Author Topic: Димензии на кутија  (Read 2578 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Димензии на кутија
« Reply #15 on 01.06.2010, Tuesday, 08:17:14 »
малку офф топик
форумот е на државно ниво, не се само Битолчани заслужни, не има од сегде :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Одг: Одг: Димензии на кутија
« Reply #16 on 02.06.2010, Wednesday, 00:51:33 (Edited 02.06.2010, Wednesday, 01:58:45) »
Голем поздрав до БорчеБТ!
Во право сте со забелешката нема повеќе да се повторува.
Убав ФОРУМ сте направиле вие Битолчаните, затоа голем поздрав до редакцијата!!

Неколку збора до DARK

Секоја чест мајсторе за дизајнот и квалитетот на изработката, но без теорија во оваа проблематика и изработка на звучници само на слух е макотрпна работа која дава донекаде, тврдам, донекаде добри резултати!??
Како за пример: Ако имате вишок пари дајте да направиме еден експеримент, еден ваш звучник, со истите звучници јас ќе го преработам, потоа вашиот звучник и мојот ќе ги ставиме на слеп слушен тест.
Тестот се изведува на сл. начин: И едниот и другиот звучник се поврзуваат на ист засилувач се поставуваат зад завеса и се поканува раја која има добар слух и се разбира од музика. По слушањето на двата звучника се прави анонимна анкета за да се одреди кој звучник беше подобар. Ако по ова тестирање вашиот звучник се покаже како подобар јас ќе ви ги вратам парите и плус ќе ве наградам!!!
Доживување: Пред некое време бев на една свадба, музиката, така да се рече ме отепа, не од тоа што музикнтите лошо свиреа, туку лоши беа звучниците произведени од фирмата ЧКАЉА!!?? >:(
Третиот хармоник ептем беше изразен, гостите за да го компензираат сето тоа, ептем се начукаа,...а јас само што не доживеав мозочен удар! ???
Сето тоа ти е резултат на изработка на звучници народски речено на “ЖИМИ МАЈКА“ итн, итн,.... ;D 
Важно само силно да свират и демек да се издржливи, а при нивно слушање ќе ви биде потребна подоста домашна ракија,...!!??

Поздрав,

П.С.
Се извинувам на должината на текстот!??

Споено мислење: [time]01 Јуни 2010, 07:38:49[/time]
Здраво!

Сега неколку збора за горе споменатиот басс звучник: TS-250-1D4. со дадените ТС-параметри.
Овој звучник е одличен за САБВУФЕР. Кутијата треба да биде компресиона со волумен од 55....60lit (dm3).
Да е добро дампирана со вештачка волна (попозната како лио) и да има трапезоиден пресек - гледано од бочна страна. Да се изработи од медијапан со дебелина не помала од 22mm!!!
Чаооо(((!!!

Вака изработете го сабвуферот нема да згрешите, се друго е само баење,...
Има и други решенија но за други времиња !!???



ко прво звучниците не свират гласно наспортив тивко свират но чисто
ко фторо јаки ? па не се јаки види само какви дванаески имам ставено 10 години стари
но тие ги ставив бидејки подобар звук вадеа и од  simsonik i од уште една скљ марка
а ја неам одвишок пари некој ако сака да му изработам звучници за пари може а вака за да правам експерименти да купуам звучници и слично не , јас си направив за во соба звучници и сум презадволен од нив и од многу други звучници со слични карактеристики што сум ги споредувал со овие звучници мнгогу повеке нечинеле тие ........така да ако сакаш слободно прави слични звучници ко овие со вакви драјвери што неможеш да најдеш карактеристики па да ги споредиме баш ме интересира .....

а моментално веке не се замарам со звучници толку многу, моментално може да направам некој по нарачка и тоа.

сеа за сеа повеке сум на аудио засилувачи префрлен.

Offline entuzijast

  • Баниран
  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
  • Elektronicari samo napred!!!
Одг: Димензии на кутија
« Reply #17 on 02.06.2010, Wednesday, 21:59:50 (Edited 02.06.2010, Wednesday, 22:06:07) »
Здраво ДАРК!
Како да ти се јавам да се договориме да ми направиш звучници (само кутиите по мој проект), а јас ќе ти направам одлично профи - појачалце за дома!!!
Дај остави телефон па да се договориме!
Поздрав,
Секогаш подготвен,...да направам НЕШТО !!!

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Одг: Димензии на кутија
« Reply #18 on 02.06.2010, Wednesday, 22:38:09 (Edited 02.06.2010, Wednesday, 22:42:58) »
не не фала не ми треба појачало веке незнам што да им правам на појачалата имам 5 од кој само две ми се приклучени а моментално правам уште едно.

првин дај димензии од звучниците и кажи како што сакасш да биде со твој матрејал ,со мој што како и слично па потоа ке ти кажам колку пари би те чинело поз

Споено мислење: [time]02 Јуни 2010, 22:40:06[/time]
ито така ако на некој му треба појачало аз дома нека ми пише пм може данаправиме еден договор , без разлика дали да му правам или да му продадам некое од моите ......

Споено мислење: [time]02 Јуни 2010, 22:41:31[/time]
и повеке би се нафатил да прам појачало отколку звучни кутии бидејки поеке се иплати појачало

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Димензии на кутија
« Reply #19 on 03.06.2010, Thursday, 22:14:50 »
ако може без оф топици, за бизнис контактирајте се преку ЛП
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Димензии на кутија
« Reply #20 on 25.12.2010, Saturday, 02:52:57 »
........
види, јас од ВИП делот имам направено шема што за прв пат ја видов тамо и ја нема никаде на светов (читај никаде на светов) бидејки е уникатна и многу е корисна. Значи не е за потценување, јас секако би дал 1kg отпорници за влез а камо ли 100 поста што е ништо, за ништо добиваме нешто.

Извинете за off но само сакам да кажам дека навистина вреди вип делот.
   A ќе биде ок ако кажиш каков т.е. за што уред станува збор? -Чисто до радозналост  :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Димензии на кутија
« Reply #21 on 25.12.2010, Saturday, 16:11:54 »
По прв пат го отворив постов,малку сум бил отсутен. Господинот Ентузијаст (да  не е тоа самиот Филевски В.??) би го советувал да ги остави дечкиве со своите проблеми,а останатите навреди да ги решава на друго ниво ( со Чкаља!?).Би рекол дека ако има нешто против Битолчани, има и со мене ,ако  јас сум Велешанец.Го ценам знаењето на секого и од секого можам да научам по нешто! А,за тоа кој е кој во Македонија ,знам одамна! Ве молам без саморекламирање .

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Димензии на кутија
« Reply #22 on 26.12.2010, Sunday, 14:12:13 »
не е филевски, него славко стојковски (или како и да беше) од емитер што пишува...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Димензии на кутија
« Reply #23 on 26.12.2010, Sunday, 15:23:54 »
Добро,на Господинот Славко му предлагам да ја најде статијата *Како се прават звучни кутии* и да ја прочита,можеби ке се пронајде таму ,некаде * околу третиот хармоник*.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Димензии на кутија
« Reply #24 on 26.12.2010, Sunday, 16:26:11 »
баниран е тој :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)