Author Topic: Помош за едноставен греач  (Read 1000 times)

Offline stefan_mkd

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
Помош за едноставен греач
« Opened on 11.12.2011, Sunday, 00:35:45 »
Здраво,

Ме интересира дали може некако да се направи едноставен греач со жича. Читав дека треба да се користи resistance жица. Има ли некој некоја шема или да знае да ми објасни како да го средам ова?

Поздрав

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
каков греач сакаш??? иначе секоја жица има отпор...греачи обично се прават од цекас, кантал и други легури од метали што имаат голем релативен отпор :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline stefan_mkd

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
Знам дека секоја жица има отпот. Тоа што јас нагласив е дека жица со доста голем отпор. Кога би се пуштило струја таа треба да загрева. Нешто случно на ова:

Планирам да го ставам на подот во куќата од кучето. Секако ќе има некој тепих/шпер над тоа.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
па нема некоја шема за греач...
Најдобро експериментално - претпоставувам нешто како подно греење ќе биде ама минијатурно.. Затоа најдобро прво намали го напонот со трафо, на пример на 12 волти заради тоа што ќе ти треба многу долга жица доколку работиш со 220 волти. После земи отпорна жица - од стара греалица, калорифер, фен.. или купи, мислам некаде околу 2 метра да ја приклучиш на тие 12 волти ќе биде таман температурата, .. ама останува да провериш зависи од жицата.  ;) и доколку температурата е таман замотај ја со некое парче текстил, ако е ниска темп, скрати ја жицата, и би било добро така.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
неееее, не да се мота со текстил, ако е мала температурата пак недај боже може да се направи беља некоја, во куќарка од куче ке ја ставаш па недај боже може да ја најде па да ја изгризе и беља да си направиш...стварно не ми текнува како да го направиш тоа, ама како и да го правиш обавезно да ставиш изолација што издржува поголема температура....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Помош за едноставен греач
« Reply #5 on 11.12.2011, Sunday, 02:23:43 (Edited 11.12.2011, Sunday, 02:27:54) »
Па може да ја изреди цела жица со едни керамички,незнам како точно се викаат,обично цела жица се реди со такви,нешто како изолација му доаѓа...Личат како мутери само по широки...Одкако ќе ја изолира жицата со тие,тогаш може одозгора да стави тепих.


EДИТ:
За овакви зборев:
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
значи се се сведува на пресметка еве ти еден пример како можеш да пресметаш:

ако сакаш да работи греачот на 12V и да има 100W тогаш пресметките се следниве

I=P/U => P=100W a U=12V
I=P/U  I=100W / 12V = 8,3A     значи за да добиеш 100W моќност од напон на 12V потребно е да протечат околу 8А струја

потоа треба да го пресметаш отпорот за да ги добиеш тие 8А струја низ греачот

R=U/I  => U=12 V а I=8,3A
R=U/I  R=12V / 8,3A = 1.45 OMI

отука следува дека за да имаш 100 ватен греач кој ќе ти биде приклучен на 12 волти натон потребно е да има отпот од околу 1,5 оми за поголеми моќности пресметај според формулите за овој греач ќе ти треба дебелината на жицата да не биде помала од 1,5 мм2

Offline stefan_mkd

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25

EДИТ:
За овакви зборев:


Знаеш име, или бар кај да ги најдам?

И ме интересира уште нешто. Колкава температура би имала жицата на 100 вати?

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Помош за едноставен греач
« Reply #8 on 11.12.2011, Sunday, 14:02:45 (Edited 11.12.2011, Sunday, 14:04:31) »
тоа се порцелански изолатори можеш да ги најдеш по сите постари шпорети во греачите на релните .


А за температурата цело бреме ќе расне за да можеш да ја регулираш потребен ти е термостат за да ја отржуваш на посакуваното/потребното ниво  :)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
И уште нешто, кога ќе го правиш грачот на намотај ја жицата во вид на ситна спирала, како што се фабричките греачи на пр., за да не ти фаќа многу место. Ако најдеш стар прегорен греач од шпорет или сл. можеш да ги искористиш порцеланските изолатори и жицата, и да е прекината тоа е само на едно место, другата е употреблива. Бидејќи таа е наменета за 220V, можеш од неа да направиш неколу грачи и да ги поврзеш паралелно за да работат на понизок напон (12V).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
неееее, не да се мота со текстил, ако е мала температурата пак недај боже може да се направи беља некоја, во куќарка од куче ке ја ставаш па недај боже може да ја најде па да ја изгризе и беља да си направиш...стварно не ми текнува како да го направиш тоа, ама како и да го правиш обавезно да ставиш изолација што издржува поголема температура....

Ако станува збор за греалка за куче зимно време, еден мој другар имаше една интересна идеја, врза неколку сијалици од 100W паралелно и ги стави во куќарката ;), се разбира, на различни позиции ;). Ги обмота со алуминиумска фолија за да не светат и да му пречат на кучето ;). Така да, можно е и некоја ваква изведба да си направиш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stefan_mkd

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
Абе читав ова на нет али не ми се прави вака. Прво куќата е 60х70, и ќе треба да ставам струја од 220в. А знам што џукела иам, и може да му текне да чепка по сијалиците/каблите :). Така да подно греење е добитна комбинација

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Абе читав ова на нет али не ми се прави вака. Прво куќата е 60х70, и ќе треба да ставам струја од 220в. А знам што џукела иам, и може да му текне да чепка по сијалиците/каблите :). Така да подно греење е добитна комбинација

Ама и за подно греење пак треба да донесеш напон од 220V ;). Што мислиш, нема да фати да го гребе подот, да копа и да се чуди од каде му доаѓа топло, хахаха ;D ;D ;D. Ако е толку мала куќарката, доволно ќе бидат и две сијалици од по 100W ;). Ќе ги обвиткаш убаво со изолирбанд на местата на кои се поврзани со мрежата и нема да имаш проблем ;). А и да го удри струја, ќе си научи за нареден пат да не чепка таму кај што не му е место ;) ;D. Еднаш ќе го удри, за нареден пат ќе си знае ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stefan_mkd

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
Не не, нема да носам 220в, ќе биде ~12в :)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Епа стави му внатре светилки од кола, тие што се за фаровите, неколку од по 50W ќе ти завршат работа. Како напојување стави полнач за акумулатори.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio