Author Topic: за што може да ги искористам трансформаторите?  (Read 814 times)

Offline maci

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
за што може да ги искористам трансформаторите?
« Opened on 04.12.2011, Sunday, 22:49:39 (Edited 04.12.2011, Sunday, 22:54:34) »
ако има некој идеја нека ја сподели со мене.





овој средниот кога го ставам на 220в избива на осигурач  ???
последниот ,каде да приклучам 220в?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
средниот мислам дека треба на малите бели жици да го уклучиш, само стави сериски една сијалица од 100W, за да не ти избива осигурачот, ако има некој проблем ќе свети сијалицата, ако е се во ред би требало да жари по малку
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bucho

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
на последниот горните две жици треба да е примарот 220V.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
За последниот трансформатор,пробај на црвените жици донеси 220
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
на последниот ке приклучиш 220 на двете жици кои се сами  одозгора што се. и мислам дека ке биде доабр за некој засилувач од околу 100 тина вати, бидејки и има 2 излаза кои би требало да се идентични, само треба да измериш излезната волтажа па да најдеме некое што ке одговара. 
а за второто 220 треба да биде на белите жици кои искачаат, а тоа што ти гори осигурач, види да не има од кај белите уште некоја жица па да е цвикната па да го поврзуваш на 110.
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline maci

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Одг: за што може да ги искористам трансформаторите?
« Reply #5 on 04.12.2011, Sunday, 23:34:27 (Edited 04.12.2011, Sunday, 23:36:26) »
средниот мислам дека треба на малите бели жици да го уклучиш, само стави сериски една сијалица од 100W, за да не ти избива осигурачот, ако има некој проблем ќе свети сијалицата, ако е се во ред би требало да жари по малку

сијалицата да ја ставам сериски со белите жици или на излез кај дебелите жици?

утре ќе поврзам и измерам.ќе пишам што сум направил.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Сијалицата сериски ја поврзуваш
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
сијалицата да ја ставам сериски со белите жици или на излез кај дебелите жици?

Значи вака, на едниот вод од трансформаторот врзуваш еден од водовите од мрежниот 220V напон. На другиот вод од трансформаторот врзуваш еден од двата контакти од сијалицата (не е битно кој), а на другиот контакт од сијалицата (оној кој не ти е врзан, слободниот) го врзуваш другиот вод од мрежниот 220V напон.

Ова се нарекува сериско врзување на потрошувач кој во конкретниов случај е сијалица. Сијалицата се става како „осигурувач“, ако свети јако, значи нешто не е во ред, односно најверојатно погрешно е врзано. Ако само жари или воопшто не свети, значи дека се е врзано како што треба и треба да се прејде кон мерење на секундраните напони. Се разбира, ако не жари сијалицата, прво ја исклучуваш од колото бидејќи таа прави мал пада на напон во колото, па за да истиот не влијае на мерењето на излезниот напон, неа ја вадиш, а двата контакти кои остануваат слободни по нејзиното вадење, ги преспојуваш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline maci

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
првиот од левата страна има 150в излаз а од десната страна има 20в,20в и 8в
вториот има 24в
третиот 2х20в
мерено без потрошач

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: за што може да ги искористам трансформаторите?
« Reply #9 on 05.12.2011, Monday, 21:53:12 (Edited 05.12.2011, Monday, 21:54:53) »
првиот од левата страна има 150в излаз а од десната страна има 20в,20в и 8в

Тоа најверојатно е влезот за 120V или 110V, не верувам дека е излез... но се е можно, можно е да е и излез ;). Инаку, трафово ти е, да не речам совршено за симетричен извор за напојување. тие излезите од по 20V можеш да ги искористиш за главното напојување, а оној 8V-ниот излез можеш да го искористиш за напојување на дигитален амперметар и волтметар ;).

вториот има 24в

Со овој можеш да направиш некој стабилизиран извор за напојување, освен ако не го премоташ не верувам дека за нешто друго ќе ти користи :S.

третиот 2х20в

Со овој можеш да направиш симетричен извор за напојување со излезен напон од околу +-27V или некој стерео засилувач, со некое TDA или LM интегриран засилувач ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline maci

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
благодарам GigaWatt за одговорите.
инаку првото трафо има влез 220 в а тоа е излез 150в.тоа се оние жици црна и кафена во темно зелена обвивка на кабелчињата.кај отпорниците од таа страна.
вториот не би го премотувал,не се занимавам со такви работи.

мене би ми било добро да направам адаптер,еднонасочен извор кој ќе може да го користам за било што.
како да го направам адаптерот(еднонасочниот извор),што да ставам.покрај грецов спој треба ли уште нешто?какви диоди и слично?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: за што може да ги искористам трансформаторите?
« Reply #11 on 05.12.2011, Monday, 22:44:05 (Edited 05.12.2011, Monday, 22:46:03) »
мене би ми било добро да направам адаптер,еднонасочен извор кој ќе може да го користам за било што.
како да го направам адаптерот(еднонасочниот извор),што да ставам.покрај грецов спој треба ли уште нешто?какви диоди и слично?

Епа во тој случај, совршен би ти бил тој вториот ;). Дури ќе можеш да го користиш и за полнење на акумулатори ;D (од сликата се гледа дека не е баш најдобар избор за таа функција, но ќе може да се искористи и за тоа ;)).

Прво, пресметај моќност на трансфомраторот, мислам дека повеќево програми немаат опција за пресметки на таков тип на трансформатор (не ме земај з збор, не сум проверил, знам само дека имаат за EI и за П лимови пресметки, можеби имаат и за тој тип, но не сум сигурен), но затоа има еден туториал на форумов, во секцијата за туториали е, побарај го, во кој е опишано детално како да се пресмета моќноста на јадорото на секакови типови на трансфомратори (мислам дека имаше за 4 или 5 типови, од EI до некои вакви „чудни“ форми на јадра ;D). Одкако ќе ја пресметаш моќноста, на ред доаѓа изборот на шемата за стабилизираниот извор за напојување ;). Во принцип, сите шеми имаат горе-долу ист принцип на работа, но некои имаат подобар дизајн од други ;). Во оваа секција повеќе може да ти помогне LordZi, он има направено повеќе стабилизирани извори за напојување, од моќни до слаби. Како и да е, има многу шеми на форумов за нив, некои се само со напонска регулација, а некои се со струјно ограничување и напонска регулација ;). Прочепкај во секцијата „Напојувања“ и разгледај што „ти фаќа око“ ;). Прашај си и ќе ти биде одговорено ;). Дури и доколку максималната излезна струја за онаа шема која си ја избрал не одговара за твоите потреби, не се разочарувај, најчесто решението на овој проблем е релативно едноставно (додавање на повеќе излезни транзистори ;)). Максималната излезна струја се пресметува врз база на моќноста на јадрото и излезниот напон на навивките (ова не е баш најточно, бидејќи намотките може да имаат и помал пресек од онаа струја која може на излез да ја даде трафото, но најчесто се водиме по неа ;D). Моја препорака е во конкретниов случај да направиш чисто транзисторски стабилизиран извор за напојување (без интегрирани кола). Да беше трафото малку послабо, можеби подобро решение ќе беше стабилизираниот извор да беше изведен со интегрирани кола (LMXXX или некое слично). Ако сакаш да додадеш и амперметар и волтметар на стабилизираниот извор за напојување, ќе ти треба и уште едно додатно мало трафо за напојување на интегрираните кола од волтметарот и амперметарот, доволно ќе биде и најслабото трафо, овие кола не трошат многу струја.

Разгледај низ форумов, за која шема се одлучиш, во таа тема пиши или прашај ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline maci

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Одг: за што може да ги искористам трансформаторите?
« Reply #12 on 05.12.2011, Monday, 23:55:50 (Edited 05.12.2011, Monday, 23:58:17) »
според туторијалот што го најдов  http://elektronika-mk.net/index.php?topic=5213.0  мојот трансф. оној вториот е Ц јадро.според формулата:
а=5,5
б=3
А=а*б=16,5 м2 * 1,5Т=24,75 на квадрат=612,5 вати.

или само 16,5 на квадрат =272,2 вати?

дали сум точен со пресметките и која е вистинската моќност?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ај вака направи, внеси ги вредностите во mm во оваа програма:

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4532.0

Потоа, вредноста што ќе ја добиеш помножи ја со 1.5 и види која врендост ќе ти излезе. Ама пробај ако можеш измери ги баш димензиите на јадорото, не на касетката. Едната димензија може лесно да се измери, а другата ќе ја најеш со тоа што ќе ја измериш од надвор едната димензија на половина од јадорото и потоа само ќе ја поможиш таа вредност со два (се надевам ме разбра што сакам да кажам ;)).

И ако можеш сликај го трансформаторот со некој предмет до него, на пример кибрит, кутија цигари, запалка, било што, за да имаме претстава колкав е. Вака се гледа дека е голем, ама не знеме точно колкав е :S.

Во краен случај, ќе сметаш како за EI лимови и што ќе добиеш, со тоа ќе работиш ;). Нема ништо лошо да му се случи на трафото ако е премалку оптеретено ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."