Author Topic: проблем со филтер за бас  (Read 5345 times)

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: проблем со филтер за бас
« Reply #15 on 05.07.2013, Friday, 17:46:26 (Edited 05.07.2013, Friday, 18:17:08) »
Еве подобра варијанта како да го изработиш целото коло. Најпрвин има активен миксер за лев и десен канал, потенциометар да си штелуваш јачина и бафер за да нема никакви проблеми со претходно ставениот потенциометар на филтрите. На аудио влезот можеш да ставиш пинови или пак со еден 3.5 џек да ја завршиш целата работа. Аудио сигналот треба да е линиски (директно од компјутер и др.) Можеш и да ги исфрлиш електролитските кондензатори.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: проблем со филтер за бас
« Reply #16 on 05.07.2013, Friday, 20:06:24 »
Абе Маки само да ти појаснам - ти си бар голем присталица на ЕМИТЕР :
Сите оние шеми кои се појавуваат во ЕМИТЕР,а под нив како автори се потпишуваат некои особи како Славко итн,имаат свои оригинали во пример ЕЛЕКТОР,РАДИО..... За тие* оригинали* зборувам,ако не ти е јасно.Значи,конкретно,ова шема што е од Емитер,а под која е потпишан како автор некој :хххххх ,всушност е позајмена од  друго списание,да не назначувам сега кое! Некој за тоа треба да се срами,а некој како тебе треба да научи нешто,макар од 1955 да биде!

Не сум голем присталица на Емитер,али сум присталица, за разлика од тебе и останатите големи хејтери на Емитер овде на форумов.Али тоа е твое право.
Да знаеш само колку шеми од Електор не се оригинал.. Али за да видиш,ќе мора да отвориш некој учебник за електроника одштампан пред да се појави првиот број на Електор.
batka, никогаш нема да сфатиш дека многу може да се научи од учебниците и тоа да се употреби у пракса.Ако ти не можеш да научиш од учебниците и да го употребиш тоа у пракса,има други што можат.Не треба да ги мрзиш само поради тоа. Некој како тебе ќе остане заглавен само на лемење „оригинални“ шеми од часописи,а некој друг сам ќе ги осмислува,порорачунава и прави свои шеми и проекти. Исто ти ќе продужиш да копираш шеми на звучници од незнам каде само зашто нејќеш да прочиташ книга како тоа се прави,а јас сам си порачунав и си направив звучник,го постирав тој проект на форумов, а ти исто го прогласи тој мој проект за прекопиран и се закани дека ќе најдеш од кај сум го прекопирал. Сеуште чекам да најдеш!
Тука збориме за проста шема од два филтера у серија - колку може тука да има нешто „оригинално“? Тоа веќе е измислено у 1955 година. И ти таа шема што ја имаш не е оригинал него е „копија“ на она измисленото у 1955 година. Дај постирај ја  таа „оригинална“ шема од тоа друго списание па да видиме што оригинално измислиле тие и колку тоа се разликува од шемите на Sallen и Key
Code: [Select]
http://en.wikipedia.org/wiki/Sallen-Key_topology

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: проблем со филтер за бас
« Reply #17 on 05.07.2013, Friday, 21:58:49 (Edited 05.07.2013, Friday, 22:48:23) »
Oчигледно си наострен за кавга,ама не ми се кара денеска! Не треба одамна во учебници да зјапаш ,види само некој дата шит и по него можеш да си направиш без учебник! Во учебниците се поставуваат теоретски,принципиелни шеми,за кои треба да пресметуваш повеке елементи.Овде се работи за друго: да ти појаснам ,бидејки очигледно не разбираш (или не сакаш да разбереш)- некој си електроничар си направил,си прорачувал,според твоите книги некоја си направија - што се вика филтер за бас.Секако, не измислил топла вода ами според учебници,книги,теоретски сознанија ,дата шит-ови,си  направил шема и проектче.И си се потпишал како автор.По сите закони - има право на тоа!Тоа се случувало 1985 г ( пример) и проектот бил издаден во ЕЛЕКТОР ( пример).Е,сега во 2013 г некој си * автор* од Македонија ја нашол и ја прекопирал Оригиналната шема на проектот издаден во ЕLEKTOR и си ја издал и дури се потпишал тој како автор во ЕМИТЕР! Дали ти е јасно што е тука оригинал,а што копија???? Ако не ти е јасно,извини за се што ти напишав,а себеси се жалам што потрошив време.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: проблем со филтер за бас
« Reply #18 on 05.07.2013, Friday, 23:07:20 »
Типично за тебе batka,ќе прогласиш нешто за копирано,а некој ако ти побара доказ,онда ништо,пак само повторуваш дека тоа е копирано,останува само на твој збор.Камо да постираш шема,да видиме?

Првиот филтер за бас СИГУРНО не е објавен у Електор,тогаш Електор не постоел! Према твоите сфаќања што е оригинална шема а што е копија,онда и таа шема у Електор е копирана.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: проблем со филтер за бас
« Reply #19 on 05.07.2013, Friday, 23:54:45 »
Oчигледно осетот за расудување одсуствува кај тебе-прво ,никаде не пишав дека шемата за овој филтер за бас е копирана од Електор!! Јас само дадов пример ,кој очигледно не си моќен да го сватиш,исто како и повеќе од напишаното.Веке разговаравме на Форумов за ова тема- *копирање*,*прецртување*,препишување итн . и се договоривме да не постираме шеми од Емитер и не им се мешаме директно во уредувачката политика,бидејки сепак се пишан медиум. Ете затоа,не сакам и нема да ставам шема.Твоето мислење ама баш не ме занима,бидејки има колеги на Форумов со кој сум споредувал и сум разменувал *оригинали* и *плагијати*,па знаат што се сум ставил * на маса*.Но,за да биде * мир во куќата* рековме и Администрацијата се сложи да не * креваме  прашина*.Ако го пратиш Форумот и Емитер,само да те потсетам дека ни се јави еден колега од Босна,кому еден * автор* од Емитер му ја препишал целата статија од Електроника .ба.форум,па претеше дека ке ги тужи.Мислам му се извинуваа,преправаа некои работи итн. Затоа,твоите произволни констатации дека * првиот филтер за бас не бил објавен во Електор,тогаш Електро не постоел * не држат мето бидејки овде ама баш никој ниту спореше ,ниту инсистираше за такво нешто!

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: проблем со филтер за бас
« Reply #20 on 06.07.2013, Saturday, 00:09:44 »
Луѓе ве молам, тука човекот има проблем со неговиот бас филтер а не со историјатот за филтрите.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: проблем со филтер за бас
« Reply #21 on 06.07.2013, Saturday, 00:15:06 »
batka,пак исто тераш,набедуваш нешто за копирано,а немаш доказ.Постирај шема од „оригиналот“,па да видиме.
У кој и да е часопис одштампана,таа шема за филтер за бас сигурно не се појавила прв пат таму.Тоа е копија а не оригинал,према твои сфаќања.  :D   :D

И што има везе шемата за филтер за бас од Емитер со некој Босанец? Идеш у оф-топик у твојата омраза кон Емитер.

Споено мислење: 06.07.2013, Saturday, 00:16:07
Луѓе ве молам, тука човекот има проблем со неговиот бас филтер а не со историјатот за филтрите.

Проблемот е решен.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: проблем со филтер за бас
« Reply #22 on 06.07.2013, Saturday, 00:21:07 »
Маки,да знаеш дека ги имам сите броеви на ЕМИТЕР од прв до последен! Ти тоа не го разбираш ,со сето твое ограничување во комуникацијата.Добро е што колегава си го реши проблемот,а за другово што го дискутиравме -извинување до членовите на Форумов од моја страна.Јас претерав со учтивоста.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: проблем со филтер за бас
« Reply #23 on 06.07.2013, Saturday, 00:22:27 »
де, не се карајте, решете го ова на мирен начин не мора со навреди ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline masterficx

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 76
  • Gender: Male
Одг: проблем со филтер за бас
« Reply #24 on 06.07.2013, Saturday, 01:03:22 »
Ај да ве подсмирам малце :D. Фокусирајте ги мислите да ми одговорите на прашањево :

Дали можам да приклучам 2 идентични засилувачи на излез од овој филтер ?
8 Бит Пазари = 1 Бајт Пазар

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: проблем со филтер за бас
« Reply #25 on 06.07.2013, Saturday, 01:29:52 (Edited 06.07.2013, Saturday, 01:59:28) »
Зошто да не? Само можеби треба да го зголемиш засилувањето .Но,ако се работи за ТДА 2030 ,не ке ти треба многу големо засилување.Само не знам зошто два излезни појачувачи? Подобро направи едно појако за басот,а овие со 2030 користи ги за средни /високи,односно за сателити.Така ке имаш 2.1 систем.

Offline Ghost

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 53
  • Gender: Male
Одг: проблем со филтер за бас
« Reply #26 on 21.07.2013, Sunday, 02:38:57 (Edited 21.07.2013, Sunday, 02:59:38) »
Маки,да знаеш дека ги имам сите броеви на ЕМИТЕР од прв до последен! Ти тоа не го разбираш ,со сето твое ограничување во комуникацијата.Добро е што колегава си го реши проблемот,а за другово што го дискутиравме -извинување до членовите на Форумов од моја страна.Јас претерав со учтивоста.
Море батка по причањево за некои работи за електроника се гледат дека си читал од Емитер (демек си читал и странски списанија иако незнајш енглески),.. :D, али целосно не си ги дочитал текстојте од Емитер или слабо си и разбрал работите. Имат една народна наша Охридска: Од секоја врба не сепрајт свирче ;) :D
Инаку и ја понекош го читам Емитер и проектите многу убо се објаснети на Македонски убав јазик а некој ако не ги прочитуват докрај или можеби немојт да ги сватит кој му е крив. Имат лек и за то нека ги прочитат убо текстојте поќе пати се додека не ги сватит! ;)
Поздрав
Направи нешто од електроника и потоа умри машки!?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: проблем со филтер за бас
« Reply #27 on 21.07.2013, Sunday, 03:02:28 »
Славко,Гоуст.Делија или како се се викаш ,очигледно продолжуваш со манифестации на самобендисаност.Да видиме до кога.Само да знаеш дека таквите како тебе,апсолутно не се меродавни да ме оценуваат.Очигледно дека ти премногу го * читаш* Емитер или тој тебе те чита. Се на се- ти барем одамна си прочитан.

Offline Ghost

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 53
  • Gender: Male
Одг: проблем со филтер за бас
« Reply #28 on 21.07.2013, Sunday, 03:15:47 »
Славко,Гоуст.Делија или како се се викаш ,очигледно продолжуваш со манифестации на самобендисаност.Да видиме до кога.Само да знаеш дека таквите како тебе,апсолутно не се меродавни да ме оценуваат.Очигледно дека ти премногу го * читаш* Емитер или тој тебе те чита. Се на се- ти барем одамна си прочитан.
Батка пак продолжујш со твојте и само твој филозофии и нагаѓања,... ;D
Гледаш дека и други учесници на форумов нервираш со твоје половни непроверени и смешни излагања >:( :D
Направи нешто од електроника и потоа умри машки!?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: проблем со филтер за бас
« Reply #29 on 21.07.2013, Sunday, 03:22:57 »
МИслам дека е всушност она* кој си има мува на капата..* Славко Делија на која ресавска тема сега работиш?  Ај да не се мачиш ,дај  кажи ја темата да ти посочиме нешто,за да не се брукаш во ЕМИТЕР пак. Инаку за нервирање ти нема рамен.Темава е доволно стара ,ама тебе никако не ти смета да започнеш кавга.Веројатно за кратко ке ти биде.