Author Topic: Што е поважно во сервисерската и аматерската работа - ТЕОРИЈА или ПРАКТИКА  (Read 15984 times)

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Малце ја зачитав темата иако нејкам да упагам во вакви расправии  имам едно прашање до Maki бидејки тврди се може да се симулира

Пред некое време за едно пријателче кое вози трки му проектрав програмибилно TCI палење, конкретно за Yugo бидејки имаат многу проблеми со разводниците

Улогата на ова палење е спрема зададена та мапа  да го менува аголот на палење.Аголот на палење се добива од моменталниот вртеж на моторот и вакумот во усисната грана
Вртежот се добива од VR сензорот во разводникот а вакумот со доболнителен MAP сензор

Направив прототип и прво на маса неколку дена го тестирам да видам како работи софтверот и хардверот.

Поставив разводник кој го вртев со мотор а MAP сензорот го заменив со променлив напоп(0-5В)
влезовите ,излезите,напојувањето поставени на (логички анализатор ,осцилоскоп и волтметри)
неколку дена го тестирам супер си работи немаше никаков пропрем

Се решив да го пробам на кола да видам како ке работи.Направив една почетна мапа прво да ја запалиме колата ги поставиви сите инструменти за следене на сигналите и ја палиме колата ама сега имам проблем не работи како што треба се јавуват многу сметни од бомбина во напојувањето и се побркуваше микроконтролерот по неколку дена истрашување го решив проблемот со напојувањето и се си работеше како што треба.

Е сега Макi кажи ми како ке ги симулираш овие пречки со софтвер за симулација (плус температурни промени ,потреси ,влага.......)?
 
Како би ги симулирал пречките на некој RF приемник кога би му доближил теслин трансформатор?  




Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Токму тоа ми е и мене поентата. Не можеш сите бранови форми и фреквенциски каратеристики на сите типови на шумови (кои, пратем, се бесконечно многу, тоа што ние си ги типизираме на Gauss-ов, Poisson-ов или некаков друг тип на шум, тоа е веќе сосема трета работа) да ги симулираш. Едноставно, не е возможно. Можно е да се внесат (симулираат) определени видови на типизирани сигнали кои би се сметале за „сметња“ во симулацијата, но НИКОГАШ не можеш со 100% сигурност да предвидиш што ќе имаш „на терен“. Ако можеше, немаше да ставаме кондензатори со 25V-ен работен напон меѓу изводи измеѓу кои, барем теоретски, нема поголем напон од 10V.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Решавајќи го моето прашање со целобрановиот исправувач, исто како што кажав во цитатот, дојде до повеќе равенки, и тука застана. Неможе понатаму повеќе математички со трансформации да се решава тој проблем, да се дојде до помал број равенки, и никако пак до една равенка.

Не застанав,го решив до крај.Напонот на кондензаторот го опишав со две егзактни равенки,кои не се упростени и кои се решаваат директно,без нумерички метод (едино точката Т ја добив нумерички).Зашто мора да биде само една равенка?? Ова е важно прашање,молам за одговор!

Не знам дали да се смеам или да плачам!!
Па ти све си помешал од математиката што (не) си ја учел!!

Од ова нема потреба што си го напишал.

Јас само во претходен пост, заради објаснување, споредував систем кој може да се реши: (1) до една равенка, и таа да биде во емпириски/аналитичка/затворана форма; со систем да се реши (2) нумерички. Како што имам кажано и претходно, ако беше секогаш возможно (1), тогаш математички све ќе се "претресеше" за уредот/системот/склопот/проктот/планот. Но бидејќи (1) не е секогаш можно, преостанува (2), кој има слабости: и временски, и дискретни, и други.

Ти си тој кој тврдиш дека ако можеш/имаш (2), тогаш е исто како да имаш/можеш и (1). Со нумеричка анализа све ќе направиш....

Уште повеќе, ти си тој кој тврдиш дека со софтверска симулација (која е дискретна нумеричка симулација во повеќе точки), ги добиваш сите променливи идентично-идеално исти со вистинскиот физички реален направен уред.

Јас тврдам дека симулираните резултати, колку што моделот е поголем, покомплициран, по нелинеарен, толку се повеќе НЕМА да се идентично-идеално исти со вистинскиот физичкиот реален направен уред.

Да,за ова претерав,се извинувам,али така секогаш реагирам кога ќе почнат да се потегнуваат нелогични ствари у дискусијата.

Ова никогаш не сум го тврдел! У ствари целата дискусија отиде у погрешен правец,темата беше: Што е поважно,теорија или пракса? Овде на форумов генерално владее погрешно мислење дека праксата е главна.Али у реалниот свет стварите друкчие се одвиваат: конструкторот седнува на празна маса,со празен лист хартија и молив и ја осмислува конструкцијата на склопот,прави прорачуни според теоријата  ;) (користи и приближни формули,од кои ти толку се ужасаваш!!) и така ги одредува вредностите на елементите,затим прави симулација на компјутер  :D  :D, таму триста пати прави измени на вредностите на елементите (така е побрзо,него триста пати да прави одлеми-залеми на реален прототип :D  :D).Тек откако ќе биде задоволен со резултатите,се прави прототип и реално се мери.
Поентата ми е: додека се дојде до реално мерење на прототипот,конструкторите се утепуваат од теорија!! Никој не може да конструира појачало или телевизор само со неговата пракса,колку и да е голема таа!!


Не,него јас тврдам дека мерењата често се помалце прецизни него симулацијата!Види погоре што утка направил GigaWatt мислејќи дека измерил со прецизност од трета децимала.

За ова се слагам,никогаш не сум тврдел друкчие.Али има разлика измеѓу реален физички уред и она што го мериме од него.Мерењето често е помалце прецизно од симулацијата

Во врска со твоето решавање на целобрановиот исправувач. Те молам прочитај подолу што се бара? Те молам прочитај што тврдам?

... една проста шема од целобранов исправувач. ... каков е обликот на напонот на излез...

Јас тврдам дека неможе да се напише една формула во аналитичка/емпириска/затворена форма која ќе го опишува излезниот напон Udc2(t), само во функција од влезниот напон Uac1(t) и сите параметри на елементите во шемата. Односно дека неможе да се напише една формула во облик:

   Udc2(t) = g{Uac1(t), R, C, ..., t}

Значи не се бара множество на равенки до кои дојде ти! Се бара една крајна равенка.
Значи не се бара нумеричко решавање на исправувачот кон што се посегна ти! Значи доби пак систем од повеќе равенки (во кои има и нелинеарни равенки).

Пак не ми си јасен зашто ти е потребно све ова и што ти е поентата,па пак ќе го поставам важното прашање: .Зашто мора да биде само една равенка?? Овде збориме за теоретски опис на реален систем,за негова симулација.Зашто мора да биде само една равенка,што страшно ќе се деси ако теоретски се опише со неколку равенки?  ???

Плус, веднаш си почнал да занемаруваш и поедноставуваш!!! Јас никаде немам напишано каков е влезниот напон, и плус која му е неговата вредност. Јас само имам напишано Uac1(t). Немам напишано ниту (ко)синусоиден, ниту 220VAC.

Е ова веќе е тупење,се извинувам на изразот.
Ако не знаеш што напон доаѓа на влез,ништо нема да ти користи тоа што у пракса ќе го измериш неговиот излез.


Споено мислење: [time]19 Август 2012, 10:24:44[/time]
Во врска со поврзувањето на 200W потрошувач, на тој целобрановиот исправувач каде трафото е 100VA, те молам симулирај го на твојот софтвер за симулација, и кажи ни каков облик има излезниот напон.

Ево за поедноставување, трафото е N1:N2=1:1, на влез/примар имаш 220VAC, значи исто и на секундар, грецот е со диоди 1N4007, нека го нема тој кондензаторот, и ти поврзуваш сјалица од 220V/200W.

Те молам оваа проста шема (еден трафо, грец, сјалица) изсимулирај ја (ама немој и реално да пробуваш), и кажи ни го графикот на напонот на сјалицата од последните секунди после виртуелно време од 5 часови.

Пошто симулаторот е на компјутер, можеш лесно prinst-screen, и како слика да ни ја постуваш тука.

Ова лесно се прави и без симулација: трафото ќе прегори и графикот на напонот на сијалицата после 5 часа е НУЛА!  :D   :D   :D   :D

Иначе да знаеш,постројат софтвери за симулација на вакви хаварии (јас немам таков),све тоа се базира на теорија и на емпириски формули добиени со мерења (тие емпириските формули не се у облик од само една равенка како што ти стално бараш,него се систем од којзнае колку равенки  :D   :D   :D )

Споено мислење: [time]19 Август 2012, 10:59:23[/time]
Малце ја зачитав темата иако нејкам да упагам во вакви расправии  имам едно прашање до Maki бидејки тврди се може да се симулира

Пред некое време за едно пријателче кое вози трки му проектрав програмибилно TCI палење, конкретно за Yugo бидејки имаат многу проблеми со разводниците

Улогата на ова палење е спрема зададена та мапа  да го менува аголот на палење.Аголот на палење се добива од моменталниот вртеж на моторот и вакумот во усисната грана
Вртежот се добива од VR сензорот во разводникот а вакумот со доболнителен MAP сензор

Направив прототип и прво на маса неколку дена го тестирам да видам како работи софтверот и хардверот.

Поставив разводник кој го вртев со мотор а MAP сензорот го заменив со променлив напоп(0-5В)
влезовите ,излезите,напојувањето поставени на (логички анализатор ,осцилоскоп и волтметри)
неколку дена го тестирам супер си работи немаше никаков пропрем

Се решив да го пробам на кола да видам како ке работи.Направив една почетна мапа прво да ја запалиме колата ги поставиви сите инструменти за следене на сигналите и ја палиме колата ама сега имам проблем не работи како што треба се јавуват многу сметни од бомбина во напојувањето и се побркуваше микроконтролерот по неколку дена истрашување го решив проблемот со напојувањето и се си работеше како што треба.

Е сега Макi кажи ми како ке ги симулираш овие пречки со софтвер за симулација (плус температурни промени ,потреси ,влага.......)?
 
Како би ги симулирал пречките на некој RF приемник кога би му доближил теслин трансформатор?

Што се чудиш,си правел симулација без да унесеш надворешни влијанија,па сега мислиш симулацијата е погрешна?  :D   :D

Ова ти се десило поради непознавање на теорија,се знае дека ќе има сметњи од бомбината (ти не си знaел,додуше..),све тоа требало да се направи пред да се испроба реално,пишува у книгите како трeба да се смалат надворешни електромагнетни сметњи.

Луѓеее, читајте книги,све пишува у нив!!

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Абе Макi Макi само толку од одговорот не знам теорија :) ја се тоа го имав претпоставење ама секогаш испага нешто кое нема да го очекуваш.А да не сум знаел како што тврдиш ти,немаше ни да го најдам проблемот а па камоли да го испроектриам целиот уред.

Маки изгледа ти немаш ниеден проект лично твој за да се стекнеш со вакви проблеми ајде почни да проектираш нешто па ке сватиш.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И повторно не добив одговор на моите поставени прашања Maki ::). Исто како и во темата за конекторите кога ти предложив да ги ставиме XLR на практичен тест и да испитаме кој им е напонот на пробив ::). Се гледа кој само сака напразно да зборува ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
ПС: Сега го прочитав претходниот post на mkfe, многу убаво математички ти го има објаснето она коа јас многу просто (народски, без притоа да мешам многу математика) пробувам да ти го објаснам. Ја имам оваа проблематика претходно објаснувано, во некоја друга тема беше (не можам сега да ја најдам каде е, не работи Search-от како што треба :S), и таму имав објаснето математички зошто не е возможно. Обајснувањето беше слично на тоа на mkfe. Едноставно има бесконечно многу промениливи. Не е возможно да се реши систем на равенки со бесконечно многу променливи (општо), а дури и да е конечен бројот на променливите, повеќето од тие равенки не се линеарни и ние сеуште (барем сега за сега) немаме математички апарат за решавање на голем дел од овие равенки и едноставно апроксимираме, а апроксимација не е исто што и „решението на ова е точно толку“, колку е да е комплицирано тоа решение, равенка, зависност, што и да е.

Ова е она што цело време го докажувам дека е погрешно,уопште не си ја сфатил суштината на математичкиот апарат и физичката суштина на одредена формула,апроксимација строго математички не е идентично со „точно“,али уопште не мора да се апроксимира формула,можеш да ја развиеш у ред и таа сеуште е егзактно точно математички прикажана.Со нумерички метод од тие редови лесно може да се добие прецизност до милијардити децимал,така да иако тоа не е егзактно „точно“ математички,тоа ипак е егзактно идентично (баш тоа - идентично!) со реалноста на физичкиот свет.

Не тврдам јас дека може да се направи секоја симулација да биде идентична со реалниот свет,али ти тврдиш дека ако формулата не можеш „точно“ да ја решиш,онда таа нема везе со реалноста иако таа формула може да се реши до милијардити децимал.Заслепен од теоријата (парадоксално!  :D ) забораваш дека у реалниот физички свет нешто што е прецизно до милијардити децимал е идентично со реалноста.
 

Споено мислење: [time]19 Август 2012, 21:01:19[/time]
Изгледа јас и ти Maki сме на различна фреквенција. Не се разбираме. Ти не разбираш која ми е мене поентата, иако јас совршено јасно разбирам која ти е тебе поентата. Се може да се симулира, под услов да живееме во совршен свет, каде што се е линеарно. Реалноста е дека НИШТО НЕ Е ЛИНЕАРНО, ние само теоретски апроксимираме за да можеме полесно да ги решиме ние работите. Најди ми кондензатор, отпорник или полупроводник во кој се земени во предвид сите надворешни, вантрешни и останати фактори и сметњи (ама не само теоретските, тие што ние ги знаеме, односно знаеме дека „горе долу“ се испавни и функционираат во теоријата, туку и оние кои малку или минимално влијаат врз крајниот резултат, како на пример било кој вид на шум кој, како што знаеш претпоставувам, ја менува својата вредност и неговиот фреквенциски опсег од еден до друг временски момент, без разлика колку е мал тој временски момент, фркевенцискиот опсег и врендоста на шумот не се константи и се менуваат од еден до друг временски момент, ние само ги апроксимираме и пробуваме да ги „предвидиме“ нивните вредности, но реалноста е дека не можеме никогаш точно, егзактно, идентичнода им ја одредиме вредноста), и тогаш ќе признаам дека си во право.

Ти ја разбрав поентата и ти пак ја правиш истата грешка - што има везе дали е линеарно или не,нелинеарност може да се реши со произволна точност,милијардити децимал,или милијарда милијарди попрецизно и од тоа.За ова веќе еднаш дикутиравме.

Што се однесува до остатокот од мојот претходен post, очигледно не си го ни прочитал, па нема ни одговор на него. Затоа, ќе го цитирам пак само тој дел, па ќе почекам да видам што ќе пишеш. Искрено, многу ме интересира.

Што е за тебе „комплицирана конструкција“? Пет транзистора, десет, сто, милион?

Пример, телевизорска шасија. Не дека не може да ги внесеш сите компоненти и нивните модели во SPICE и шемата целосно да ја нацрташ... може, ама тоа што ќе го добиеш од симулацијата и тоа што ќе се измери во крајниот физички модел се две сосема различни работи. Нема никакви шанси измерените резултати да бидат идентични со тие од симулацијата бидејќи симулацијата не зема во предвид многу фактори кои ги има во реалноста, од несовршеност на изработка на компонента, средно време на откажување на компонента, отстапување на параметри од една серија на компонентите до друга серија на компонентите, итн. Тие параметри кои ги внесуваш во програмот се „генерални“, важат глобално, општо, за таа и таа компонента, не важат конкретно за „оваа која јас ја имам купено“ која кој знае кој ја произвел и под кои услови.

Е сега, ако фатиш посебно да ги мериш на секоја компонента која сакаш да ја искористиш во проектот, нејзините (и тоа се само нејзини параметри, не и на други компоненти кои можеби имаат исти ознаки, ама се друга серија или ги има произведено друг производител), да, можеби и ќе добиеш приближни резултати (поблиски во однос на претходниот случај), но повторно не идентични. Не е возможно да целосно ја симулираш реалноста. Тоа никој не успеал да го постигне до сега и никој нема да го спотигне. Едноставно, не е возможно.

Телвизиска шасија не се прави без теорија,само со „голема пракса“ и безвезно лемење на произволни елементи на плочка,него прво се осмислува по блокови,па онда за секој блок се прави прорачун на елементите пешки,со користење теорија   ;), па тек онда се прави софтверска симулација едно триста иљади пати (да те видам тоа да го правиш практично,со мерење  :D  :D  ),па тек онда,после којзнае колку долго време,на крај се прави прототип на телевизорот и практично се мери.Као што гледаш,има ептен многу теорија и симулации,додека се дојде до прототипот и мерењето.

„несовршеност на изработка на компонента, средно време на откажување на компонента, отстапување на параметри од една серија на компонентите до друга серија на компонентите, итн.“ не може да проверуваш ни со реално мерење на прототипот. Што ако сега мериш конкретен прототип со едни компоненти, што ќе ти користи тоа сознание за сасвим друга серија компоненти од друг производител?  :D   :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Немав време и не сакав да се впуштам во луди докажувања и математики,ама гледајки ги написите на Гига,Гоце,Мкфе и на Маки можам да констатирам само две работи: Прво,како што напиша  Гоце и кога се  математички пресметано,симулирано и сигурно,во праксата се јавуваат многу непредвидени,понекогаш и нерешливи проблеми со кои треба практично да се справиме.Во моето долгогодишно искуство се случувало и најпроверените шеми и уреди да не проработуваат,да не можат да работат правилно .Тоа е разликата на професионалните и аматерските уреди: професионалните уреди работат секогаш и при најлоши  услови,ама секогаш си носам и резерва,бидејки на терен математиката и симулацијата не ми значат ништо.Понекогаш налетувам на ситуации кога апсолутно брзо треба да се реагира(практично) и тука нема двојба.Јас сум за тоа човек да познава теорија,ама теоријата не е непроменлива вредност и во пракса секоја теорија може да доживее фијаско! Гледајте ги пример НАСА- симулираат со цел тим научници-вртат,прават и пак им експлодираат модули, губат стотици милијарди вредни направи,Најдобар пример е Шатлот кој се распадна поради една керамичка плочка!!Сите симулации ,пресметки и можни тестови ги поминал.И пак се најде нешто ситно да го симне! Второ : не знам што и како работиш ти Маки во реалноста,ама навистина со теорииве си добар!Бидејки веруваш во тоа.Но,ако дест луге се спротивставуваат на она што го кажуваш,треба реално да се преслушаш.Веројатно проблемот е во твоите ставови. Можеби само со теории се бавиш и читаш,ама практично да направиш нешто и да поставиш на Форум- јас не сум видел! За да *ја смириме топката* и да не стане Форумов место на пласирање навреди и препукувања во стилот* абе,ти ништо не знаеш,слушај јас што ти кажувам*,предлагам темава конечно да се стави под клуч!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ова е она што цело време го докажувам дека е погрешно,уопште не си ја сфатил суштината на математичкиот апарат и физичката суштина на одредена формула,апроксимација строго математички не е идентично со „точно“,али уопште не мора да се апроксимира формула,можеш да ја развиеш у ред и таа сеуште е егзактно точно математички прикажана.

Да, бесконечен ред ::). Ај иди реши бесконечен ред, и ако го решиш, искрено, многу ме интересира како ќе го решиш. Притоа, се разбира, не апроксимирај (не заокружувај на првите два, три или четири члена од редот).

А инаку, има и равенки (формули) кои не може да се разложат во ред и од кои не може да се најде (на пример) интеграл. Те молам, ме интересира, како ќе ја решиш оваа равенка без нумерички и апроксимативни методи?

Со нумерички метод од тие редови лесно може да се добие прецизност до милијардити децимал,така да иако тоа не е егзактно „точно“ математички,тоа ипак е егзактно идентично (баш тоа - идентично!) со реалноста на физичкиот свет.

НЕ, НЕ Е. Прашај било кој математичар, ќе ти се изнасмее ако му го кажеш ова. Тоа е најблиску до тоа што можеме (и знаеме) ние да пресметаме. Но тоа не е математички исправно решение. Тоа е математички исправна апроксимација.

Не тврдам јас дека може да се направи секоја симулација да биде идентична со реалниот свет,али ти тврдиш дека ако формулата не можеш „точно“ да ја решиш,онда таа нема везе со реалноста иако таа формула може да се реши до милијардити децимал.

ДА, тоа го тврдам. Тврдам дека се што сме пронашле до сега (а тоа го тврделе и многу од самите научници кои ги презентирале своите откритија во аналитичка форма, значи не сум единствен) е само една апроксимација и дека реалниот проблем (реалната „слика“) е прекомплицирана за ние да ја сватиме, па апроксимираме. Немаме друг излез, мора да апроксимираме за да (колку толку) напредуваме во светот на техниката. Инаку, сеуште има појави за кои модерната наука нема објаснување. Јас не викам дека тие појави се „црна магија“, само викам дека сеуште го немаме потребното знаење и математичкиот апарат за да можеме да ги објасниме и сватиме.

Заслепен од теоријата (парадоксално!  :D ) забораваш дека у реалниот физички свет нешто што е прецизно до милијардити децимал е еднакво со реалноста.

Јас заслепен со теорија ???. Хахахахахахаха ;D ;D ;D. Не знам кој цело време „мафта“ со книги и формули од книги, притоа заборавајќи дека и тие книги ги напишале обични смртници и дека многу често се случува една теорија да се замени со друга, ако поновата (другата) се покаже како попрецизна. Ова се има случувано историски безброј пати. Зар навистина мислиш дека последниве генерации на научници ќе бидат исклучок од ова „правило“? Ако мислиш така, морам да ти кажам дека се лажеш. Исто како и претодно, за некое време, сите овие теории, книги и формули со кои сега „мафтаме“ наоколу ќе се покажат како „затарени“ и „незрели“ за решавање на некои нови проблеми. Што ти кажува тоа? Законитостите во природата (универзумот) се сеуште исти, но поради некои нови проблеми (кои ќе ги има човештвото во иднината), формулите и равенките кои сега ги користиме, ќе бидат неуптребливи за некој конкретен иден проблем. Мене ова ми изгледа на недоискажаност на самите закони, кои и да се тие, од Омов закон (кој знаеме дека не важи кај нелинеарни компоненти) до Максвелови равенки, итн. Но, за научниците во времето кога биле напишани овие равенки, тоа бил врвот на науката, несомнено. За идните генерации, нема да бидат доволно прецизни и ќе треба да се редефинираат или да се напишат нови. Од овде следува дека било каков тип на симулатор кој денеска ќе го направиме (а се базира на овие равнеки), ќе биде неупотреблив за некое време... а башка што во него не може да се инкорпорира „буквално се“ од физичкиот свет.

А тврдењето дека „прецизност до милијардити дел е идентично со реалноста“ ти е сосема погрешно. Очигледно нема поента да ти објаснува колку длабоко си во заблуда, бидејќи (враз база на се што имаш пишано) можам да зклучам дека, според тебе, бројот Pi заокружен на 100-та децимала е идентичен со бројот Pi дефиниран како однос помеѓу обемот на кружницата и нејзиниот радиус ::).

Ти ја разбрав поентата и ти пак ја правиш истата грешка - што има везе дали е линеарно или не,нелинеарност може да се реши со произволна точност,милијардити децимал,или милијарда милијарди попрецизно и од тоа.За ова веќе еднаш дикутиравме.

Да, може, но нелинеарност која (повторно) е апроксимација на некоја нелинеарност која не можеме да ја опишеме просто математички, па пробуваме да си ја објасниме. На пример, „Графикот на сликата има приблина форма на квадратна функција, па ќе апроксимираме равенката за овој график со квадратна функција“. НЕ, тоа е апроксимација, тоа не е идентично на она што било измерено (пронајдено), а уште помалку идентично со она што всушност се случува (во реалноста, бидејќи, нели, и најпрецизните инструменти сепак прават грешка и влијаат на самиот експеримент при процесот на мерење).

Телвизиска шасија не се прави без теорија,само со „голема пракса“ и безвезно лемење на произволни елементи на плочка,него прво се осмислува по блокови,па онда за секој блок се прави прорачун на елементите пешки,со користење теорија   ;), па тек онда се прави софтверска симулација едно триста иљади пати (да те видам тоа да го правиш практично,со мерење  :D  :D  ),па тек онда,после којзнае колку долго време,на крај се прави прототип на телевизорот и практично се мери.Као што гледаш,има ептен многу теорија и симулации,додека се дојде до прототипот и мерењето.

Токму тоа што и јас сакав да го кажам. Но ти беше оној кој тврдеше дека „се може да се симулира и откако ќе се симулира, се оди директно напрактична изработка“ (не беше баш вака напишано, но поентата ти беше таа), без притоа да се направи прототип и да се испитува дали нешто не е во согласност со симулираните резултати и, ако не е, зошто не е. Е сега, наеднаш, тврдиш дека се прави прототип по симулацијата. Епа дај одлучи се, се прави или не ::).

Мене јасно ми е дека има многу теорија и симулации поврзни со правењето на еден уред, но тебе не ти е јасно дека само со теоријата и симулациите, може само да имаш еден убав уред кој (во најдобар случај) не работи како што треба.

„несовршеност на изработка на компонента, средно време на откажување на компонента, отстапување на параметри од една серија на компонентите до друга серија на компонентите, итн.“ не може да проверуваш ни со реално мерење на прототипот. Што ако сега мериш конкретен прототип со едни компоненти, што ќе ти користи тоа сознание за сасвим друга серија компоненти од друг производител?  :D   :D

Точно, и јас истото го викам, нема поента да се прави се тоа, ако знаеш дека ќе дојде нова серија на компоненти. Но ти беше оној кој сакаше да докаже дека „се може да се симулира“ (птрепоставувам и работите кои ги имам спомнато во цитатот, бидејќи, нели се може). Ај да те видам симулирај ги оние работи кои ги имаш цитирано од мојот post. Многу ме интересира како ќе го изведеш тоа, а да бидеме искрени, и тоа е многу важно за крајниот производ, нели ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline mkfe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 151
Здраво Маки,

Тамам помислив дека ќе ни конвергира дискусија, и ќе се сватиме еден со друг...

Дискусијата прво започна со мојот пост, во кој кажувам  "... секој склоп/уред работи секогаш правилно/реално ... според законите на физиката...", како и "...многу се применува линеаризација, со голем дел занемарување на нелинеарностите...". На ова добив некој вид негирање/објаснување од твоја страна, и тоа, за првото дека треба да го викаме или "работи правилно" или "не-работи правилно", а за второто "... паразитни дополнителни карактеристики се објаснети у книгите и се уградени у скапите програми за симулација на електорнски кола...".

Колку и да е така како што велиш ти, на тоа јас кажав дека НЕМОЖЕ да биде идеално-еднакво/исто/идентично: (1) теоријата/симулацијата и (2) реалниот/практичен уред/склоп, преку 6 мои сваќања. Кои исто така ги негираше.

Затоа јас почнав да објаснувам, како/зошто така мислам, преку разни методологии и примери, и дури некои од нив ги претворив во тврдења.

Истовремено се трудев да те сватам од све тоа што негираш, уствари каков став имаш ти, односно индиректно што уствари тврдиш ти.

Како твој став/тврдење го видов во твој цитат:

Ептен погрешно си ме разбрал,јас тврдам дека само со познавање на теорија може да се конструира електронски уред кој ќе проработи од прва и правилно ќе работи надаље,а у тоа конструирање можат да помогнат разни софтвери.

Една од методите за да објаснам претходни ставови беше споредбата на решавање/анализа/проектирање на два системи: (1) поедноставен систем кој може да се реши/претстави во облик на една равенка во емпириска/аналитичка/затворена форма; со (2) систем кој после сите математички трансформации може да се претстави со систем нелинеарни равенки со неколку непознати.

Решавајќи го моето прашање со целобрановиот исправувач, исто како што кажав во цитатот, дојде до повеќе равенки, и тука застана. Неможе понатаму повеќе математички со трансформации да се решава тој проблем, да се дојде до помал број равенки, и никако пак до една равенка.

Не застанав,го решив до крај.Напонот на кондензаторот го опишав со две егзактни равенки,кои не се упростени и кои се решаваат директно,без нумерички метод (едино точката Т ја добив нумерички).Зашто мора да биде само една равенка?? Ова е важно прашање,молам за одговор!


Со тоа сакав да појаснам дека ако системот е едноставем како (1), и ако теоријата е точна, можат да се применат не само нумерички анализи/пресметки туку и математичка анализи на равенката, и така може многу да се научи за системот, неговото поведение, во широки граници, и т.н. и да нешто се тврди дека можеби ќе работи од прв пат, или дека ќе работи во разни услови.
Но од друга страна, за сложен систем опишан со (2), кој неможе мошне многу да се анализира математички и од таа анализа да имаш препознавање на поведението на системот. Останува нумерички да се симулира, која симулација мора да се повторува за разно-разни комбинации на услови и параметри, и пак да неможе да се предвиди ништо специјално за поведението на уредот/системот; a како најлошо ако системот има хаотично поведение за одредени почетни услови.

===

Понатаму ти спомнуваш и споредуваш реални мерења со симулации. Јас никаде во моите постови немам употребено збор мерење. Јас зборувам и споредувам со реален/практичен систем, негово поведение, реалните вредности на уредот/системот, движење/промени на реалните величини.

===

Многу ми е жал што вака погрешно не имаш сватено:

.... Овде на форумов генерално владее погрешно мислење дека праксата е главна.Али у реалниот свет стварите друкчие се одвиваат: конструкторот седнува на празна маса,со празен лист хартија и молив и ја осмислува конструкцијата на склопот,прави прорачуни според теоријата  ;) (користи и приближни формули,од кои ти толку се ужасаваш!!) и така ги одредува вредностите на елементите,затим прави симулација на компјутер  :D  :D, таму триста пати прави измени на вредностите на елементите (така е побрзо,него триста пати да прави одлеми-залеми на реален прототип :D  :D).Тек откако ќе биде задоволен со резултатите,се прави прототип и реално се мери.
Поентата ми е: додека се дојде до реално мерење на прототипот,конструкторите се утепуваат од теорија!! Никој не може да конструира појачало или телевизор само со неговата пракса,колку и да е голема таа!!


Јас имам впечаток дека неколку колеги овде на форумот имаат веќе завршено факултет, но имаат и пракса, имале практична работа/изработка во текот на животот, затоа пореално ја сваќаат електорниката.

Ова што го напиша погоре никој не ти го негира.

Ти на ова самиот себеси се негираше претходно! Имаше напишано дека теоријата е толку напредна, така што она што ќе се смисли теоретски, тоа практично на прво работи!

Уште тврдеше, дека ако нешто во софтверска симулација работи, дека тоа практично сигурно работи, на прво работи!

===

Извини,

Плус, веднаш си почнал да занемаруваш и поедноставуваш!!! Јас никаде немам напишано каков е влезниот напон, и плус која му е неговата вредност. Јас само имам напишано Uac1(t). Немам напишано ниту (ко)синусоиден, ниту 220VAC.
Е ова веќе е тупење,се извинувам на изразот.
Ако не знаеш што напон доаѓа на влез,ништо нема да ти користи тоа што у пракса ќе го измериш неговиот излез.

не е тупење!!!

Значи овај уред/склоп, има некоја преносна функција, зависност на излезот од влезот. Кога би ја знаел преносната функција, и те како многу работи ќе ни бидат јасни што би се добило на излез при разно разни облици на влезен сигнал.

Сигурно на факулет сте рачунале преносна функција на засилувач (можеби во фреквентен домен) и други склопови.... ама таму све линеаризиравте, за да можете да добиете преносна функција.

Јас само барам преносна функција за тој навидум едноставен склоп (трафо, грец, отпорник, кондензатор), колкав е излезниот напон Udc2(t) во зависнот од влезниот напон Uac1(t)?

Ти веднаш претпоставуваш облик на влезен сигнал!? Зошто? Што ако на влез напонот е триаголнест? Трапезоиден? Сосема други равенки ќе пишуваме и решаваме, за кои равенки пак ќе мора да се решат нумерички?

Сега мислам дека ме разбираш дека не тупам! Склопот е МНОГУ едноставен, има само нелинеарен елемент - диода.

===

Во врска со поврзувањето на 200W потрошувач, на тој целобрановиот исправувач каде трафото е 100VA, те молам симулирај го на твојот софтвер за симулација, и кажи ни каков облик има излезниот напон.

Ево за поедноставување, трафото е N1:N2=1:1, на влез/примар имаш 220VAC, значи исто и на секундар, грецот е со диоди 1N4007, нека го нема тој кондензаторот, и ти поврзуваш сјалица од 220V/200W.

Те молам оваа проста шема (еден трафо, грец, сјалица) изсимулирај ја (ама немој и реално да пробуваш), и кажи ни го графикот на напонот на сјалицата од последните секунди после виртуелно време од 5 часови.

Пошто симулаторот е на компјутер, можеш лесно prinst-screen, и како слика да ни ја постуваш тука.

Ова лесно се прави и без симулација: трафото ќе прегори и графикот на напонот на сијалицата после 5 часа е НУЛА!  :D   :D   :D   :D

Не, Маки не си во право.

Очекував да одговориш дека нема доволно информации за да се определи дали и што ќе прегори.

Човек кој има искуство/пракса од оваа проблематика, ќе ти одговори дека неможе со сигурност да се определи дали и што ќе прегори врз база на дадената шема и дадените податоци.

Зошто?

- Немаш информација со каква дебелина на лак жица се намотани примарните и секундарните навивки? Може јадрото да не е класично EI јадро, може да биде друг тип на јадро, кое дозволува да се намотаат подебела лак жица која издржува оптеретување од 200W.
- Немаш информација од каков материјал е јадрото.
- Немаш информации дали јадрото има воздушен зазор.
- Немаш информација дали има активно ладење на трансформаторот.
- Употребените диоди се за 1A, и тие ќе работаат на блиску до границата, можеби некоја од нив ќе прегори бидејќи се без ладење (ама дали во прекинато коло или краток спој.... незнам.).

Може и ништо да не прегори ако е зимска ноќ, надворешни услови, пример во Крушево.

===

Ево да претпоставиме дека се симулира некој нелинеаре уред.....се разбира нумерички.

Во моментот "t" нумерички пресметуваме напон "U(t)" со "n" децимали.
Во нареден момент "t+dt" пресметуваме напон "U(t+dt)" со "n" децимали, во кој момент всушност му влијаат и претходно пресметаните резултати од претходните моменти.
и т.н.

Значи тој софтвер за симулација, освен што квантизира/дисктеризира по вредност (напон до "n" децимали), истотака го дикретизира времето.

Ако нелинеарниот уред има хаотично поведение, и со инфинитезимални различни вредности (како "n+1" децимала, и состојба во "t+dt/2") симулираниот систем може да замине (неговото поведение) во друг правец.

Односно, ако се вклучат паралелно вистински/реален уред да работи (реалниот уред не заокружува и не го дискретизира врмето) и истиот да се симулира со нумеричка симулација; може да се случи симулираниот уред да има сосема различно поведение од реалниот уред. Тоа го кажува теоријата на хаосот!

Ево постувам еден дел/извадок од речник, каде е објаснето што значи хаос и теорија на хаос:

In a scientific context, the word chaos has a slightly different meaning than it does in its general usage as a state of confusion, lacking any order. Chaos, with reference to chaos theory, refers to an apparent lack of order in a system that nevertheless obeys particular laws or rules; this understanding of chaos is synonymous with dynamical instability, a condition discovered by the physicist Henri Poincare in the early 20th century that refers to an inherent lack of predictability in some physical systems.

The two main components of chaos theory are the ideas that systems - no matter how complex they may be - rely upon an underlying order, and that very simple or small systems and events can cause very complex behaviors or events. This latter idea is known as sensitive dependence on initial conditions , a circumstance discovered by Edward Lorenz (who is generally credited as the first experimenter in the area of chaos) in the early 1960s.

Lorenz, a meteorologist, was running computerized equations to theoretically model and predict weather conditions. Having run a particular sequence, he decided to replicate it. Lorenz reentered the number from his printout, taken half-way through the sequence, and left it to run. What he found upon his return was, contrary to his expectations, these results were radically different from his first outcomes. Lorenz had, in fact, entered not precisely the same number, .506127, but the rounded figure of .506. According to all scientific expectations at that time, the resulting sequence should have differed only very slightly from the original trial, because measurement to three decimal places was considered to be fairly precise. Because the two figures were considered to be almost the same, the results should have likewise been similar.

Since repeated experimentation proved otherwise, Lorenz concluded that the slightest difference in initial conditions - beyond human ability to measure - made prediction of past or future outcomes impossible, an idea that violated the basic conventions of physics. As the famed physicist Richard Feynman pointed out, "Physicists like to think that all you have to do is say, these are the conditions, now what happens next?"

Newtonian laws of physics are completely deterministic: they assume that, at least theoretically, precise measurements are possible, and that more precise measurement of any condition will yield more precise predictions about past or future conditions. The assumption was that - in theory, at least - it was possible to make nearly perfect predictions about the behavior of any physical system if measurements could be made precise enough, and that the more accurate the initial measurements were, the more precise would be the resulting predictions.

Poincare discovered that in some astronomical systems (generally consisting of three or more interacting bodies), even very tiny errors in initial measurements would yield enormous unpredictability, far out of proportion with what would be expected mathematically. Two or more identical sets of initial condition measurements - which according to Newtonian physics would yield identical results - in fact, most often led to vastly different outcomes. Poincare proved mathematically that, even if the initial measurements could be made a million times more precise, that the uncertainty of prediction for outcomes did not shrink along with the inaccuracy of measurement, but remained huge. Unless initial measurements could be absolutely defined - an impossibility - predictability for complex - chaotic - systems performed scarcely better than if the predictions had been randomly selected from possible outcomes.

The butterfly effect , first described by Lorenz at the December 1972 meeting of the American Association for the Advancement of Science in Washington, D.C., vividly illustrates the essential idea of chaos theory. In a 1963 paper for the New York Academy of Sciences, Lorenz had quoted an unnamed meteorologist's assertion that, if chaos theory were true, a single flap of a single seagull's wings would be enough to change the course of all future weather systems on the earth.

By the time of the 1972 meeting, he had examined and refined that idea for his talk, "Predictability: Does the Flap of a Butterfly's Wings in Brazil set off a Tornado in Texas?" The example of such a small system as a butterfly being responsible for creating such a large and distant system as a tornado in Texas illustrates the impossibility of making predictions for complex systems; despite the fact that these are determined by underlying conditions, precisely what those conditions are can never be sufficiently articulated to allow long-range predictions.

Мислам дека сега сум појасен на сите читатели...

===

Маки, на крај ќе завршам во твој стил:
- Маки читај книги за теорија! Престани да читаш научно-фантастични романи каде се е можно.
- Маки читај книги за теорија! Престани да читаш manual-и на софтверски пакети за симулација.
(извини Маки, ова е само да се видиш самиот како личиш кога ќе кажеш "такви" зборови.)

Поздрав,
mkfe.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Ова е она што цело време го докажувам дека е погрешно,уопште не си ја сфатил суштината на математичкиот апарат и физичката суштина на одредена формула,апроксимација строго математички не е идентично со „точно“,али уопште не мора да се апроксимира формула,можеш да ја развиеш у ред и таа сеуште е егзактно точно математички прикажана.

Да, бесконечен ред ::). Ај иди реши бесконечен ред, и ако го решиш, искрено, многу ме интересира како ќе го решиш. Притоа, се разбира, не апроксимирај (не заокружувај на првите два, три или четири члена од редот).
А инаку, има и равенки (формули) кои не може да се разложат во ред и од кои не може да се најде (на пример) интеграл. Те молам, ме интересира, како ќе ја решиш оваа равенка без нумерички и апроксимативни методи?

Пак истото го грешиш - зашто да се ограничам на три или четири члена од редот,кога може да земам неколку милијарди?
Зашто не смеам да ја решам таа равенка без нумерички методи,со точност на неколку милијарди децимали?  ???

Со нумерички метод од тие редови лесно може да се добие прецизност до милијардити децимал,така да иако тоа не е егзактно „точно“ математички,тоа ипак е егзактно идентично (баш тоа - идентично!) со реалноста на физичкиот свет.

НЕ, НЕ Е. Прашај било кој математичар, ќе ти се изнасмее ако му го кажеш ова. Тоа е најблиску до тоа што можеме (и знаеме) ние да пресметаме. Но тоа не е математички исправно решение. Тоа е математички исправна апроксимација.

На ова твоево ќе се изнасмее секој физичар!!

Математичка „апроксимација“ на решение (од електроника) точна на неколку милијарди децимали не е строго математички идентична, али за реалниот физички свет е апсолутно и егзактно ИДЕНТИЧНА!!


Не тврдам јас дека може да се направи секоја симулација да биде идентична со реалниот свет,али ти тврдиш дека ако формулата не можеш „точно“ да ја решиш,онда таа нема везе со реалноста иако таа формула може да се реши до милијардити децимал.

ДА, тоа го тврдам.

Е па у голема грешка си,прашај било кој физичар.Или електроничар  :D  :D

А тврдењето дека „прецизност до милијардити дел е идентично со реалноста“ ти е сосема погрешно. Очигледно нема поента да ти објаснува колку длабоко си во заблуда, бидејќи (враз база на се што имаш пишано) можам да зклучам дека, според тебе, бројот Pi заокружен на 100-та децимала е идентичен со бројот Pi дефиниран како однос помеѓу обемот на кружницата и нејзиниот радиус ::).

Пак лебдиш у имагинарниот математички свет и немаш контакт со реалната физичка стварност.Бројот Пи „заокружен“ на неколку милијарди децимали е еднакво добар со физичката реалност.Обемот и радиусот на тоа тело се менува поради при вибрирање на неговите атоми заради температурата на кое се наоѓа тоа тело,а тие промени се многу поголеми него грешката поради „непрецизноста“ на употребената вредност на бројот Пи.Не можеш реално да направиш тело со идеален математилки облик на круг баш заради тоа.

Ти ја разбрав поентата и ти пак ја правиш истата грешка - што има везе дали е линеарно или не,нелинеарност може да се реши со произволна точност,милијардити децимал,или милијарда милијарди попрецизно и од тоа.За ова веќе еднаш дикутиравме.

Да, може, но нелинеарност која (повторно) е апроксимација на некоја нелинеарност која не можеме да ја опишеме просто математички, па пробуваме да си ја објасниме. На пример, „Графикот на сликата има приблина форма на квадратна функција, па ќе апроксимираме равенката за овој график со квадратна функција“. НЕ, тоа е апроксимација, тоа не е идентично на она што било измерено (пронајдено), а уште помалку идентично со она што всушност се случува (во реалноста, бидејќи, нели, и најпрецизните инструменти сепак прават грешка и влијаат на самиот експеримент при процесот на мерење).

Пак си у грешка,поентата на теоријата е да ја најде точната формула за некоја физичка појава,и со најдобрите инструменти не можеш да измериш попрецизно од дваесет децимали,али теоријата има кажано дека на пример привлекувањето на две наелектрисани тела зависи обратнопропорционално од квадратот на растојанието.Сфаќаш,зависи од квадратот,чиста двојка,а не 2,0000000000000001 добиено со мерење!
Према тоа,она болдираното уопште не ти е точно,така теоријата не прави.

Телвизиска шасија не се прави без теорија,само со „голема пракса“ и безвезно лемење на произволни елементи на плочка,него прво се осмислува по блокови,па онда за секој блок се прави прорачун на елементите пешки,со користење теорија   ;), па тек онда се прави софтверска симулација едно триста иљади пати (да те видам тоа да го правиш практично,со мерење  :D  :D  ),па тек онда,после којзнае колку долго време,на крај се прави прототип на телевизорот и практично се мери.Као што гледаш,има ептен многу теорија и симулации,додека се дојде до прототипот и мерењето.

Токму тоа што и јас сакав да го кажам. Но ти беше оној кој тврдеше дека „се може да се симулира и откако ќе се симулира, се оди директно напрактична изработка“ (не беше баш вака напишано, но поентата ти беше таа), без притоа да се направи прототип и да се испитува дали нешто не е во согласност со симулираните резултати и, ако не е, зошто не е. Е сега, наеднаш, тврдиш дека се прави прототип по симулацијата. Епа дај одлучи се, се прави или не ::).

Уопште не беше така напишано и не ми беше тоа поентата.
Нормално дека се прави пртотип по симулацијата.По симулацијата!!Сфаќаш,прво треба да пројдат многу теоретски прорачуни и симулации,па тек онда прототип.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Цитирам:*Нормално дека се прави пртотип по симулацијата.По симулацијата!!Сфаќаш,прво треба да пројдат многу теоретски прорачуни и симулации,па тек онда прототип.*
Сепак не значи дека прототипот сигурно ке работи! Во тоа е поентата! И цел тим симулатори да има,и на 106 децимала да се заокружува,пак постои реална шанса дека прототипот нема да проработи.Во тоа е проблемот.Секоја теорија додека не се провери практично не вреди за ништо.Ама, симулацијата и праксата се разликуваат и тоа мнооогу повеке отколку што ние сакаме да признаеме.Секогаш постои и човечки фактор.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
И повторно не добив одговор на моите поставени прашања Maki ::). Исто како и во темата за конекторите кога ти предложив да ги ставиме XLR на практичен тест и да испитаме кој им е напонот на пробив ::). Се гледа кој само сака напразно да зборува ::).

Не избегнувам да одговорам,едноставно не можам да постигнам,немам толку слободно време.

За XLR конекторот веќе ти одговорив,али ти пак не ја сфати суштината:
Уопште не е битно кој е напонот на пробив,фабриката Neutrik на нивниот званичен сајт го напишала ова:
Rated voltage: 50 V

Фабриката гарантира работен напон од 50Vac и ништо повеќе од тоа!! Обрати пажња на зборот rated voltage, фабриката не сноси одговорност ако ти го користиш конекторто за повисок напон.

Да ти објаснам со пример: имаш лифт со rated lift capability од 500 кила, а ти кажуваш на сите членови на форумот за лифтови: „Нема везе ова ограничување од 500 кила, јас си се возам у него заедно со уште 2500 кила терет и до сега све било у ред.  :D   :D   :D   :D
Јасно ли ти е сега?


Споено мислење: 20.08.2012, Monday, 01:09:00
Цитирам:*Нормално дека се прави пртотип по симулацијата.По симулацијата!!Сфаќаш,прво треба да пројдат многу теоретски прорачуни и симулации,па тек онда прототип.*
Сепак не значи дека прототипот сигурно ке работи! Во тоа е поентата! И цел тим симулатори да има,и на 106 децимала да се заокружува,пак постои реална шанса дека прототипот нема да проработи.Во тоа е проблемот.Секоја теорија додека не се провери практично не вреди за ништо.Ама, симулацијата и праксата се разликуваат и тоа мнооогу повеке отколку што ние сакаме да признаеме.Секогаш постои и човечки фактор.

Така е!
Али овде на форумов некако премногу се крстат у праксата добиена со неколку направени или поправени појачалца.А како се направени или дали се добро поправени,тоа е сасвим друга прича.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Маки слободно пуштај 220V 3A низ ХЛР-от ,проверено .Ако сакаш и ке симулираме и ке мериме.А,за појачалцата и поправките е во ред,да се работи барем нешто.Некој па ништо не работи,па членува на Форумов - и тоа е добро.Веројатно секој чека да најде нешто што му одговара,па ке се разработи.Дотогаш бидете малку поактивни,бидејки има и други теми за размислување,не за конфронтации.

Offline mkfe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 151
Подобрите софтвери за симулација на електронски кола ќе предвидат понашање на електронскиот склоп за секоја работна температура.Ако не ти текнало да му зададеш поширок опсег на температури за симулација, тоа е твоја грешка а не недостаток на теоријата,софтверот може да симулира секоја температура.

Кога се конструира електроснки уред,однапред се задава температурниот опсег у кој треба да работи и така и се симулира и така и треба да се киористи,баш у тој предвиден температурен опсег,отвори мануал за било кој уред и таму ти пишува за кој температурен опсег фабриката гарантира дека ќе работи.Ако го користиш уредот на северен пол,кој ти е крив што си го замрзнал,кога у мануалот фино лепо ти пишува у кој температурен опсег треба да се користи.  ;)

Ќе се случи истото што ќе го симулира софтверот,уопште не е битна брзината на промена на температрурата (за 0,00001 секунда ??  ???  :o),све тоа си стои у формулата за симулација,оди на факултет и прашај ги таму чичковците да ти покажат како работи софтвер за симулација.

Здраво Маки,

Сосема грешна претстава имаш за температурата, и како истата влијае врз електронските компоненти.

Ако некој уред е деклариран за работа во температурен работен опсег од -30degC до +50degC, тоа незначи дека:
- уредот можеш истовремено и да го топлиш на +50 од едната страна и да го ладиш на -30 од другата стана;
- уредот можеш да си го преместуваш директно/веднаш од една просторија на +50 во просторија на -30 (или обратно).

Едноставно не верувам дека ќе издржи уредот, а све е во рамки на декларираните граници за температурна работа....

А пак уште помалку овие услови да ги симулираш. Особено неможе со комерцијалните софтвери за симулација, каде што се задава температурен опсег општо ....

Ако еден електронски елемент, од една страна го греам (до +50), а од другата страна го ладам (до -30), тој може да пукни, можда ќе се деформира, но кршливите/ронливите материали верувам дека ќе пукнат како стаклото што пука.

Ако еден електронски елемент, наеднаш му ја променам средината со различна температура (или директно него) за многу инстантно кратко време од една декларирана температурна граница во друга, бидејќи е создаден од различни материјали кои имаат контакт со околината, едниот материјал во однос на другиот со различна брзина ќе ја менува својата температура (различна маса, различен специфичен топлински коефициент,  различно зрачење на сиво тело, различна температурна спроводливост...). А бидејќи материјалите ги менуваат димензиите во зависност од темературата, може да дојде до таква разлика, да уствари се разделат материјалите (напукне, раздели). Се разбира, ако постепено се менува температурата, нема гајле, бидејќи е деклариран за тој опсег.

Јас ги сакам софтверите за симулација, и истите се од голема помош. Но во никој случај неможам до толку да ги идеализирам како ти што ги идеализираш.

Поздрав,
mkfe.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Пак истото го грешиш - зашто да се ограничам на три или четири члена од редот,кога може да земам неколку милијарди?
Зашто не смеам да ја решам таа равенка без нумерички методи,со точност на неколку милијарди децимали?  ???

Не дека не можеш, можеш, ама тоа не е идентично со „вистинското“ математичко решение (кое и да е тоа, немаме математички апарат со кој можеме да го најдеме математичкото, не апроксимираното, решение). Освен тоа, од кај знаеш каков е милијарда и првиот член по форма? Можеби ќе се јави некоја нерегуиларност, особено ако редот е добиен од равенка која е апроксимација на некој реален график или ситуација. Можеби ќе биде неверојатно голем и значителен милијарда и првиот член. Од каде знаеш што потоа се случува со редот?

Значи, не дека не смееш да земеш, смееш, тоа и го правиме кога дизајнираме електронски кола (на местат каде што треба, ако немаме друг начин да го најдеме тоа што треба), но бидејќи не сме сигурни што се случува со редот по „тој и тој член“ (бидејќи не ги имаме земено во предвид останатите членови), уредот практично (реално) го изведуваме потоа за да си поврдиме самите на себе дека тоа што сме го пресметале ќе функционира во реалност, и ако не функционира како што треба или воопшто не функционира, зошто.

На ова твоево ќе се изнасмее секој физичар!!

Математичка „апроксимација“ на решение (од електроника) точна на неколку милијарди децимали не е строго математички идентична, али за реалниот физички свет е апсолутно и егзактно ИДЕНТИЧНА!!

Прашај и физичар ако сакаш, но прашај го од математички аспект и дали навистина е ИДЕНТИЧНО со реланиот свет. Секој поупатен физичар ќе ти рече „НЕ, не е идентично, но тоа е најдобра апроксимација која можеме ние да ја направиме“.

Не тврдам јас дека може да се направи секоја симулација да биде идентична со реалниот свет,али ти тврдиш дека ако формулата не можеш „точно“ да ја решиш,онда таа нема везе со реалноста иако таа формула може да се реши до милијардити децимал.

ДА, тоа го тврдам.

Е па у голема грешка си,прашај било кој физичар.Или електроничар  :D  :D

Да, имам прашано и полемизирано со професори на факултет околу оваа тематика, и се сложуват со моето мислење, односно дека во скроо сите теории има недоречености и „делумни дупки“, така да, не може секогаш да се каже „ова е точно толку и крај, тоа е тоа“. Затоа, ти направи си муабет со некои поупатени физичари и електро инженери и види дали си во право.

Пак лебдиш у имагинарниот математички свет и немаш контакт со реалната физичка стварност.Бројот Пи „заокружен“ на неколку милијарди децимали е еднакво добар со физичката реалност.Обемот и радиусот на тоа тело се менува поради при вибрирање на неговите атоми заради температурата на кое се наоѓа тоа тело,а тие промени се многу поголеми него грешката поради „непрецизноста“ на употребената вредност на бројот Пи.Не можеш реално да направиш тело со идеален математилки облик на круг баш заради тоа.

Јас во нитуеден момент не спомнав тело, атоми или било што друго поврзано со практична изведба на некоја „имагинарна“ кружница. Јас само тврдам (и зад ова цврсто ќе застане било кој математичар) дека бројот Pi заокружен на милион или милијарда децимали не е идентичен со неговата реална дефиниција која ја пишав во мојот претходен post.

А што се однесува до мојот контакт до физичката реалност... имам презентирано неколку проекти на форумов, мои лични изработки (да имав повеќе време и повеќе ќе изработев), од кои еден е лично мој дизајн, цело време помагам околу сервисрање на реални уреди, и те молам ообјасни ми... од каде заклучи дека јас сум „заглибен“ во математика и формули? Од друга страна, јас немам видено ниеден презентиран проект на форумов од тебе, лично твоја изработка, ниту пак некој лично твој дизајн. Дај, штом толку се сметаш себеси за практичар (а не теоретичар... или обратно да не беше ::), бидејќи претходно тврдеше дека си одличен теоретичар ::)), дај да видиме некој твој личен проект и изработка. Нема никакви ограничувања за комлицираноста или едоставноста, едноставно, ајде, да видиме што имаш ти изработено ;).

Пак си у грешка,поентата на теоријата е да ја најде точната формула за некоја физичка појава,...

И повторно, тоа го прави со експериментално потврдување на резултатите. А, дури и да е доволно прецизно измерен експериментот, секогаш постои можност измерената вредноста да не биде идентична со онаа дефинирана во хипотезата која ја поставил „тој и тој“ научник. И што прават тогаш научниците? Едноставно земаат дека врендоста е доволно блиска до онаа која е претпоставена во хипотезата и ја прогласуваат хипотезата за теорија. Извини, ова е далеку од идентично толкување на случувњата во реалноста. Не дека не може да се работи со таа теорија (која и да е), може (барем сега за сега), но тоа не е идентично со она што се случува во реалноста и никогаш нема да биде. Практично гледано, најверојатно никогаш нема да дознаеме која е реалната вредност, формула, теорија или што и да е, за некоја определена величина или проблематика, едноставно не е возможно. Затоа сите уреди, откако ќе ги симулирамем, потоа ги пробуваме практично.

...,али теоријата има кажано дека на пример привлекувањето на две наелектрисани тела зависи обратнопропорционално од квадратот на растојанието.Сфаќаш,зависи од квадратот,чиста двојка,а не 2,0000000000000001 добиено со мерење!
Према тоа,она болдираното уопште не ти е точно,така теоријата не прави.

Чекај малку... значи сакаш да ми кажеш дека ти со 100%-на сигурност можеш да тврдиш дека во формулата за електромагнетно привлекување на тела, ни случајно не може квадратот да биде 2,0000000000000001 ??? :o :o :o ! Те молам објасни ми од каде може ти (или било кој друг) да го гарантира ова. Ти ја имаш напишано оваа равенка и кога си мерел со инструментите кои ти биле на располагање, сите не внесувале баш никаква грешка во мерењето, ниту влијаеле на мерењето? Ако сакаш ова да ми го докажеш, тогаш навистина не ми е јасно што ќе правиш некој ден ако сите теории за кои сега полемизираме и се основа на овој технички поредок, пропаднат во вода и ги замениме со некои други нови... навистина не знам како ќе се снајдеш со тие нови теории :o.

Уопште не беше така напишано и не ми беше тоа поентата.
Нормално дека се прави пртотип по симулацијата.По симулацијата!!Сфаќаш,прво треба да пројдат многу теоретски прорачуни и симулации,па тек онда прототип.

Па и јас тоа го викам. Значи тука се сложуваме, но прати што имаш ти пишано :D.

Ептен погрешно си ме разбрал,јас тврдам дека само со познавање на теорија може да се конструира електронски уред кој ќе проработи од прва и правилно ќе работи надаље,а у тоа конструирање можат да помогнат разни софтвери.

Со еден дел од реченица си го негираш целото претходно тврдење :D. И сега, кажи, која е онаа теза која ќе ја браниш, треба да се направи протоип за да се провери дали нешто функционира како што треба во симулацијата или на хратија (равенките) или не мора, може директно да се оди на масовно производство, едноставно се оди во фбрика со CAD моделите и не се прават исцрпни тестирања врз никаков реален модел, а камо ли прототип?


Не избегнувам да одговорам,едноставно не можам да постигнам,немам толку слободно време.

За XLR конекторот веќе ти одговорив,али ти пак не ја сфати суштината:
Уопште не е битно кој е напонот на пробив,фабриката Neutrik на нивниот званичен сајт го напишала ова:
Rated voltage: 50 V

Фабриката гарантира работен напон од 50Vac и ништо повеќе од тоа!! Обрати пажња на зборот rated voltage, фабриката не сноси одговорност ако ти го користиш конекторто за повисок напон.

Да ти објаснам со пример: имаш лифт со rated lift capability од 500 кила, а ти кажуваш на сите членови на форумот за лифтови: „Нема везе ова ограничување од 500 кила, јас си се возам у него заедно со уште 2500 кила терет и до сега све било у ред.  :D   :D   :D   :D
Јасно ли ти е сега?

Мене ми е јасно што сакаш да ми кажеш. Но дали на тебе ти е јасно што јас предлагам? Јас (во другата тема) го предложив следново: ОК, фабриката вика дека Rated Voltage им е 50V, ајде да провериме дали е тоа точно. Ако навистина сакаш да дознаеме, нема проблем, јас и претходно ти реков дека нема проблем, има место каде можеме да го провериме тоа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."