Author Topic: Проблеми со авто радио!  (Read 1313 times)

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Проблеми со авто радио!
« Opened on 19.12.2013, Thursday, 14:15:15 (Edited 19.12.2013, Thursday, 17:02:44) »
Значи вака имам неколку проблеми со авто-радио кое што ми го дадеа со дефект! Наводно радиото има проблеми со менувањето на командите пример пушташ глас а мене ти се радио станица и слично тоа е првиот проблем.Вториот проблем е што незнам шо марка е(а нема никаде обележје,натпис,лого и слично освен на кутијата за маската на неа пишува Pioneer) И пошо неам кола ако може некој да ми каже како да го приклучам на трансформатор за да го користам по дома ! На него има една шема за како се поврзува ама јас неможам да се снајдам па ако може некој да ми помогне околу овие проблеми ќе му бидам вечно благодарен  :)




Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Проблеми со авто радио!
« Reply #1 on 19.12.2013, Thursday, 14:30:54 »
купи конектор за радиото и излезите (жиците) врзи ги вака:

спој ги жолта и црвена заедно на плус
црна на минус
бела и бело-црна на 1 звучник
зелена и зеленоцрна на друг звучник
лилава и лилавоцрна на трет звучник
и сива-сивоцрна мислам дека беше на четврт звучник.

За напојувањето прво пробај црна и црвена - и +, ако не може како шо кажав горе.

П.С. Уш да го попрајш...другото средивмe xD

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Одг: Проблеми со авто радио!
« Reply #2 on 19.12.2013, Thursday, 14:44:28 (Edited 19.12.2013, Thursday, 17:04:17) »
има конектор радиото ама мене не ми врше работа мислам полесно би ми било ако го извадам и да ги врзувам жиците жица со жица..  ова и сам го сватив со звучниците и напојувањето туку  ме бунат овие од десно конекторите еве слика



Споено мислење: [time]19 Декември 2013, 14:52:12[/time]
за напојување да користам обичен трансформатор од 12 V еднонасочна доволно ли е? и уште да ми каже некој како и дали може да се среди ова со мешањето на командите!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Проблеми со авто радио!
« Reply #3 on 19.12.2013, Thursday, 14:57:02 »
можеш да користиш напојување од компјутер :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Одг: Проблеми со авто радио!
« Reply #4 on 19.12.2013, Thursday, 15:20:47 (Edited 19.12.2013, Thursday, 16:04:15) »
пробав со напојување од компјутер поврзав вака како што ми кажа и свети целиот екран пробувам со команти нешто да пуштам радио мп3 ништо нејќе

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Проблеми со авто радио!
« Reply #5 on 19.12.2013, Thursday, 16:11:28 »
да не е со пасворд радиото па дека го исклучи (го извади од кола) го има ресетирано и сега да не ти пара пасворд за да работи ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Одг: Проблеми со авто радио!
« Reply #6 on 19.12.2013, Thursday, 16:13:13 »
незнам не е мое радиото не бара пасворд мислам само свети целиот екран и притискам на сите копчиња ништо не реагира

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблеми со авто радио!
« Reply #7 on 19.12.2013, Thursday, 17:06:18 »
Пиши ги ознаките на процесорот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Одг: Проблеми со авто радио!
« Reply #8 on 19.12.2013, Thursday, 19:04:03 »
незнам како да ги прочитам т.е кај ги пишува??

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблеми со авто радио!
« Reply #9 on 19.12.2013, Thursday, 19:15:26 »
Теба да има има еден чип за контрола на се внатре, најголем би требало да биде, со многу ногички, тој е процесорот. Пиши ги ознаките кои ги има напишано на него.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Одг: Проблеми со авто радио!
« Reply #10 on 19.12.2013, Thursday, 19:18:19 »
прееска го отвара има еден процесор кај што му се контролите и еден на големата главна плоча еве сеа ќе го ошрафам и ќе ти кажам што пишува!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблеми со авто радио!
« Reply #11 on 19.12.2013, Thursday, 19:21:38 »
Тој чип кој е на плочката за LCD-то најверојатно е за контрола на LCD дисплејот и копчињата и враќа назад команди према главниот процесор. Пиши ги ознаките и на тој и на тој.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Одг: Проблеми со авто радио!
« Reply #12 on 19.12.2013, Thursday, 19:34:18 »
 На главната плочката е овој
SUNPLUS
SPHE8281D
0607
0000388
А овој е на плочката за дисплејот
RSM6523
50808277

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Проблеми со авто радио!
« Reply #13 on 19.12.2013, Thursday, 19:35:10 »
има конектор радиото ама мене не ми врше работа мислам полесно би ми било ако го извадам и да ги врзувам жиците жица со жица..  ова и сам го сватив со звучниците и напојувањето туку  ме бунат овие од десно конекторите еве слика

Останатите се излез / влез сигнали - не ти се потребни. Гледај да го средиш радиото така само ќе работи безразлика на останатите.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблеми со авто радио!
« Reply #14 on 20.12.2013, Friday, 02:17:07 (Edited 20.12.2013, Friday, 07:41:43) »
SPHE8281D = DVD Single Chip MPEG A/V Processor. Во превод, ова авто-радио има можност и за DVD Video Playback. Дали е искористена таа функција во firmware-от, тоа е веќе друго прашање. Како и да е, според блок дијаграмот, чудово треба да комуницира со некој екстерен EEPROM. Види дали во негова близина има некои чипче со 8 изводи и пиши ги ознаките. Може да е во DIP или SMD пакување.

Проблемот е што има повеќе напони за напојување, 3.3V, 1.8V за kernel, напојување за PLL, за DAC, за ова, за она... треба да провериш дали ги има сите потребни напони. Симни datasheet од колово, го има online и провери дали на сите пинови на кои пишува VDD_K1, VDD_K2, VDD_K3 и VDD_K4 има околу 1.8V напон. Овие напони се напојување за kernel-от. VDD_K1 е пин 56, VDD_K2 е пин 105, VDD_K3 е пин 121 и VDD_K4 е пин 143. Не мора да мериш директно на пиновите, може да мериш и за некоја лемна точка за која се врзани секој од пиновите. Многу веројатно е и сите да се краткоспоени едни со други. Прво провери го ова на beep-ер подрачје на унимерот. Провери и дали на главната плоча има и некој стабилизатор за 1.8V. Ако напоните ги нема, пиши, ќе видиме што да правиме потоа.

Потоа, имаш VDD_IO. Тоа се напони за влезно-излезните единици од чипот (перифериите, радио, DVD, CD, DAC, USB и се останато). Овие напони се многу. Не можам да ги набројувам сите, премногу пинови се, во datasheet-от е објаснето секој од овие напони за што е. Во секој случај, напонот на секој од нив треба да биде околу 3.3V. Исто како и претходно, веројатноста сите овие пинови да се врзани за заеднички напојувачки rail е голема, така да, провери дали на плочата има некои три пински стабилизатор за 3.3V. Исто како и тој за 1.8V, треба да биде монтиран (залемен) на самата плочка, најверојатно изведен во SMD и по форма сличен на MOSFET од матична плоча. Ако има нешто вакво, измери дали на излез дава напон од 3.3V. Ако нема, провери на beep-ер подрачје дали секој од пиновите за 3.3V-ниот напон е врзан за излезот од овој стабилизатор. Ако некој пин не е, пиши кој е, значи тој не добива напоување од 3.3V.

Во меѓувреме, ќе пробам ако може да најдам некоја шема од авто-радиово. Ова е некое Кинеско no name радио, така да... не се надевај премногу.

EDIT: Најдов некоја алатка за SunPlus процесори, ама не знам ни како се поврзува, ни како се работи со неа, на Руски е напишан софтверот, така да, ако сакаш да не читаш прашалници кога ќе го пуштиш софтверот, подеси си на PC-то да има Russian Compatibility со програмите. Еве ја темата каде го најдов софтверот.

Code: [Select]
http://monitor.net.ru/forum/topic46786-704.html
Code: [Select]
https://app.box.com/s/hsjmwcahmi8i6m8ufiv4
EDIT2: Еве, најдов и некоја шема за овој контролер. Провери дали има сличност со компонентите во твоето радио.

Code: [Select]
http://archive.espec.ws/section32/file15854.html
Code: [Select]
https://app.box.com/s/idimfbfg4p1jvm5g1xql
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."