Author Topic: Помош за делење на сигнали...  (Read 889 times)

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Помош за делење на сигнали...
« Opened on 02.10.2013, Wednesday, 21:07:20 »
Здраво дечки... Не сум задоволен со едно басче сакам уште едно  ;D Дали има некоја шема што можам да поделам сигналите од еден звучник да направам два бидејќи имам двоканално појачало 30+30 вати сега само едниот канал го користам како басс а другиот е слободен... Вака ми се поврзани ќе ви ја кажам целата процедура...
Имам 2.1 сателитите си стојат оргиналното басче го извадов и му пустив сигнали на појачалото и кладов поголем басс е сега дали можи да го поделам од вуферот излезот на два излези (сигнали) и да клам уште еден бас да ми дојдат 2басој и два сателити ???
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Сега не ти го разбрав баш прашањево, ама ако имаш еден слободен канал на појачалото 30 вати, можеш да приклучиш уште еден бас не е проблем.
Ако прашањето ти се однесува на тоа како да го поделиш ВЛЕЗНИОТ сигнал што доаѓа до појачалото, можеш слободно паралелно на двата влеза да го донесеш истиот сигнал нема да има проблем.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Одг: Помош за делење на сигнали...
« Reply #2 on 03.10.2013, Thursday, 15:16:15 (Edited 03.10.2013, Thursday, 16:54:39) »
Сега не ти го разбрав баш прашањево, ама ако имаш еден слободен канал на појачалото 30 вати, можеш да приклучиш уште еден бас не е проблем.
Ако прашањето ти се однесува на тоа како да го поделиш ВЛЕЗНИОТ сигнал што доаѓа до појачалото, можеш слободно паралелно на двата влеза да го донесеш истиот сигнал нема да има проблем.

Да ама бидејки појачалото е стерео? ќе можи ли на еден излез два звучници??? да не го изгорам оти не се иста импеданса :/ едниот е 4 оми а др е 8 оми...
Незнам како да објаснам подруго ете една слика направив :D :D xD :x
Сега само едниот излез ми работи од појачалото ќе можи како на сликата некако да поделам сигналите?

Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да ама бидејки појачалото е стерео? ќе можи ли на еден излез два звучници??? да не го изгорам оти не се иста импеданса :/ едниот е 4 оми а др е 8 оми...

Доколку засилувачот е предвиден да работи со звучници со импеданса од 4Ohm, нема да има проблем. Само што едниот канал ќе грее повеќе од другиот.

Сега само едниот излез ми работи од појачалото ќе можи како на сликата некако да поделам сигналите?

Да, ќе може. Едноставно прати го истиот сигнал на двата влеза од засилувачот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Одг: Помош за делење на сигнали...
« Reply #4 on 03.10.2013, Thursday, 17:22:08 (Edited 03.10.2013, Thursday, 18:24:20) »
Фала ви многу ете ги рокаат :D :D :D
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
шо бе рокнат??? дај кажи што-како си поврзал...  ??? ??? ???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
шо бе рокнат??? дај кажи што-како си поврзал...  ??? ??? ???

Фала ви многу ете ги рокаат :D :D :D

Рокаат ;D. Сака да каже дека тераат, работат ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ај бе и ја неписмен, ме извади од памет си помислив дека ги цркнал...   ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
ај бе и ја неписмен, ме извади од памет си помислив дека ги цркнал...   ;D
хахахахахахахахахахахахахахаах нене си работат :D :D хаххахаха ме изнасмеа братче хахахахаахахах
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)