Author Topic: Проблем со авто-радио Pioneer DEH-30MP  (Read 2058 times)

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
Одг: Проблем со радио pioneer
« Reply #15 on 16.10.2013, Wednesday, 23:33:22 »
радиото е модел pioneer deh-30mp а овие позади приклуцоци за што му се


На излезите што ми се за суб вувер тие се само за појачало не може на него дирекно вуфер да се приклучи така, а дали може на еден од тие 4 излеза што се за звучки таму да приклучам вуфер

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Може, нема да има проблем. Само што најверојатно нема да може да ја дадат онаа моќност кој ја бара woofer-от (односно woofer-ите, претпоставувам дека нема woofer да врзеш само за лев или само за десен канал)... од друга страна, зависи колку моќни woofer-и планираш да врзуваш за тие излези.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
Имам вуфер од двд па да го искористам а може ли на еден излез да врзам вуферот а на другиот излез и двете звучки

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Зависи од импедансата на двата звучника. Ако паралелно врзани имаат помала импеданса од минимално декларираната на авто-радиото... никој не може да ти гарантира дека нема да изгори излезниот засилувач на авто-радиото.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."