Author Topic: Помош за радио касетофон за во кола Blaupunkt CAR 300D  (Read 2804 times)

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
На дисплејот треба да има 4 цртички ( ---- ) со првото притискање се појавува нула.
Жан

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Без дисплеј е тешко да се среди радиото.Кога ке го уклучиш на 12V треба да стои некогаш и неколку часа за да се добијат цртичките на дисплејот,па потоа да внесуваш код.Предлог: врзи го на 12V и остави го цел ден нека се * штима* па потоа внеси код.
Пробај и тоа,не е на одмет. ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за радио касетофон за во кола Blaupunkt CAR 300D
« Reply #17 on 05.10.2013, Saturday, 04:30:43 (Edited 05.10.2013, Saturday, 04:37:40) »
Пробај преспои го пин 18 од микроконтролерот со GND. Притоа, се разбира, држи го приклучено радиото под напон. Држи го преспоен пинот 10-тина секунди. Изгаси го од напојување, остави го така едно 10-тина секунди, пак приклучи го и пробај ја постапката што ја има опишано Zan. Ако ова не функционира, истата постапка од претходно повтори ја, само држи го пинот преспоен 1 минута или малку повеќе од една минута.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline kalinkar

  • Нов член
  • *
  • Posts: 17
  • Gender: Male
Готово средено го активирав кодот и сијаличката се згасна али и понатаму не функционира ништо на него само си светнува изгледа дека испуштил душа, а за микроконтролерот и во дигитална прецизна електроника сум тапа, воопште не ми е јасна. Во електрониката сум почетник и сега за сега ми е хоби(експериментална).

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
...а за микроконтролерот и во дигитална прецизна електроника сум тапа, воопште не ми е јасна. Во електрониката сум почетник и сега за сега ми е хоби(експериментална).

Еве како изгледа интегрираното коло и како треба да преспоиш ;). Не мора да преспојуваш директно пин со пин, знам дека се тенки пиновите ;), може да најдеш и некоја друга лемна точка која е врзана со тој пин и да залемиш една жичка за таа лемна точка и да преспоиш со другата лемна точка (GND, Vss, односно шасија).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Информациите за кодот и за тајмерот, се запишани во внатрешниот еепром на микроконтролерот, и нема да се променат со ресетирање.
Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за радио касетофон за во кола Blaupunkt CAR 300D
« Reply #21 on 05.10.2013, Saturday, 19:52:41 (Edited 06.10.2013, Sunday, 06:03:06) »
Можеби, не знам. Не се чисти меморијата на EEPROM-от од микроконтролерот со Reset? Мислам на делот за подесувањата, не на софтверот се разбира ;). Конкретно за овој микроконтролер прашувам.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Не со ресет, само со програматор.
Жан

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Е сега информациите за кодот кај ова радио се запишани во внатрешниот дел на микроконтролерот тоест во еепромот убаво кажа членот жан не со ресет не се чисти меморијата 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не знаев ;). Благодарам за информацијата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
За да работи ова радио без дисплеј потребен е емулатор...Дисплејот е поврзан со КАН комуникација со радиото, и радиото препознава дека нема конектиран дисплеј...Затоа и не можеш да го вклучиш...Поздрав
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Хмммм, ако е таква ситуацијата, можно е да има решение и за тоа ;).

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=10873.0
Во алатките побарај го Display Emulator 2.52 ;). На листата на поддржани модели стои и CAR300 ;).

- Blaupunkt CAR300
- Blaupunkt CAR2003
- Blaupunkt SC202
- Grundig CAR200
- Grundig SC303
- Delco CDR500
- Philips SC201
- Philips SC804
- Philips DC339
- Philips CAR400
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...