Author Topic: Регулирано напојување 1,2-30V  (Read 1836 times)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Регулирано напојување 1,2-30V
« Opened on 08.01.2011, Saturday, 14:42:14 (Edited 08.01.2011, Saturday, 14:46:11) »
Колегата SKOLS ме замоли да му најдам регулирано напојување што ќе одговара на неговото трафо и еве јас се потрудив и му најдов точно такво какво што бараше т.е што ќе одговара на неговото трафо ;). Но тоа не значи дека напојувањето не е наменето за останатите членови од форумов ;D. Напојувањето е доста едноставно за изработка и има само напонска регулација од 1,2V до 30V, а излезната јачина му е 1,5A (LM317). Слободно може да го изработите, бидејќи јас го имам изработувано неколку пати и работи одлично :).



Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Регулирано напојување 1,2-30V
« Reply #1 on 08.01.2011, Saturday, 14:51:07 (Edited 08.01.2011, Saturday, 15:23:04) »
Еве вака нека го надогради до 3А


Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Репспект + до двајцата колеги за трудот  :)  ;)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
фала,а и од мене репсект

Offline TRAJKO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
јас имам напишано за мое напојување до 2,5а и 25волти.Ќе поставам слики

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Многу се комплицирани шемиве :D,подобро и до 5А да оди со LM338K,малце по скапичко е ама бар по едноставно е и со многу малце делови... ;) ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Многу се комплицирани шемиве :D,подобро и до 5А да оди со LM338K,малце по скапичко е ама бар по едноставно е и со многу малце делови... ;) ;D

Искрено, и јас „би играл“ така ;). Ако веќе немам потреба од струјна регулација, да, така би го извел ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Ако ова е комплицирана шема, значи за други шеми да не правиме муабет што се по 100пати посложени од оваа :D. Еве за пример ќе ви поставам слика како треба да изгледа регулираното напојување откако ќе го направите :), што мислам дека е далеку од сложено, а и како може да биде сложено кога е со LM317, има само напонска регулација и плочката на кое треба да се изработи ова напојување има димензии 45mm x 40mm ;D.


Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
јас имам направено напојување со ЛМ317, и нема плочка, регулаторот е на ладилник закачен, тој е закачен на кутијата, потенциометарот е на предната плоча, грецот и кондензаторот за филтрирање се залепени на кутијата и се си е супер :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
такво напојување и јас имам.Со ЛМ317,од 2-30 волти.Шедоу а каде си ја цртал плочката но и 3Д сликава?Ти ја црташе??

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
во Eagle е цртана и не верувам дека е негова, нешто на шпански пишува на неа :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
еве од каде е сликата
Code: [Select]
http://www.xtronic.org/images/fontelm317.jpg
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Регулирано напојување 1,2-30V
« Reply #12 on 11.01.2011, Tuesday, 13:29:41 (Edited 11.01.2011, Tuesday, 13:38:06) »
јас наоѓав на нет,за како да се прави 3Д од плочка нацртана во Еагле.Само незнам тоа да инсталирам >:( ќе најдам нешто тоа линкови ќе поставам/Ако некој се снајде нека ми објасни
еве од каде гледав,има ПОВ и Еагле 3Д
Code: [Select]
http://www.matwei.de/doku.php?id=en:eagle3d:eagle3d

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Само што мислев да напишам од каде потекнува сликата и напојувањето DX-er ме превари :D.

Еве го изворот т.е страната од која сум го превземал ова напојување ;).

Code: [Select]
http://xtronic.org/circuit/regulated-power-supply-lm317/

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
јас наоѓав на нет,за како да се прави 3Д од плочка нацртана во Еагле.Само незнам тоа да инсталирам >:( ќе најдам нешто тоа линкови ќе поставам/Ако некој се снајде нека ми објасни
еве од каде гледав,има ПОВ и Еагле 3Д
Code: [Select]
http://www.matwei.de/doku.php?id=en:eagle3d:eagle3d

Знам, го имам гледано ова, 3D репрезентација на некој проект. Посебно .exe е (посебен програм), потребно е да го имаш инсталирано оригиналниот Eagle, го симнуваш .exe-то Eagle3D и (најверојатно) го копираш во инсталациониот директориум на Egale, потоа симнуваш слики од компонентите (имаше на сајтот и библиотеки за тоа) и потоа го подигаш Eagle3D, го load-аш проектот и (ваљда) со неколку инструкции добиваш 3D репрезентација од готовиот проект ;) ;D. Претпоставувам такво нешто е ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."