Author Topic: Напојување од 1-24V, 0,1-5A  (Read 1937 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Напојување од 1-24V, 0,1-5A
« Opened on 26.05.2011, Thursday, 15:13:21 »
Многу едноставна шема, ме заинтересира пошто пред десетина години имав направено едно напојување многу слично на ова според шема од списанието САМ кое и ден-денес го користам ;). Оригиналниот проект (на француски) е овде
Code: [Select]
http://sonelec-musique.com/electronique_realisations_alim_limit_courant_ajust_001.htmlПодоле се закачени шемата и текстот (ако е малце чуден тоа е бидејќи гугл така го преведе од француски ;) :)).
Иначе го направив, работи, го поврзав на едно огромно трафо од UPS и со него дава околу 6,5А при краток спој на излезот, ама така многу брзо се загреваат транзисторите и отпорникот од 1 ом. После ја намалив струјата со потенциометарот на 4,5А и немаше гајле, стоеше така во краток спој скоро минута, без некое преголемо загревање. Транзисторите обавезно треба да се на ладилник, што поголем, на BD131 (јас ставив BD137) исто така треба да му се стави некое ладилниче, а отпорникот од 1 ом треба да е барем десетина вати за да не се прегрева, јас место него ставив од 0,5 оми (паралелно два од по 1 ом/9W).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Напојување од 1-24V, 0,1-5A
« Reply #1 on 29.05.2011, Sunday, 23:01:30 (Edited 30.05.2011, Monday, 10:21:12) »
Денес му направив upgrade на напојувањето, двата транзистори 2N3055 ги сменив со три 2N3772, ставив поголем ладилник со 9цм вентилатор и го сменив отпорникот од 1 ом на 0,5 оми.


Сега дава 10А при краток спој на излезот, го оставив така една минута без да работи вентилаторот, значи само со пасивно ладење и дури после една минута транзисторите се загреаа толку за да не може да се држат со прст. Отпорникот беше купечки што се нашол по дома, му ја одмотав жицата и дел од неа повторно намотав бифиларно за да добијам вредност 0,5 оми, еве го како изгледа


Еве го комплетиран со плочката и вентилаторот, спремен за вградување во кутија




Еве што ќе иде со него во кутијата - трафото е од растурен UPS, дава 16 волти (со него се добива регулација 0-20V) и којзнае колку ампери, бидејќи воошто не се загрева при работа, електролитите се по 10000uF/30V, грецот е од 35А.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Напојување од 1-24V, 0,1-5A
« Reply #2 on 29.05.2011, Sunday, 23:05:08 »
Tууууу ама добро си го стокмил,браво,браво :D ;)!А и доста добар е ладилникот-тип топ склепано ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Напојување од 1-24V, 0,1-5A
« Reply #3 on 30.05.2011, Monday, 00:55:26 (Edited 30.05.2011, Monday, 01:05:55) »
LordZi стварно те бива да направиш нешто ем функционално ем лично за гледање :D супер си го стокмил...би работело ли на напон блиску до 50V???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Напојување од 1-24V, 0,1-5A
« Reply #4 on 30.05.2011, Monday, 09:57:45 »
Не знам, не сум пробал, а и да работи ќе грее повеќе па треба да се димензионираат елементите соодветно, особено отпорникот.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Напојување од 1-24V, 0,1-5A
« Reply #5 on 30.05.2011, Monday, 12:41:31 »
на колкав максимален напон би работело ова...ептен ми се свиѓа, ама па малце ми се 24V :/
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Напојување од 1-24V, 0,1-5A
« Reply #6 on 30.05.2011, Monday, 13:38:54 (Edited 31.05.2011, Tuesday, 22:34:31) »
Па пробај го на повисок напон, излезните транзистори ќе издржат сигурно, а овие другите ако се греат стави некои што се за повисок напон. Иначе вака како што е тие двата BC... транзистори воопшто не се загреваат. Исто така ќе треба и отпорникот да го димензионираш правилно, не е лошо да го составиш од два-три десетватни отпорници.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Напојување од 1-24V, 0,1-5A
« Reply #7 on 03.11.2011, Thursday, 09:52:34 »
Имам дома трафо од 12волти.Скоро на излез(според мене) би дало накај 10А,па колкави кондензатори во филтерскиот дел да искористам?Ќе го правам бидејќи ги имам тие 2 транзистора 2н3055(ги најдов по дома).

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Напојување од 1-24V, 0,1-5A
« Reply #8 on 03.11.2011, Thursday, 10:07:34 »
Стави кондензатори колку имаш најголеми, според некое непишано правило на секој ампер се става 1000uF, ама може да ставиш и повеќе. Иначе, на моменти да, ама цело време тешко дека ќе го тераш на 10А со два 2N3055, или намали ја струјата или стави појаки транзистори.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Напојување од 1-24V, 0,1-5A
« Reply #9 on 03.11.2011, Thursday, 23:16:48 »
Имам дома трафо од 12волти.Скоро на излез(според мене) би дало накај 10А,па колкави кондензатори во филтерскиот дел да искористам?Ќе го правам бидејќи ги имам тие 2 транзистора 2н3055(ги најдов по дома).

малку ти се 2 транзистори за 10А...барем 5 негде најди и стави му 5, а и па не се скапи, во БТ се по 20 денари (порано толку беа, сега незнам колку се) и кулер некој стави на ладилникот :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Напојување од 1-24V, 0,1-5A
« Reply #10 on 10.11.2011, Thursday, 10:22:32 »
Lordzi, мајстор си за напојувања, ама ова ептен добро си го средил. Како ти се погодил ладилникот, таман се да ти собере :D

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Одг: Напојување од 1-24V, 0,1-5A
« Reply #11 on 25.11.2011, Friday, 14:51:27 »
Здраво на шемата отпорниците што пишува на нив само 1 и 47 и 330 тие се оми или килооми и колку вати се и тој БФ244 со лед диодата зошто слузат ако сака некој да ми казе благодарам однапред.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Напојување од 1-24V, 0,1-5A
« Reply #12 on 25.11.2011, Friday, 15:23:21 »
Вредноста на отпорниците е во оми, тие од 47 и 330 се обични, а тој од 1 ом треба да е појак, барем 5W. Транзисторот BF244 и лед диодата се само за индикација дека има напон на излез од исправувачот и можеш слободно да ги изоставиш.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Напојување од 1-24V, 0,1-5A
« Reply #13 on 26.11.2011, Saturday, 01:20:54 »
тој отпорникот од 1 ом треба да биде МИНИМУМ 25W... зашто P=R*I^2
I=5A
R=1om

P=1*5*5=25W

значи 30W отпорник минимум...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)