Author Topic: Предзасилувач за бас појачало  (Read 1754 times)

Offline ljup4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 155
Предзасилувач за бас појачало
« Opened on 29.01.2012, Sunday, 19:48:49 »
Дали ке може некој да ми даде шема за предпојачало ама ми треба да има контрола на бас,средни и  високи пошто такво ми бараат

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Види ги LM1036 и TDA1524 тие се интегралци-еквилајзери баш за ваква намена...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не се тие интегралци за бас предпојачувач.Погледај го оној еквилајзер со 7 степени,може да се користи и за бас гитара.А еве ти некои шеми ,ако сакаш да комбинираш.

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Ovo je bas za bas gitaru (ako sam dobro shvatio sta trazis?). Ako treba samo pretpojacalo, zanemari sve sto je desno od elektrolita 1uF koji je vezan na nozicu 7 OPAMP-a "B". OPAMP moze biti i neki bolji dvostruki kao LM833 ili NE5532.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
јас го имав направено тој предзасилувачот од Dоса што е, арно ама излезот беше ептен тивок, на звучниците од компјутерот го поврзав и мораше глас скроз до крај да дадам за да се слушне нешто, ама пред тој кондензаторот од 470pF гласот беше супер, после него гласот беше ептен тивок, па го преспоив тој кондензатор и така шибаше, иако кога се вртеше потенциометарот за Treble беше исто како да го вртиш потенциометарот за volume Ч)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
јас го имав направено тој предзасилувачот од Dоса што е, арно ама излезот беше ептен тивок, на звучниците од компјутерот го поврзав и мораше глас скроз до крај да дадам за да се слушне нешто, ама пред тој кондензаторот од 470pF гласот беше супер, после него гласот беше ептен тивок, па го преспоив тој кондензатор и така шибаше, иако кога се вртеше потенциометарот за Treble беше исто како да го вртиш потенциометарот за volume Ч)

Nisam siguran da sam bas razumeo ali pominjes GLAS kao da si ga koristio sa mikrofonom? To je preamp za bas gitaru ciji picup ima mnogo visi nivo od mikrofona. Normalno da si izgubio korekciju visokih kad si premostio blok - tada se i taj pot ponasa kao da je za jacinu - nema svoj efekat. To je vec pravljeno od vise ljudi i nije do sada bilo primedbi.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
јас го имав направено тој предзасилувачот од Dоса што е, арно ама излезот беше ептен тивок, на звучниците од компјутерот го поврзав и мораше глас скроз до крај да дадам за да се слушне нешто, ама пред тој кондензаторот од 470pF гласот беше супер, после него гласот беше ептен тивок, па го преспоив тој кондензатор и така шибаше, иако кога се вртеше потенциометарот за Treble беше исто како да го вртиш потенциометарот за volume Ч)

Nisam siguran da sam bas razumeo ali pominjes GLAS kao da si ga koristio sa mikrofonom? To je preamp za bas gitaru ciji picup ima mnogo visi nivo od mikrofona. Normalno da si izgubio korekciju visokih kad si premostio blok - tada se i taj pot ponasa kao da je za jacinu - nema svoj efekat. To je vec pravljeno od vise ljudi i nije do sada bilo primedbi.

на почетокот супер си работеше на излез си беше супер сигналот, ама после некое време се зафркна (којзнае што му беше, а и ме мрзеше да го чепкам) иначе сигналот беше од компјутер
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline ljup4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 155
Одг: Предзасилувач за бас појачало
« Reply #7 on 30.01.2012, Monday, 21:08:24 (Edited 30.01.2012, Monday, 21:09:34) »
Ајде ќе пробам јас да го направам па ќе ви кажам резултати дали ќе проработи или не :)