Author Topic: Озвучување на акустична гитара  (Read 11276 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Имав неколку барања во последно време,да направам  некој уред за да се озвучи најлесно акустична гитара.И најефтино,секако.Е,па сега може и на Форумов некому ке му притреба или досега не се сетил да побара такво нешто.Значи земете што поголема пиезо плочка и преку потенциометар врзете ја по шемата.Потоа за проба врзете ја под кобилицата на гитарата( тоа е оној дел на гитарата позади отворот каде се ставаат жиците!!) со селотејп или самолеплива фолија и пробајте да ја уклучите на некој засилувач.Пиезото има голема импенданса и добро се носи со микрофонскиот влез на миксерот,само внимавајте на гејнот и тонските контроли- извадете малку од високите.Вторите две шеми се предпојачувачи ,скоро се исти ,со еден фет,може и обичен BF245 или сличен .Тој ,со батеријата од 9V ,ставете ги вопосебна кутија на појас, на ременот на гитарата или ако сте мајстор во самото тело на гитарата.
И музицирајте со здравје.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Озвучување на акустична гитара
« Reply #1 on 08.02.2014, Saturday, 00:06:42 (Edited 08.02.2014, Saturday, 00:13:39) »
Клучна улога во звукот на пиецото има неговата позиција на телото од гитарата. Ке треба да експериментирате со позицијата и да го најдете точното место каде за вас произведува најубав звук.

Споено мислење: [time]08 Февруари 2014, 00:08:46[/time]
Од пракса кажувам дека не ви треба гејн повеке од 20dB бидејки пиецата сами од себе имаат доста јак аутпут. Мал проблем е што ова е многу мал напон за да ја издржи динамиката на акустичната гитара.

Споено мислење: 08.02.2014, Saturday, 00:13:37

Еве како јас го имам решено тоа :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако ставате повеќе пиеза ,тие нека бидат врзани сериски!

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Кај мене е решено со 2 пиеца кои се контролираат со еден прекидач за кое пиецо да свири. Предпојачалото е балансирано а пиецата се спецјално дизајнирани од моја страна за оваа намена.

Повеке би рекол да ги врзете паралелно, за да нема свирење на 2те пиеца кога се сврзани сериски (бидејки тие се сепак активни компоненти, на аудио сигнал свират)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не знам со што специјално си ги дизајнирал,ама основно е да ле лежат директно на дрвото,ами ако може преку тенка гума.Обишно имаат на себе пластика која е пожелно да се извади предходно.Тоа за паралелно врзување не го препорачувам ,само ке напоменам ако врзувате две пиеза ,тие не смеат да бидат преблизу едно до друго.
Внимавајте на плочките,лесно се оштетуваат и се многу кршливи.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Озвучување на акустична гитара
« Reply #5 on 08.02.2014, Saturday, 00:28:28 (Edited 08.02.2014, Saturday, 00:31:03) »
Може и сериски и паралелно, се добиваат сосема 2 различни звука.

Споено мислење: 08.02.2014, Saturday, 00:31:03
Тоа со тенката гумичка не сум пробал, но предпоставувам дека ке се изгубат дел од високите фреквенции. Интересно би било да се проба. Секоја гитара си бара своја најдобра позиција на пиецата, па така ке мора да се експериментира за најдобар резултат.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Озвучување на акустична гитара
« Reply #6 on 08.02.2014, Saturday, 00:40:51 (Edited 08.02.2014, Saturday, 01:03:53) »
Ако некој сака подробно да се бави со ова прашање еве неколку слики.Гумицата е всушност тенка опна ,како она која ја ставаат дувачите на своите клапни.со неа се постигнува ефект,а со добар распоред  не се губат многу од високите,а звукот е мек и дрвен.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Некои др. корисни линкчиња:

Code: [Select]
http://forum.le-violon.org/topic7508.html
Code: [Select]
www.zachpoff.com/diy-resources/alex-rice-piezo-preamplifier/
Code: [Select]
http://christian.liljedahl.dk/guides/noise-free-piezo-microphone
Code: [Select]
http://www.mo-seph.com/projects/piezopreamps/testing
Code: [Select]
http://leafcutterjohn.com/?p=894

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Не ја гледам поентата на ова, освен ако гитарата не е со пластични жици.. сметајки дека повекето се со метални подобра варијанта би била со магнети, има голем избор, некои дури имаат и повисок аутпут.  :)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
значит јамаха ко ги произведвит со пиезо пикапи, незнам шо ти да си попаметен од нив магнети да ставаш. Поедноставно е некако со пиезо :D

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Тоа е избор на вкус дали сакаш со пиезо или магнети, ама да ти кажам дека јамаха не се некој голем бренд во индустријата за гитари. ако беа толку добри пиезата до сега сите големи производители како Fender, Gibson,ESP, Dean Итн, ке ги ставаа на нивните гитари.  како што рече со пиезо е поедноставно и поефтино затоа ставаат пиезо, а да се работеше за некоја скапа гитара, дали тогаш ке ставеа пиезо? не верувам...
Kure je kupio novog BMW-a

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
да те прашам како ке ставиш магнети на акустична гитара? Еве и метални жици да има.
Знаеш дека ако го избушиш резонантното тело на АКУСТИЧНА гитара ке го уништиш и звукот така? И како ке ја снимиш акустиката од гитарата ако ставиш магнети?

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
ако е обична со отвор на средина ке се стави таму, а ако е на друг начин отворот како на твојава тогаш може да се направи некој отвор доволен колку за магнетот, инаку пиезото може ја снима акустиката ама ги снима и сите други звуци околу гитарата како гласови, тропања итн. но не и магнетот тој ги снима само жиците. а ако ти е за акустиката можеш и со микрофон.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Искрено од тие пикапи за отворот на гитарата сум многу негативно изненаден, неколку имам слушнато до сега и сите имаат одвратен мртов звук. Пиецата не се ништо подобри ама барем се поевтини и можеш да го најдеш точниот звук со местење на позицијата по вкус.

Со пиецата се слушаат тропкања, слајдови, удари на жиците, меки-тврди прсти, звукот на телото, различни жици итн. Ама тоа е тоа што го бараме во акустична гитара нели? Е сега за на бина полесно е со пикап, а најпрофесионално со микрофон се озвучува акустична гитара.

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Металика, извини...ти да не свириш на Gibson costum made некоја? или Fender од пред ‘80? па кажуваш за јамаха не се нешто...стварно имат многу подобри ама имет стандард добар...во секој случај појќе стручњаци се него ние на форумов :)