Author Topic: Музички систем Crown SZ-8806 - проблем со гласот  (Read 1679 times)

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Музички систем Crown SZ-8806 - проблем со гласот
« Opened on 27.09.2013, Friday, 00:09:54 (Edited 27.09.2013, Friday, 03:38:38) »
Здраво,
Имам еден музички систем „crown sz-8806“ е сеа ем кога пуштам радио грчи нема јак и чист звук, кога го приклучувам на компјутер, исто така нема чист звук, го пуштам гласот до максимум, и некако многу грд звукот е, не е чист, грчи ... нз како да го опишам, чаре некое ?! шо да чачнам внатре шо да гибнам.

П.с еве слика од него.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Музички систем Crown SZ-8806 - проблем со гласот
« Reply #1 on 27.09.2013, Friday, 03:41:03 (Edited 27.09.2013, Friday, 03:42:41) »
Па нормално дека ќе крчи ;D. И на самите звучници пишува дека е деклариран како 50W PMPO ;D. Тоа значи дека треба да ја поделиш моќноста со 10 за да ја добиеш реалната моќнот ;D. А и тоа можно е да е многу ;D, зависи колку бил искрен производителот во декларирањето на моќноста ;) ;D.

Не очекувај од ова чудо премногу ;). Како „транзисторче“ за во работилница, супер ќе биде, ама ако очекуваш журки со ова да правиш ;D... не знам колку ќе бидат задоволни од звукот поканетите ;D.

Отвори внатре и види кое интегрирано коло е излезен засилувач. Ако е некое без ладилник (или ако внатре никаде не гледаш ладилник)... тоа е тоа, „се ла ви“ ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Одг: Музички систем Crown SZ-8806 - проблем со гласот
« Reply #2 on 27.09.2013, Friday, 13:07:48 (Edited 27.09.2013, Friday, 13:52:16) »
Пред години, кога го користев системов, беше закон, во кафани ми го бараја, за крштевки и зл... ГРМЕШЕ, али сеа не е тоа што беше тогаш.... :S ке пробам ако можам да го средам некако..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Можеби ;D, не знам. Вака од сликава, не ми изгледа баш јак, ама може и да грешам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Во 99 посто случаеви гори излезот имам поправано таков а имам и некаде во подрум расходован таков провери го излезот смени го интегралот и електролитите кои се околу него и изпрскај ги лизгачите со контакт спреј и исто и лоуднес копчето па ке правиме понатаму муабет.Или за почеток контакт спрејот во раце испрскај ги лизгачите и лоуднес прекидачот па менувај излез.

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
откачи го напојувањето на WU метрите со лед диоди, и ќе се изгуби крчењето, или барај суви електролити!првото ти е експресно а второво бара време
 ;D

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Утре сум трофка послободен, ке ги пробам да видам што ке направам, ако не во недела сигурно, па ке ви кажам што сум сторил, дали сум го средил или сум го фрлил низ пенџере, па сум му ја скршил главата на тој што врвел во тој момент  ;D

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
Одг: Музички систем Crown SZ-8806 - проблем со гласот
« Reply #7 on 28.09.2013, Saturday, 10:42:15 (Edited 29.09.2013, Sunday, 23:11:31) »


Ја ич не се замарам со старудии ако не чине го фрлам одма , овој на линкот го купив 1500 ден .

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
СИСТЕМОВ 1500 денари?!?! од кај го купи?!?! кажувај и јас да купам еден !

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
MKD- Boy ист ваков систем имам. Звукот е добар, ама е многу стар системот. Звучниците се реално 8 вати. Отвори го убо и од напред исчисти ги сите лизгачи, ама буквално сите  ;D
истиот проблем го имав, се среди сега само системот го користам на убај звучници, звукот е предобар.
системот е стакло, ако е толку години, да не го фрлаш, само исчисти го (мој совет  ;) )
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
СИСТЕМОВ 1500 денари?!?! од кај го купи?!?! кажувај и јас да купам еден !
reklama5 :D