Author Topic: Потребна ми е помош околу трафо  (Read 635 times)

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Потребна ми е помош околу трафо
« Opened on 25.11.2011, Friday, 20:47:56 (Edited 22.01.2012, Sunday, 17:34:57) »
Значи потреба ми е помош околу трафото, незнам колкава моќност има па можи да ми кажите како се одредва според јадрото. За напоните имерив помеѓу: кафена и кафена = 24V, кафена и сина = 0V ,кавена и бела = 0V ,сина и сина = 20V ,сина и бела = 0V. Па тој шо знај нека помага.




Споено мислење: [time]25 Ноември 2011, 20:49:57[/time]
Иначе 5 жици на излез има оти не се гледа мн убо.

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Ова е доста мало трафо, околу 4-5W ;).

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Според мене негде 5 вати е,преку сила 10... ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Во ред, ама за ова со напоните, има ли смисла и ако можи да кажиш како се одредва моќноста според јадрото ( нешто формула или слч. )

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Па за моќноста има неколку теми на форумов отворени, види..
инаку според напоните што си ги измерил, најверојатно трафото има 2 секундара - еден е со плавите еден со кафеавите жици.. таа белата е некакво заземјување или нешто така...
Life is too short to remove USB safely ..

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Еве ти програм за преметување на моќноста на трафото ;).

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4532.0

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
фала

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Ај да не отварам нова тема, пошто гледам оваа е за помош околу трафо а и мене тоа ми треба.
Значи, ме интересира доколку некој знае, која е оптимална (да не речам максимална  ;D) работна температура на еден трансформатор. Пошто го направив тој полначот од емитер (4/2004) и трафото ми постигнува 70-80 степени, па мислам дали е тоа нормално или треба да се намали струјата на полнење??
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
не знам која е оптимална температура ама 70-80 степени е премногу на таа температура ти неможеш да го држиш трафото а и сигурно веќе ти мириса лакот ако имаш регулација намали ја струјата и полни со помала струја како што и самиот рече

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Во ред, ама за ова со напоните, има ли смисла и ако можи да кажиш како се одредва моќноста според јадрото ( нешто формула или слч. )

Има многу теми на форумов во кои се обработува оваа проблематика, а и програми на кои со слики илустративно е објаснето како се одредува моќноста на трафото. Побарај, затоа има копче „Пребарај“.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."