Author Topic: Препорака за добар мосфет засилувач  (Read 5919 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Препорака за добар мосфет засилувач
« Reply #30 on 24.09.2013, Tuesday, 11:46:05 (Edited 24.09.2013, Tuesday, 11:58:08) »
Кои се тие полупроводнички компоненти кои даваат 90% ефикасност за аудио појачало у класа AB??

Па има некои „преправки“, сум гледал нешто online, користат switching MOSFET-и со ефикасности поголеми од 90% во излезниот степен за да добијат поголема ефикасност од засилувачот. Според мерењата, навистина се зголемила ефикасноста, но далеку од 90% или над 90%. Проблемот е што switching MOSFET-ите даваат 90% или над 90% ефикасност, но само ако работат во switching режим :S.  Кога работат како аудио засилувачи (во линеарен режим), им се намалува ефикасноста бидејќи работат во линеарен режим :S.

Проблемот е всушност линеарниот режим на работа :S. Се добива за некој процент поголема ефикасност (барем така читав), но далеку од 90% ефикасност. На пример, ако во класична AB класа изведена со обични транзистори, ефикасноста била измерена на околу 50%, со switching MOSFET-иве со голема ефикасност, се добивале околу 55 или 56%, не и повеќе од тоа. Значи, мало подобрување, но сепак и тоа не е лошо ;).

Tрафо од 250W е доволно за стерео појачало со излаз 2x100W синус,сигналите на лев и десен канал не се исти у исто време.

Ама па најголем дел од моќноста се троши на ниски фреквенции кои, скоро по default, на аудио снимките се мастерува да се исти и на двата канали ;D. Јас до сега немам чуено снимка на која бас гитарата е само на лев или само на десен канал ;D. Да, можно е на моменти, заради стерео ефект или нешто слично, да се префрлува од лев на десен, да биде само на десен, само на лев или некоја друга комбинација, ама најчесто, во 90% од времетраењето на снимката, бас гитарите или бас линиите се распределни скоро подеднакво на левиот и десниот канал. А kick-от, кој е еден од најголемите товари за секој засилувач, секогаш е еднаков на лев и на десен канал (има исклучоци, но се многу ретки, уште поретки од случаите за бас или бас линија).

Според мене, трафо од 250VA е доволно за 70W-ен или евентуално 80W-ен засилувач во AB класа (по канал, стерео). Не и повеќе од тоа. Можеби ќе се добие и поголема моќност, на моменти (peak), ама тоа не е континуирана моќност ;). Континуирано, ќе може да дава толку, 70 до 80W по канал ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Па има некои „преправки“, сум гледал нешто online, користат switching MOSFET-и со ефикасности поголеми од 90% во излезниот степен за да добијат поголема ефикасност од засилувачот. Според мерењата, навистина се зголемила ефикасноста, но далеку од 90% или над 90%. Проблемот е што switching MOSFET-ите даваат 90% или над 90% ефикасност, но само ако работат во switching режим :S.  Кога работат како аудио засилувачи (во линеарен режим), им се намалува ефикасноста бидејќи работат во линеарен режим :S.

Проблемот е всушност линеарниот режим на работа :S. Се добива за некој процент поголема ефикасност (барем така читав), но далеку од 90% ефикасност. На пример, ако во класична AB класа изведена со обични транзистори, ефикасноста била измерена на околу 50%, со switching MOSFET-иве со голема ефикасност, се добивале околу 55 или 56%, не и повеќе од тоа. Значи, мало подобрување, но сепак и тоа не е лошо ;).

Ефикасност на свичинг мосфет не е 90% него е 0%, тек ако го ставиш мосфетот у коло на појачало можеш да мериш ефикасност на тоа појачало.Ефикасноста на појачалото зависи највише од класата на тоа појачало. Свичинг мосфет ставен у појачало класа B ќе даде појачало со мање од 78% ефикасност,исто и ако ставиш биполарни транзистори у класа B ефикасноста е мање од 78%.Ако ставиш свичинг мосфети или биполарни транзистори у појачало у класа D онда ефикасноста на појачалото може да биде 90%, али у овој пост сите шеми се за појачала у класа AB.
За чиста класа B појачало со мосфети може да се некој процент ефикасност поефикасни од биполарни транзистори, али у аудио техника се користи класа AB а не класа B.Она што биполарен транзистор ќе изгуби малце на ефикасност заради напон на сатурација Vce,ќе надокнади со помала струја на биас пошто за мосфети треба поголема струја на биас за исто изобличење,на крај му доаѓа иста ефикасност за класа AB и за мосфети и за биполарни транзистори.

Tрафо од 250W е доволно за стерео појачало со излаз 2x100W синус,сигналите на лев и десен канал не се исти у исто време.
Ама па најголем дел од моќноста се троши на ниски фреквенции кои, скоро по default, на аудио снимките се мастерува да се исти и на двата канали ;D. Јас до сега немам чуено снимка на која бас гитарата е само на лев или само на десен канал
Според мене, трафо од 250VA е доволно за 70W-ен или евентуално 80W-ен засилувач во AB класа (по канал, стерео). Не и повеќе од тоа. Можеби ќе се добие и поголема моќност, на моменти (peak), ама тоа не е континуирана моќност ;). Континуирано, ќе може да дава толку, 70 до 80W по канал ;).
Јас па не сум чул до сега снимка каде бас гитаристот му седнал у скут на бубњарот и двајцата да се у сам центар.  :D   :D
Едниот секогаш се мастерува малце лево од центар или малце десно од центар,ако другиот бил ставен баш у центар.
Музиката е составена од пикови,не е константна синусоида,трафо од 250W е доволно за стерео појачало 2x100W излаз,отвори кое сакаш фабричко појачало и види колкаво трафо има.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Препорака за добар мосфет засилувач
« Reply #32 on 24.09.2013, Tuesday, 15:24:58 (Edited 24.09.2013, Tuesday, 15:29:31) »
E ,па се слагам со оние 70 вати по канал Гига,отприлика  тука би била границата,ама како што реков тоа би се покрило со оние 1 дб ефикасност помеѓу 70 и 100   вати.

За вториот дел ,она цинично седење во скут,очигледно Маки никогаш не си учествувал во некое снимање.Никогаш не сум поместувал никого лево или десно,тоа е глупост,а  најчесто во  многу студија  ритам секцијата ја снимаат заедно,па нема поместување ни во скут ни никако,ами  се е во центар!Тоа се прави ако имаш ритам  машина ,секвенцер или синти кој мава некој свој пасаж,ама тоа е многу  ретко.Тоа беше модерно  осумдесетите-деведесетите години во времето на диско музиката 8)  Што би се рекло - многу ретро. Басот и тапанот се воглавном  во центар,на двата канала подеднакво.
Очигледно на Маки му е само да се конфронтира,а не дека се разбира во снимање.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
очигледно Маки никогаш не си учествувал во некое снимање.Никогаш не сум поместувал никого лево или десно,тоа е глупост,а  најчесто во  многу студија  ритам секцијата ја снимаат заедно,па нема поместување ни во скут ни никако,ами  се е во центар!

Басот и тапанот се воглавном  во центар,на двата канала подеднакво.
Очигледно на Маки му е само да се конфронтира,а не дека се разбира во снимање.
Можда не се разбирам од снимање,али се разбирам од слушање,на сите снимки што ги имам од странски групи никад бас гитаристот не е сместен унутра у бас бубањот,на различни места се.  8)
Тоа што ти снимаш само со еден микрофон све заедно и ставаш све на купче у центар,тоа е.. жалосно.Потроши се малце,купи и втор микрофон.Купи и книга,нешто со наслов Recording techniques.. и прочитај ја..
Не треба никого да поместуваш, за разместување у стерео сликата служи едно дугме panning на миксерот,употреби го некад,ќе се изненадиш што све тоа може да направи,не мора све да ти биде у центар.  8)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Препорака за добар мосфет засилувач
« Reply #34 on 24.09.2013, Tuesday, 16:57:32 (Edited 24.09.2013, Tuesday, 17:05:49) »
Ефикасност на свичинг мосфет не е 90% него е 0%, тек ако го ставиш мосфетот у коло на појачало можеш да мериш ефикасност на тоа појачало.Ефикасноста на појачалото зависи највише од класата на тоа појачало. Свичинг мосфет ставен у појачало класа B ќе даде појачало со мање од 78% ефикасност,исто и ако ставиш биполарни транзистори у класа B ефикасноста е мање од 78%.Ако ставиш свичинг мосфети или биполарни транзистори у појачало у класа D онда ефикасноста на појачалото може да биде 90%, али у овој пост сите шеми се за појачала у класа AB.

Добро де Maki ;D, па тоа сакав да кажам ;). Дека во switching кола, ефикасноста им е 90% ;). јас не зборував за ако стојат на страна на работна маса ;D.

За чиста класа B појачало со мосфети може да се некој процент ефикасност поефикасни од биполарни транзистори, али у аудио техника се користи класа AB а не класа B.Она што биполарен транзистор ќе изгуби малце на ефикасност заради напон на сатурација Vce,ќе надокнади со помала струја на биас пошто за мосфети треба поголема струја на биас за исто изобличење,на крај му доаѓа иста ефикасност за класа AB и за мосфети и за биполарни транзистори.

Јас пишав што имам прочитано. Лично, не сум мерел. Така прочитав. Можно е да си во право, не знам. До толку прецизни мерења, немам правено ;D. Па ни ти немаш, така да, ни твоето тврдење не може да се земе како апсолутен факт ;D.

Јас па не сум чул до сега снимка каде бас гитаристот му седнал у скут на бубњарот и двајцата да се у сам центар.  :D   :D
Едниот секогаш се мастерува малце лево од центар или малце десно од центар,ако другиот бил ставен баш у центар.

Добро, сега и тука ли ми најде мана ;D. Да, се мастерува малку лево или малку на десно, ама далеку од многу, реално, разликата во нивоата на сигналот се многу мали. Некогаш не може ни да се чујат, но може да се забележи разлика во стерео сликата. Како? Епа на пример, на средина ја ставаш бас гитарата и потоа малку на лево или на десно и му кажуваш на некој слушател да ги чуе и двете снимки. Повеќето слушатели ќе речат дека нема разлика, некои со малку по истренирано уво ќе ти речат дека има разлика, ама не знаат што е, некако стерео сликата е подобра, а оние кои имаат навистина изострен слух, ќе ти кажат дека разликата е во левиот (или десниот, како и да си подесил) канал на кој е малку посилен басот.

И зборував конкретно за kick-от во ритам секцијата. Тој секогаш се става на средина ;D. Јас не знам некој кој не го има ставено на средина ;D. Да, на премин, при прекршени ритмови, кога бубњарот сака „да се докаже“ во некоја песна, може да се постави малку по на лево или по на десно, зависи од вкус (нели ;)), но тоа се кратки временски интервали, да речеме, до максимум десетина секунди. Во принцип, останатиот дел од песната (еве да земеме просечно времетраење од 3.5 минути), kick-от е секогаш во центар. Ако не се ставаше во центар, зошто тогаш само со еден микрофон се снима kick-от ;D. Сите останати ударни инструменти, да, може да имаат и по два и по три микрофони, зависи кои се желбите на бендот и оној кој ја работи опремата. Можно е бендот да побара да им се снима kick-от со два микрофони, не викам не, за лев и десен канал, ама ова се многу ретки ситуации, да не речам, скоро и ги нема. А дури и ако некој бенд постави вакво барање, нивоата пак ќе бидат тука некаде, нема драстично да се разликуваат ;).

Музиката е составена од пикови,не е константна синусоида,трафо од 250W е доволно за стерео појачало 2x100W излаз,отвори кое сакаш фабричко појачало и види колкаво трафо има.

Значи, не зборувам за сите останати ударни инструменти, зборувам за kick, оној кој најмногу троши моќност кај аудио засилувачите. Тоа е стрес, аудио засилувачот треба може без проблем да го поднесе тој стрес. Да, ова се решава со додавање на огромни електролити во напојувачка секција, ама тие електролити треба некое трафо да ги наполни ;D. А да не зборуваме за случаи на брза музика и исполнета со kick-ови, на пример, некои форми на метал (дупла папуча) или некои електронски стилови на музика (rave и некои слични). Трафото цело време под стрес ќе биде и ќе грее.

А го забораваш и фактот дека искористеноста (сам пиша) на засилувачи во AB класа е околу 50%. Ајде еве нека биде 60% ;D. 60% од 250VA се 150W (притоа, не сметам и згуби во самото трафо, кои ги има, ама ајде, еве, не ги сметам и нив ;D). Значи, реално толку е вкупната моќност која може да ја даде засилувачот во AB класа. Подели ја таа моќност на два и колку добиваш ;D. 75W моќност по канал. Значи 75W континуирана моќност. Јас правам муабет за ова, континуирана моќност, а не за peak-ови. На peak, можеби ќе даде и 100 или 120, 130W, ама тоа е peak, може да се случи во еден краток временски интервал еднаш во две или три минути, не 10 пати во секунда ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Препорака за добар мосфет засилувач
« Reply #35 on 24.09.2013, Tuesday, 17:31:08 (Edited 24.09.2013, Tuesday, 17:34:28) »
Ако не се ставаше во центар, зошто тогаш само со еден микрофон се снима kick-от ;D.
Може да снимаш со еден микрофон,али сите снимки не мора да ги тераш у центар,за тоа служи panning.

Code: [Select]
http://www.rane.com/par-p.html#panpan (panoramic) control A control found on mixers, used to "move," or pan the apparent position of a single sound channel between two outputs, usually "left," and "right," for stereo outputs.

Code: [Select]
http://www.harmonycentral.com/t5/Recording-Video/Panning-Techniques-for-Mixing/ba-p/34651392Panning controls affect the stereo placement of signals, allowing to create a soundstage with width - you can pan some instruments to the center, some left, some right, and anywhere in between. This gives a more realistic mix, because in the real world, sounds do emanate from different locations

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Чудни се патиштата божји !
Од мосвет до Паннинг за кратко време  ;D ;D
Дежаву

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Aмин! Човекот се разбира од се ,дури и слуша! За тоа колку слушаш, без лекарско тешко да поминеш. Следниот чекор се чинејлите сигурно,а конгите за на крај.Абе Маки ,ајде молим те не почнувај ,нема смисла,читаат малку луѓе кои се музички писмени.Велат- се  бисер до бисер.Молим те да не ја расипуваш темата.Немам друг коментар.

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
препораки за мос-фет засилувач !!!
ако продолжите ќе дојдете до некој рецепт за правење на торта  ;D ;D ;D и тоа во А класа  ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Тебе како мал веројатно ти правеле торта во вид на цвик-цангла 8)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Леле, Maki, аман, знам што е panning ;D. Замисли, дури и сум го правел тоа ;D. Ама повторно ќе ти нагласам, никој не става panning на kick. Зошто? Лошо звучи ;D. А и се оптеретува повеќе едниот канал од другиот. Можно е малку на моменти да шета kick-от или да му се додаде ефект (reverb, echo, delay), па така да се направи kick-от да „шета“ малку, инаку, не се става pan на kick.

Да се вратам на темата. Околу предлог за MOSFET засилувач, јас лично немам, но, како што реков, повеќе од 2X70W или 2X80W засилувач, со трафо од 250VA, не би правел.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Леле значи колку што сватив јас после ова на членот ќе му заври работа 250 ватен трансформатор па и 75 па и 80 еве нека се вати на излез па е супер ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Препорака за добар мосфет засилувач
« Reply #42 on 25.09.2013, Wednesday, 01:52:46 (Edited 25.09.2013, Wednesday, 02:11:42) »
[Според мене, трафо од 250VA е доволно за 70W-ен или евентуално 80W-ен засилувач во AB класа (по канал, стерео). Не и повеќе од тоа. Можеби ќе се добие и поголема моќност, на моменти (peak), ама тоа не е континуирана моќност ;). Континуирано, ќе може да дава толку, 70 до 80W по канал ;).

А го забораваш и фактот дека искористеноста (сам пиша) на засилувачи во AB класа е околу 50%. Ајде еве нека биде 60% ;D. 60% од 250VA се 150W (притоа, не сметам и згуби во самото трафо, кои ги има, ама ајде, еве, не ги сметам и нив ;D). Значи, реално толку е вкупната моќност која може да ја даде засилувачот во AB класа. Подели ја таа моќност на два и колку добиваш ;D. 75W моќност по канал. Значи 75W континуирана моќност. Јас правам муабет за ова, континуирана моќност, а не за peak-ови.

Околу предлог за MOSFET засилувач, јас лично немам, но, како што реков, повеќе од 2X70W или 2X80W засилувач, со трафо од 250VA, не би правел.

Добро,а ајде сега објасни му на доктор Бора Јагодиќ (Doca) дека појма нема од појачала и трансформатори за нив и дека ти више знаеш од него,штом и тој мисли дека трафо од 250W е доволно за стерео појачало од 2x100W:
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=10683.0Za "razumnu" kućnu upotrebu, gde u proseku pojačalo retko kad radi na više od pola snage a i to traje sat...dva...tri... ja obično idem sa transformatorom koji je jednak ili do 20% "jači" od zbira nominalnih snaga OBA izlazna stepena. Kod komercijalnih firmi se ova logika često koristi a ponekad i zloupotrebljava pa se zbog uštede na troškovima proizvodnje, ide i sa trafoima 1.5 puta izlazna snaga JEDNOG kanala.

Споено мислење: [time]25 Септември 2013, 01:01:50[/time]
Леле, Maki, аман, знам што е panning ;D. Замисли, дури и сум го правел тоа ;D. Ама повторно ќе ти нагласам, никој не става panning на kick.
Батерија бубњеви обично иде у центар,али за бас гитарата обавезно мора со panning да се намести позиција било каде,само не у центар заедно со бубњевите..по оној физички закон дека две тела у исто време не можат да зафаќаат исти простор..   :D   :D
Нигде не реков дека бубњеви не треба да идат у центар,него дека не смее два инструмента да се у иста позиција у стеро сликата.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Препорака за добар мосфет засилувач
« Reply #43 on 25.09.2013, Wednesday, 08:42:58 (Edited 25.09.2013, Wednesday, 08:52:54) »
Za "razumnu" kućnu upotrebu, gde u proseku pojačalo retko kad radi na više od pola snage a i to traje sat...dva...tri... ja obično idem sa transformatorom koji je jednak ili do 20% "jači" od zbira nominalnih snaga OBA izlazna stepena. Kod komercijalnih firmi se ova logika često koristi a ponekad i zloupotrebljava pa se zbog uštede na troškovima proizvodnje, ide i sa trafoima 1.5 puta izlazna snaga JEDNOG kanala.

Значи Doca убаво си напоменал под кои услови се бира таков трансформатор. За разумна домашна употреба, каде што засилувачот ретко работи на повеќе од половина од максималната моќност, а и тоа не е повеќе од час, два или три. Да видиме што ќе каже ако му се рече дека треба тој засилувач да работи со полна моќност цела вечер.

Јас си пишав што мислам и како јас би го правел, бидејќи знам која „сивоња“ знам да бидам кога станува збор за искористување на моќност на засилувач - подобро да има фазла отколку потоа да се чешам за глава зошто ми паѓа напонот на peak-ови на сигнал и ми грее трафото. Не сакам да морам „да се стискам“ со volume потенциометарот. Ако знам дека скалата не е до крај, мене може „да ме пукнат будалите“ ;D во некој емоцинален момент и да ми текне дека јас сакам „до крај“ да го терам цела вечер ;D ;). Се разбира, овде зборувам за мој засилувач, а не за опрема која можеби е позајмена или изнајмена, тогаш имам самоконтрола ;D. Кога е мое, и да го зезнам, знам дека не морам на никој за плаќам, а и дека можам да си го поправам, па затоа и си се опуштам малку повеќе ;D.

Јас си пишав јас што мислам и како треба да биде според некои емпириски тврдења дека искористеност на засилувач во AB класа, не е повеќе од 60%. А одлуката останува на оној кој ќе го прави засилувачот. Јас не би правел засилувач со моќност од 2X100W со трафо од 250VA.

Батерија бубњеви обично иде у центар,али за бас гитарата обавезно мора со panning да се намести позиција било каде,само не у центар заедно со бубњевите..по оној физички закон дека две тела у исто време не можат да зафаќаат исти простор..   :D   :D
Нигде не реков дека бубњеви не треба да идат у центар,него дека не смее два инструмента да се у иста позиција у стеро сликата.

За бас гитарата, добро, ОК, тоа пишав дека се сложувам. Ама тоа важи само за „жива музика“ (инструменти). Ај оди чуј снимки од електронска музика со пулсирачки бас линии да видиме дали има panning на бас линијата ;D. Се додава само малку delay можеби или некој друг ефект, но не и panning... или многу ретко се додава panning.

И поентата ми беше пред се околу kick-от. Тој е стрес за засилувачот, не бас гитарите или бас линиите (освен кај dubstep, тој стил е веќе друга приказна, има многу ниски бас линии и тоа е вистински товар за засилувачот). За да работи растеретено засилувачот, мора без проблем да го даде тој peak на моќност, дури и кога е пуштен на максимум. Тоа нема да се случи ако ставиш трафо од 250VA на 2X100W засилувач кој работи во AB класа.



Имаше предлози за засилувачи, на членот кој побара шеми за MOSFET засилувачи останува да видиме што ќе избере ;). Што и да избере, нека му е со среќа и долго нека го служи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."