Author Topic: Кабел за дијагностика на возила  (Read 2715 times)

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Кабел за дијагностика на возила
« Opened on 28.12.2010, Tuesday, 11:48:55 (Edited 28.12.2010, Tuesday, 13:57:56) »
Каде може да се најде VagCom KKL кабел за дијагностика?


Code: [Select]
http://scantool.imechatronics.com/vagcom_kkl_usb_interface.htm

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Прво,не се користи само еден кабел.За секој тип возила (или бар за неколку модела ) се користи посебен кабел. Ке ставам неколку работи ,ако те интересираат.Се извинувам што не можам сега,бидејки овие работи ми се во друг компјутер! :D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
OBD2 не се викаше ова ?
нема да најдеш кај нас нигде :(, ако си во можност купи си од странство или направи некако сам
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Кабел за дијагностика на возила
« Reply #3 on 30.12.2010, Thursday, 21:44:13 (Edited 30.12.2010, Thursday, 22:13:24) »
Еве ја превземав од домашниот компјутер. :D :D

Споено мислење: [time]30 Декември 2010, 21:54:18[/time]
Извинете,по грешка два пати е ставена иста слика.Ке подготвам подобра ел.шема и ке ја поставам покасно,иако и вака се треба да е јасно ( абе,Нишка школа  ;))

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Класниот мој Нишка школа  :D :D :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
ДА! Стара добра школа! ;) Поздрави го.Колку кецови стави?! Еве ја шемата!!! Оригинал! ;D ;D ;D

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Нема кецови колега сите имаат пролазни оценки само јас и уште еден другар имаме петки  :) Добар човек е и многу го почитувам , а петка добив зашто му одговарав за црно бел телевизиски приемник (по старо нишки ке му дојде  :D)

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Фала batka! Знам има различни типови кабли секој за различен тип конектор за секоја кола...  :) Тој што прашав е VAG - Volkswagen Audi Group односно како што рече Devil OBD2. ОBD2 користат и Fiat и Alfa Romeo и др. Фала за  Мене ми треба за со усб да најдам за оваа програма.
Code: [Select]
http://www.fiatecuscan.net/HowToUse.aspxАко може некој да ја најде програмава warez и да ми ја прати линк по пп би му бил многу благодарен. Позз.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Пратено ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Кабел за дијагностика на возила
« Reply #9 on 31.12.2010, Friday, 19:59:40 (Edited 02.01.2011, Sunday, 18:52:27) »
ОК! Еве уште нешто.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
dali moze nekade da se najdat i semi za drugi vidovi na kabli
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
dr-mr, кирилицата е задолжителна на форумот, те молам прочитај ги правилата и известувањата пред да post-ираш ;).

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4.0
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Има ваква слична тема на форумов разгледај,околу ОБД-2 и се за дијагностика има и шеми.

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=708.0

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
каде да најдам кој модел на конектор се користи на мојата кола?

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
По моделот на афтомобил кој тип на афтомобил кој вид на ецу (електроник контрол јунит) користи.
Сепак се ВРТИ !!!