Author Topic: Стерео тонска контрола со TDA4292  (Read 7580 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Стерео тонска контрола со TDA4292
« Opened on 19.10.2011, Wednesday, 21:02:48 (Edited 09.06.2013, Sunday, 16:49:41) »
Мислам дека ова е извонредно решение за стерео тонска контрола со Филипсовото ИК TDA 4292,Ги има сите тонски контроли,лоуднес и прекинувач за нешто како психички филтер.Овој филтер е интересен  бидејки го потиснува среднотонскиот спектар.Се на се добро звучи,го слушнав и сакам да го направам.Не знам дали во МКД го има интегралецов и ако го има кажете цена каде е поевтин ;D ;D.


Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одлична тонска контрола, ја имам изработено пред година дена за еден засилувач кој го правев по порачка и стварно одлично се покажа. Деловите тогаш ги купував од Скопје и цената на интегралецот беше 250 денари само производство на Siemens, a не на Philips како што си наведол горе во постот batka ;).

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Овој ИК ,со кој беше правен уредот  кој го видов ,мислам дека навистина беше Филипс,ама ке проверам ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Кај го има колово да се купи?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Јас тогаш го купив од Гац по цена од 250 денари, како што наведов во претходниот мој пост. Прашував и на други места, но таму го немаше моментално, а цените беа тука некаде :).

Offline masterficx

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 76
  • Gender: Male
Одг: Стерео тонска контрола со TDA 4292
« Reply #5 on 26.12.2012, Wednesday, 08:28:27 (Edited 26.12.2012, Wednesday, 08:48:17) »
Кој може да ми ја отпечати плочкава и колку би ме чинело ?

Јас ќе си ја избушам тоа не ми е проблем само не сум вичен за да ја отштампам правилно. Значи барам мајсторче да ми ја отштампа плочкава со негов или мој материјал :)
8 Бит Пазари = 1 Бајт Пазар

Offline masterficx

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 76
  • Gender: Male
И јас да го пофалам ова коло за тонска контрола, го изработив со мала помош од Lordzi ( он ја испечати плочката ) и колото си функционира супер. Сега јас не сум кујзнае колку искусен за да го проценам звукот но мене ми е задоволително за моите засилувачи со TDA2003. Звучничињата ми се препородија :). Интегралчето што го купив е со назнака Siemens a не Philips деловите сите ме чинеа 500 денари точно од Гац електроникс. Само мала напомена за цената на интегралчето, сега цената му била 250 денари но дечкото што работи таму рече дека следната “тура“ која требала да стигне деновиве на вакви интегралци ќе била двојно поскапа. Јас само сакам да ги прашам поискусните членови за препорака за поквалитетни потенциометри затоа што јас  овие ги менувам втор пат и додека го вртам лизгачот се слуша шумче мало на звучникот, јас ги платив 30 денари еден но ме интересира дали може да се набават поквалитетни такви ?

Еве некое сликиче од тоа што го изработив.


8 Бит Пазари = 1 Бајт Пазар

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Стерео тонска контрола со TDA 4292
« Reply #7 on 09.01.2013, Wednesday, 15:29:15 (Edited 09.01.2013, Wednesday, 15:57:09) »
Честитки за изработката, со здравје да си го користиш... ;)
Тие потенциометри од 30ден. се ефтино кинеско ѓубре, поквалитетни би требало да има во логинг ама рачунај дека ќе се поскапи, евентуално ако можеш нарачај си од ибеј. Бидејќи сигналот не проаѓа низ нив, не мора да бидат некои екстра како алпс и сл., ама бар да не се кинески од најефтините.

Споено мислење: 09.01.2013, Wednesday, 15:57:09
Порано имаше PIHER во секоја продавница за делови, не знам дали уште се наоѓаат и зошто престанаа да ги носат, тие беа некој добар компромис помеѓу цена и квалитет.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одлично изработено,а за потенциометрите... се знае каков квалитет имаат.Една мала * финта*- пред употреба стави ги некое време да * киснат* во раствор од бензин и малку поретко уље ,малку врти ги и на крај ишприцај ги со некој евтин спреј за мирисање ;D ;D.Ке работат подобро.

Offline filipbc

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
дали ја има некој плочава да ми ја прати ???

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
За сите што сакаат да ја прават оваа контрола, еве го нацртот на плочката во sprint layout.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline rOGI

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
Ќе можам да го искористам како предпојачало за звучници од автомобил за да ги поврзам на компјутер. 2 звучника од по 350W и 4ohm

Offline masterficx

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 76
  • Gender: Male
Ќе можеш да го искористиш ако му направиш соодветно напојување зошто да не. Какво појачало ќе користиш/правиш ?
8 Бит Пазари = 1 Бајт Пазар