната плоча (шасијата) на DVD плеерот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
види каблите одзади и во опциите прокопај, стерео или 2.1 нешто барај. башка кабли се, затоа немаш звук. 90% е тоа, истото го имам приметено на кварц што се исто такво..

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
DVD-то е модел HT335DivX, иначе сите кабли можни ги проверив се си е во ред, но ме чуди и на АМ кога ке го префрлам нема шум барем на излезот :S.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
а фм? може да има ауто-муте...

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Не верувам не .. ајде еве и да речеме дека ФМ е на муте што е со АМ ? или пак обратно, нешто друго е во приказнава ке видиме...