Author Topic: Што е поважно во сервисерската и аматерската работа - ТЕОРИЈА или ПРАКТИКА  (Read 15758 times)

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Што е поважно во сервисерската и аматерската работа - ТЕОРИЈА или ПРАКТИКА или на друг начин кажано што повеќе ќе и помогне на личноста што сака да опстанува од доменот во кој навлегол, било сервисер било аматер, ентузијаст или како сакате да го наречеме.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
За да работи некој на некое поле потребно е да има некое познавање од теорија за да ја примени во пракса. Потоа практичната работа според мене го прави човекот односно мајсторот поискусен. Еден мој учител рече „Теоријата без пракса е глува, а праксата без теорија слепа.„
Hams do it! With Frequency

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Имам чуено одамна една (барем според мене) многу добра поговорка: На добра теорија, многу лесно се лепи пракса. Ова многукратно го имаат докажано наши инженери кои работат или работеле во странство. Иако на факултет им недостасувала пракса, многу брзо ја надокнадиле ;).

Така да, јас стојам зад тоа дека за да си добар практичар во било која наука, прво треба да си добар теоретичар ;). Истово ми се има докажано многу пати до сега ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Мислам дека во било која наука посебно во електрониката треба да се имаат двете за успешна дијагноза или за успешно проектирање. Неможат едното без друго.

Trolko

  • Guest
Имам чуено одамна една (барем според мене) многу добра поговорка: На добра теорија, многу лесно се лепи пракса. Ова многукратно го имаат докажано наши инженери кои работат или работеле во странство. Иако на факултет им недостасувала пракса, многу брзо ја надокнадиле ;).

Така да, јас стојам зад тоа дека за да си добар практичар во било која наука, прво треба да си добар теоретичар ;). Истово ми се има докажано многу пати до сега ;).

Тотално се согласувам со одговорот :) +1

Offline mkfe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 151
Почитувани,

Кај нас често различно се толкуваат поимите "мајстор", "инженер", "сервисер", "проектант" и др.

Бидејќи немаме webster/речник/синоними/лексикон во неколку томови на Македонски јазик, веројатно и никој неможеме да тврдиме што точно значат на македонски..... (Според информациите кои јас ги имам, знам дека МАНУ пред повеќе години започнал да пишува вакво нешто, и стигнал до неколку тома и до некоја буква (мислам два тома, и буквата "М"); така да со овај проблем се соочуваат и лексичарите/лекторите во Македонија кои работаат по весници и сл. немаат "средство" за унифицирано да лекторираат. Инаку постои некој мал лексикон, кој личи на речник, и е само една книга, и се однесува само на странски зборови кои се употребуваат во македонскиот јазик, што е нешто мало, во однос на тоа што го зборувам погоре.)

Сум заприметил, дека ако некој практичар/ентузијаст, изработи нешто по некоја шема и нејзино објаснување за градба, во неговата околина тој постанува "познавач" за електроника. Ако некој практичар/упорен, по принцип на проба, извади-замени, поправи некој апарат, постанува "мајстор" сервисер. А пак инженерите во македонија ретко проектираат нови продукти (секоја чест на исклучоците), бидејќи сите работни места на инженери се состојат (функционираат) во купување готов производ од странство, и наш инженер да го инсталира/поврзе/управува (сметам дека инженерите во Македонија би можеле да проектираат), а во странство таквиот продукт го управуваат вработени кои не се инженери (често средно/колеџ плус соодветен курс).....

Се согласувам со сите Вас, потребни се двете (теорија и пракса).

P.S.
Да се нашалам малку:
Која попрво, дали прво пракса или теорија, зависи дали сакаме да се движиме од мајстор кон инженер, или од инженер кон мајстор.  ;D

Поздрав,
mkfe.



Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А пак инженерите во македонија ретко проектираат нови продукти (секоја чест на исклучоците), бидејќи сите работни места на инженери се состојат (функционираат) во купување готов производ од странство, и наш инженер да го инсталира/поврзе/управува (сметам дека инженерите во Македонија би можеле да проектираат), а во странство таквиот продукт го управуваат вработени кои не се инженери (често средно/колеџ плус соодветен курс).....

Се сложувам со оваа констатација, инженерите во Македонија ретко имаат свои дизајни. Освен „програмерите“ (КТИА-шите ;D, по стара програма на ЕТФ/ФЕИТ, мислам дека сега „програмерите“ се ИКИ, нека ме корегира некој ако грешам ;)), мислам дека останатите инженери ретко имаат свои дизајни, барем на полето на електрониката. Ова пред се се должи (барем според мене) на два факти: едниот е самата љубов кон електрониката како наука, која во старт ја немале (ако ја сакаш, уште од мал ќе ја сакаш ;)); а другата причина е неплатеноста на овој вид на труд на пазарот (иако морам да напоменам дека, барем според мене, преовладува првата причина). Многу поедноставно е да земеш готов уред, да го мотираш, инсталираш, подесиш и само ти детално да знаеш како работи, па да биде тешко да те заменат како кадар, бидејќи новиот инженер ќе треба се да учи од почеток и со месеци да биде (горе долу) неупотреблив како вид на кадар кој и треба на фирмата која го вработила. Но тоа е тоа ::), не секогаш го работиме тоа што сакаме да го работиме, тоа што ни е љубов... всушност, кога ќе размислам, најчесто е вака. Ретко кој го работи баш она што му лежи на срце :S.

Да се нашалам малку:
Која попрво, дали прво пракса или теорија, зависи дали сакаме да се движиме од мајстор кон инженер, или од инженер кон мајстор.  ;D

Се разбира, прво дошла праксата ;). Но како што се развивале науките, луѓето се соочувале со проблеми кои не можеле практично да ги решат, па затоа и се развиле теоретските еквиваленти на овие науки ;). Теоријата нуди решение за многу практични проблеми и нуди можности за натамошен напредок на науката (која и да е). Па и научниот метод е токму тој: постави хипотеза и провери практично дали си во право или не. Ако не си, модифицирај ја или преправи ја хипотезата и пак изведи практичен експеримент за да ја потврдиш или негираш истата ;).

Искрен да бидам, една од причините (би рекол, најголема) поради која ми се допаѓаат егзактните науки е токму овој метод. Поставуваш хипотеза (теорија) и мораш да докажеш дека функционира тоа што си го поставил како хипотеза, инаку никој нема да те свати сериозно, за разлика од законите во општеството, за кои не мораш пред никој да докажуваш дека функционираат, едноставно, доволно е да ги поднесеш и да ги изгласаш ::). Не можеш да ги прекршиш законите на физиката, се мора да се базира на нив. Дури и кога изгледа дека на моменти ги „кривиме“, реалноста е всушност дека самата природа и физичките закони дозволуваат да бидат „искривени“ ;), а не дека ние сме успеале да ги „искривиме“ ;). Го обожавам овој начин на работа на природата (универзумот) ;). За разлика од законите во општеството, кои може да се интерпретираат на еден или на друг начин, во зависнот од тоа колку ти е добар адвокатот ::), природните закони се точно дефинирани (иако никаде не се запишани) и нема двојна, тројна или не знам каква интерпретација на истите ;). Или дозволуваат да направиш нешто, или не, трето нема ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Прво да кажам дека подеднакво е важна и теоријата и праксата.Тоа што порано ни фалеше повеке прекса сега може да се рече дека е веке сведено 50:50.Зошто? Прво секој може да се наобразува и теоретски и практично! Тој што сак,а се разбира!Од Интернетов нема подобар и поголем учител, а во наше време не беше така.
Тоа што сега се јавуваат стручњаци,мајстори,мр.,др. со празни глави тоа е друго прашање.Редовната настава во образованието ( од мали нози до факултет!) е очајна,сме дискутирале за тоа.Ама,ако некој сака да се наобразува,прво бира каде ке учи,што ке учи и највеке му останува самиот да се дообразува,користејки интернет,стручна литература ( која се купува најчесто!) или да оди во странство.Но и странството не е *мед и млеко*- ако сакаш добра наобразба имаш колеџи и универзитети од 5000 до 150 000 ’долари по година.Е,сега значи колку ти е џебот длабок- толку ке научиш.Се мисли дека само децата на богатите завршуваат добри колеџи.Не,не е така - една UCLA на пример,многу реално ги вреднува своите студенти и не е баш лесно да * си купиш* диплома,а да немаш * абер* од својата работа! Прво не ти дозволуваат да не научиш.Постојат повеке методи и не е важно дали вака или нака,ама ке научиш.Ке ти доделат ментор,ке имаш додатни часови,дополнителни тестови,ке те следат во чекор-ама ке научиш.Може не за 10,ама ке го положиш тестот!.А,на оние мамини и татини деца  дипломите не им значат продор во светот на бизнисот.Само за престиж,да кажат каде завршиле!Тие секако ке бидат во бордот на некоја фирма која тато ја поседува и ке работат нешто,а другите што со знаење се избориле за место,ке работат за нив!
Пракса или теорија?? На Запад не се поставува тоа прашање,кај нив системот е подруг.Има електро-инженери кои не го знаат и омовиот закон ,ама се успешни менаџери и организатори на производство,планираат,пратат нови технологии и се многу успешни.
Ние на Балканот се знаеме,се можеме,практичари сме,ама- не знаеме 2-3-4 јазици ,не ја познаваме современата организација на работа и процеси,не пратиме-или слабо пратиме нови технологии и на крај мислиме дека ако земеме диплома се се врти околу нас! Да,кај нас е така,ама кога некој ке иде да работи на Запад гледа дека некој * среднист* знае повеке од него!! Зошто е така!!??? Тој некојси научил да работи и ракува една машина,еден процес,кој го знае во душа,знае се што треба ( а не и се што некој мисли дека треба!) .Тој си е самоуверен и јак во своја област и ништо не знае  ( ниту сака да знае!) понатаму.
Значи,за да ни тргне и да не поставуваме веке вакви прашања треба да се промени само - образовниот систем! За друго- има паметни луѓе во МКД.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Што е поважно во сервисерската и аматерската работа - ТЕОРИЈА или ПРАКТИКА или на друг начин кажано што повеќе ќе и помогне на личноста што сака да опстанува од доменот во кој навлегол, било сервисер било аматер, ентузијаст или како сакате да го наречеме.

Прашањето е погрешно поставено,треба прво да се научи теорија барем донекаде,па тоа да се искористи у пракса.Иначе ќе се случи она од пред некое време на форумов кога мерев напон на познат отпорник и од таму со Омов закон ја пресметав струја низ него,а ти ме праша:„Да,али тоа е теоретски,а дали ти си ја измерил таа струја“?!  ???  ???  ???
Оној кој знае макар основни работи од теорија нема да му текне ни на крај на памет да го праша тоа,а камо ли да го направи тоа мерење у пракса.Практично,нема потреба да губи време да ја мери струјата.Тоа е одговор на прашањето „Што е поважно - теорија или пракса“.Или по онаа народната „Кој нема у главата, треба да има у нозете (рацете)“.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
@Maki дали ти се случило кога теориски си пресметал нешто а во практика да не одговара? ( Ко бога те молам одговори ми децидно и без заобиколување! )

ПП: Прашањето поставено од мене е сосема на место, а причините се познати !
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Ми се случило,али тоа било сигнал дека нешто не е у ред - сум погрешил нешто у лемење или сум ставил погрешен елемент,па кога сум ја нашол грешката,мерењето било баш како у теоријата!
Ако прашуваш дали ми се случило да измерам друкчија струја од онаа теоретската добиена по Омов закон,ако претходно сум измерил напон на познат отпорник, е тогаш одговорот е НЕ! Измерената струја низ тој отпорник секогаш била иста со онаа теоретската.

П.С.
Секогаш одговарам децидно и без заобиколување,некогаш и претерувам,имам добиено неколку опомени од модераторите!   8)

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Благодарам @Maki , значи потребно е да знеш и умееш добро да лемиш а и да ги познаваш елементите, (а исто и добро да изработуваш печатени плочки) !
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Пракса или теорија?? На Запад не се поставува тоа прашање,кај нив системот е подруг.Има електро-инженери кои не го знаат и омовиот закон ,ама се успешни менаџери и организатори на производство,планираат,пратат нови технологии и се многу успешни.

Со ова мислење не се сложувам... во тој случај тој човек (ни под разно!) не смее да се смета себе си (а ни други да го сметаат) за електро-инженер, а камо ли да ми планира производствени планови. Ако тој човек не е запознаен со законите на физиката (електротехниката), не може да претпостави колку време мене (или на тимот со кој што работам или општо, тимот кој работи нанекој конкретен проблем) ќе ми треба за да направам определена работа. Он само ќе форсира да го направам тоа (што и да е) побрзо, без притоа да помисли колку труд, време и енегрија е потребно за тоа што он го бара од мене. Од овие причини, сметам дека економисти и правници не треба да водат прозводтсвени процеси и планирање на производство во било која фирма (компанија) чиј производ се електронски или технички уреди, направи, што и да е. Но, тоа е мое мислење, секој си има право на свое.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па,Гига навистина имам сретнато електринг. (странец) кој, верувај, не знаеше да пресмета колку струја мине низ даден отпор при некој си напон,ама беше махер за проектирање на некои постројки и навистина тоа го работеше (и го работи !) со успех.Неспојмливо за нас,ама на Запад има некој отсеци кои се занимаваат само со проектирање,менаџирање и сл. и има успешни луге во тоа.Пример: во Канада има фирма со тројца инг, и 300 вработени и тие доста успешно монтираат греење и ладење по офиси,домаќинства...Само тројца инг.кои се занимаваат само со проектирање,а изведбата им е препуштена на техничари,мајстори и *чираци*.Така и се рангирани вработените.Секој,навистина секој,започнува како * чирак*,па напредува.Ова е секако за новопримените,ама над 10 години велат фирмата не објавила конкурс за инг. - едноставно тие тројца * бркаат* работа.Таму работниците се стимулирани ( материјално) да прават иновации,да осмислуваат и го упростуваат процесот на производство и тоа јавно на собир пред сите вработени.Тоа е комунизам,верувајте,како од најдобрите книги на комунистичката теорија:Ама луѓето се залагаат бидејки се соодветно наградени и почитувани,а имаат и некои бенефиции како работници кои допринесуваат за развој и благодет на фирмата.
Сепак сметам дека темава е доста тенденциозно срочена и концизен одговор не може да се даде ,барем децидно со настојувањето на Тома.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па,Гига навистина имам сретнато електринг. (странец) кој, верувај, не знаеше да пресмета колку струја мине низ даден отпор при некој си напон,ама беше махер за проектирање на некои постројки и навистина тоа го работеше (и го работи !) со успех.Неспојмливо за нас,ама на Запад има некој отсеци кои се занимаваат само со проектирање,менаџирање и сл. и има успешни луге во тоа.

Во ред, можеби има такви луѓе, но во никој случај тоа не се електро-инженери.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."