Author Topic: Колички на далечинско управување  (Read 6440 times)

Offline maka sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 12
Колички на далечинско управување
« Opened on 17.02.2012, Friday, 01:15:44 (Edited 17.02.2012, Friday, 01:43:13) »
Колеги од пред извесно време почнав да се занимавам со модификации на колички за мали деца, значи модификација на преносoт, поголема брзина, после ставање на лион батерии за намалување на тежината. Ако имате некакво искуство со rc cars хоби кажете свои искуства.












Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
како се управува, жично или бежично ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
како се управува, жично или бежично ?

Бежично, Мака оваа е таа што оди 80 километри на саат или оваа е некоја друга?

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Сигурно е брзо ова, има погон на сите тркала. Можи на ова да си остам нешто, ако ми притреба да ми го донеси  ;D
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
може да дадеш објаснување за тоа како работи управувањето (како вртат колцата) ?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
нема погон на сите тркала, има само на задните на предните моторот што е, тој се користи за вртење, а мислам дека малку неубаво му е изведено, требаше да ставиш диференцијал на задните, јас џипот што планирам да го правам ќе е со диференцијал на задните тркала :)

и ќе му ставам малку помоќен мотор, има од овие што се моторите без четки за авио модели прилично моќни се, на фул туража влечи 20A на 12V, со негде 10-20.000рпм
ќе ставам неколку литиумски батерии, а планирам и на сите 4 да има пренос
се на се многу ќе ме фати, ама полека полека ќе го правам, сега треба да ги набавам хибридните РФ модули од интернет, а контролата ќе е со некој микроконтролер
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline maka sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 12
Одг: Колички на далечинско управување
« Reply #6 on 17.02.2012, Friday, 18:49:40 (Edited 17.02.2012, Friday, 19:17:59) »
Драги колеги овие слики се од 2009 година и беа моите почетоци со rc car еве уште некои мои изведби.







Овде регулацијата на напон на моторот е изведена со серво моторче кое придвижува контрола од батериска бормашина и добив променлива регулација на брзината.



Ова е пренос на запчаници со лагери на осовината извадени од вентилатор sanyo 3mm, осовините се од CD player и се залепени на големиот запчаник со двокомпонентен бизон лепак gear ratio е отприлика 1:8. Возеше околу 45km/h и е рачна изработка, ќе ви ја покажам и сликата од количката која за жал сега више ја немам количката затоа што претрпе тешка сообраќајка со тротоарот на Борис Трајковски.      






Offline Dragan Stoilovski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
bravo za hobito so go imas i za modifikaciite na kolickite so gi pravis sekoja cest,i jas go rabotam ova od mal ali i sasijata sam ja izrabotuvah a bidejki sum slab so elektronika bidejki sum energeticar gi pravev so zicano upravuvanje,sega malku prekinav no sega pak mislam da pravam nekoja kolicka koja kje bide so bezicno upravuvanje i koja kje razviva nad 100km/h bidejki bev mnogu insperiran od kolickata na eden prijatel koja e na benzin i e so bezicno upravuvanje,a sega koga ja vidov temava epten mi se bendisa.Se izvinuvam za latinicata bidejki nesum doma a toj laptop sto go koristam momentalno nema mk podrska pozz.

Offline maka sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 12
Одг: Колички на далечинско управување
« Reply #8 on 17.02.2012, Friday, 19:22:34 (Edited 17.02.2012, Friday, 19:27:15) »
Колега многу ме радува што најдов сродни души во хобиво зашо сам се возам на Борис и немам друштво за возење. Моментално имам една бесна кола 1 од 10 големина и со тјунинг на напон и електроника ја достигнав брзината нат 100km/h и тоа е адреналинско возенње, но форматот на сликата е голем па неможам да ја постирам да ја видите.

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
maka sk, во иднидна внимавај како ги поставуваш сликите и пишувај правилно со користење на сите букви од азбуката, како на пример: ж, ч, ш, ќ, ѓ. Веќе неколку пати ти ги средувам постовите и не ти пишувам опомена, затоа во иднина внимавај на ова и ако незнаеш како да ги средиш оди на копчето Измени и ќе видиш како јас сум ти ги средил сликите и така треба да ги средуваш и ти, а не само да поставуваш линкови тука!

Offline maka sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 12
Одг: Колички на далечинско управување
« Reply #10 on 17.02.2012, Friday, 19:34:49 (Edited 17.02.2012, Friday, 19:44:49) »









Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
maka sk,
те молам прочитај ја темата
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=444.0

значи кога ќе ја поставиш сликата на PIC.mk има таму едно поле вика

Мал приказ + линк
тука под тоа има едно поле каде што пишува
BBкод:

во тоа поле има еден линк, копирај го тој линк и постави го директно тука линкот, ако сакаш сликите да ти ги појавува, не сме ние должни да ти го едитираме секое мислење, едноставно ќе ги бришиме одсега
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
maka sk уште да му ставиш едно мало wireless камерче и топ ке биде
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline maka sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 12
Одг: Колички на далечинско управување
« Reply #13 on 17.02.2012, Friday, 19:53:22 (Edited 18.02.2012, Saturday, 02:56:31) »
У реду е брат висе НЕМА слики да ГЛЕАТЕ

Tреба да фрлам едно 60 еур за да го гледам од дањинско преку камери инаце има у ск такви

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
У реду е брат висе НЕМА слики да ГЛЕАТЕ
зошто?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.