Author Topic: Активна свртница за сабвуфер  (Read 10453 times)

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
не сум до толку поткован за тие работи.не знам сам да креирам шема и не знам да и најдам грешка.треба со денови да се експериментира за да се најде грешката
rules are made to be broken

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Ако не ќе направиме модификација за да работи :)

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
очекувам да ја објавите модификацијата.Ако се тргнесе како што треба проектото ке ми бесе вграден во кола
rules are made to be broken

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Ќе разгледам денес или најкасно утре ќе напишам што модификации треба (ако треба) и како да се направат без многу преправки.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Значи вака, сепак колото работи со симетричен напон, значи пинот 11 од LM324 мора да е на -12V напојување а не на маса (сечете го тој дел од плочката и залемете жица за да пуштите -12V)! За проба можете да ставите две батерии од 9V и да имате +9V и -9V за тестирање (средината каде се поврзани двете батерии да е на маса). Ако вака работи тогаш ќе мора да направите и генераторче на негативен напон (-12V) доколку сакате ова да го користите во автомобил а за дома лесно ќе ставите додатен исправувач за -12V или симетричен трансформатор. Ова не значи дека неможе да се промени шемата да работи и на единечен напон но ќе треба доста измени на шемата и плочката така да за да ги искористите веќе изработените уреди направете како што ви велам и кажете резултати!
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Имам видено шема со тл071 која работи во автомобил.симетричен напон се добива едноставно со два отпорници со иста вредност поставени редно на напон од 12в-најверојатно се добива +/-6 волти
rules are made to be broken

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Да, да. Значи вака: Пин 4 од колото се поврзува каде што пишува +6V на подолната шема, пин 11 треба да се поврзи каде што пишува -6V на подолната шема а масата треба да се поврзе каде што пишува Virtual ground на шемата:

Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Активна свртница за сабвуфер
« Reply #67 on 05.06.2010, Saturday, 12:04:52 (Edited 05.06.2010, Saturday, 13:51:20) »
Мислам дека отпорниците се со премала вредност.за да се напојува овој филтер се потребни мали струи максимум 50 мА.еве слика како е решено оваа:

rules are made to be broken

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
оваа шемата која ја наведе не е за напојување ..?!
гледај лево погоре напојувањето на операциониот не е симетрично
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
тоа што е со црвено обелезано е истиот степен за виртуелна нула кој го стави борче.Бар јас така мислам ако гресам поправете ме
rules are made to be broken

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
тој на Борче се приклучува на напојување од операциониот, а овај ти што го наведе оди кон не инвертирачки влез, не е исто
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Колото што го ставив погоре може да се користи за струи до 100mA, можеби е премногу бидејќи свртницата како што рече е влече под 50mA но подобро малку повеќе отколку да падне напонот. Е, сега околу виртуелната нула - јас реков во текстот дека со редизајн на шемата може да се изведен виртуелна нула и со многу поголеми отпорници (дури и со 100К отпорници) но исто реков дека зарати тоа што веќе некои од членовите веќе изработија ППК по шемата дадена на почеток значи се што им останува е да направат ваков надворешен склоп за виртуелна нула. Иначе шемата е универзална и може да се користи и за други уреди кои трошат докај 100mA максимум
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Активна свртница за сабвуфер
« Reply #72 on 05.06.2010, Saturday, 15:11:59 (Edited 07.06.2010, Monday, 12:59:12) »
Сега проверив LM324 максимална струја на напојување му е 3мА.Во шемата се користат 2 интегрирани кола што значи ке ни требаат 6мА максимум.Значи не ни се потребни отпорници со мокност и мозе да бидат заменети со отпорници со поголема вредност.Мислам дека ке успее само сега немам време да го тестирам


Споено мислење: 07.06.2010, Monday, 12:59:12
свртницата не работи и со симетричен напон.се отказувам од проектот.Ке го работам проектот по една чешка њеб страна
Code: [Select]
http://chrudim.cz/tuning/interier/in_zesilovac.html
rules are made to be broken

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
друже слободно прајго тој филтер,јас го направив и супер работи.набрзо ке ставам и слики

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
ставај слики