Author Topic: Случајни муабети  (Read 826219 times)

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Случајни муабети
« Reply #7185 on 25.07.2019, Thursday, 16:27:20 »
Quote from: GigaWatt
не го менува фактот дека ти знаеше какви се правилата во врска со функциите за менување и бришење на post-ови за членовите додека беше модератор, дури и ако не си гласал за тоа, а сепак, не направи ништо да се сменат.
Прашувам
Дали цитатот значи дека јас не сум гласал (тоа е битното)
А што можев да направам како единка кога претходно повеќето се изјасниле така!

Прашање 
Но што ако сакам да дојдам до линкот и постот на овој цитат до кој имам пристап!
исто е со сијалица и без сијалица, вади 92.2в.
Не ми одговори како да дојдам до линкот и постот на овој цитат до кој имам пристап!

Quote from: GigaWatt
...А ако мислиш дека си играм мајтап...
Впечатокот е тој
Quote from: GigaWatt
, тогаш дефинитивно не ме знаеш доволно.
Ти ме познаваш доволно?
Цитатот треба да го разберам како ...
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7186 on 25.07.2019, Thursday, 18:04:39 »
Прашувам
Дали цитатот значи дека јас не сум гласал (тоа е битното)



Сега баш нешто прочепкав во админ панелот, подесив да не може да се edit-ираат post-ови по 2 дена од нивното креирање. Ова не важи за админите и модераторите (проверив, сигурно не важи за модераторите ;)).

Како и да е, видите дали ќе ви се допаѓа ова, па ако мислите дека е ОК, ќе го задржам, ако не, ќе го вратам назад како што беше ;).

И проверив дали обичните членови имаат опција да бришат свои post-ови, да, оваа опција била активна. Значи може ако сакате да се забрани да бришат свои теми и/или post-ови (одделни опции се). Изјаснете се што мислите ;).

Да, се сложувам да не можат да едитираат постови, јас би го намалил дури и на 1 ден.

Се согласувам со ЛордЗи да се намали времето на 1 ден за едитирање на постови. Сметам дека е доволно за да членот си исправи евентуални печатни грешки или сл.

Добро, два гласа имаме за 1 ден. Уште еден и да сменам.

Уште еден и од мене.

Еве уште еден дел, мој post, веднаш по овој последниов, твојот.

Готово, обичните членови веќе немаат право да бришат свои теми и post-ови ;).



А тебе како ти изгледа, како да си гласал или не? Бидејќи мене ми изгледа како да си гласал и да си бил ЗА. Ако не си гласал, си требал уште тогаш да пишеш дека не сум го протолкувал тоа што си го пишал правилно и дека не гласаш туку дека онака... си куцкаш нешто ::).

А што можев да направам како единка кога претходно повеќето се изјасниле така!

Можно е повторно да се разгледаше (дискутираше) оваа опција и да се најдеше алтернативно решение, доколку понудеше некое. На кој не му се допаѓа, прво, треба да образложи зошто смета дека не е добро „тоа и тоа“ решение или одлука, и второ (ова не е задолжително, но пожелно), да понуди алтернативно решение.

Доколку погрешно сум те сватил во однос на гласањето, прво, ти не пиша дека погрешно си сватен, второ, не пиша зошто не ти се допаѓа тоа решение и трето, не понуди алтернативно решение... па како сакаш работите да се наместат како што ти сакаш, ако ниедно од овие три не ги направи ???... јас дадов разумно обајснување зошто го подесувам ова да биде вака и добив поддршка од LordZi, DX-er и тебе (барем така мислев, извини ако погрешно сум протолкувал, но пак ќе пишам, требаше да си реагираш на време).

Но што ако сакам да дојдам до линкот и постот на овој цитат до кој имам пристап!
исто е со сијалица и без сијалица, вади 92.2в.

Кликни на линкот ;).



Quote from: GigaWatt
...А ако мислиш дека си играм мајтап...
Впечатокот е тој
Quote from: GigaWatt
, тогаш дефинитивно не ме знаеш доволно.
Ти ме познаваш доволно?

Во ред... ако мислиш дека си играм мајтап, да знаеш дека тек се загревам ;).

И не, не те познавам доволно, но некои работи ми станаа јасни... и добро е што веќе не си член на администрацијата на форумот.

Ваљда муабетот е цитатот да не се губи контекст, или некој цитат да не се вади од контекст. На пример ете сега ако сакаш да видиш кај бил напонот 92.2в. треба или срч да одиш или рачно да пребаруваш, а самиот цитат (или на пример стрелка, или дел од цитатот) да води кон оригиналниот посто би било многу позгодни, а воедно и јас сум за таква опција да е „enabled“ во форумов, секако ако е возможно без некои екстра дополнителни опции.

Не, не мораш ништо од тоа да правиш, погледни ја сликата погоре ;).

НО, за да го добиеш така линкот, мора да стиснеш на копчето Quote (цитирај) и правилно да го издвоиш она што сакаш од post-от меѓу BB кодот за quote ([quote bla bla bla bla bla...]Nekoj tekst[/quote])
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7187 on 25.07.2019, Thursday, 18:39:19 »
На некои форуми времето за едитирање е уште помало сум сретнал примери од 1 час дури и 20 минути. Членот напишал што сака да напише има Preview ке поправи таму што треба и сака.
Јас мислам дека нема потреба од едитирање постови после неколку часа или откако некој друг напишај пост потоа, се губи контекстот на темата.
Пример сум напишал (тропнал ) нешто грешка, постот по мојот ме корегира и дава соодветни информации потоа мене ми текнува да си го едитирам првичниот пост со тоа постот по мојот или некколку постови губат контекст.

Можеби да се ограничи едитирањето додека постот е последен во темата, ако некој друг напише нешто после мене да неможам да го едитирам тој пост.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7188 on 25.07.2019, Thursday, 18:44:25 »
Можеби да се ограничи едитирањето додека постот е последен во темата, ако некој друг напише нешто после мене да неможам да го едитирам тој пост.

Ова е комплицирано за изведување и знам дека имаше уште еден член на SMF форумот кој имаше вакво слично барање, но си плати за да му го развијат ова. Некои членови, потоа ги споделуваат овие модификации бесплатно, но колку што знам, овој член не го направи тоа.

А околу времето за edit-ирање, нека остане 24 часа... бидејќи еве, барем на еден член му пречи што нема Delete копче за обични членови, така да, барем Modify нека стои 24 часа.

А инаку, да, на повеќето форуми Edit копчето е достапно до кај максимум еден час, не и повеќе од тоа.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Случајни муабети
« Reply #7189 on 25.07.2019, Thursday, 19:38:09 (Edited 25.07.2019, Thursday, 21:09:36) »
Готово, обичните членови веќе немаат право да бришат свои теми и post-ови ;).

Значи сум гласал за бришење а не за измена
А јас во поголемиот дел од постовите пишувам за измена!

Кликни на линкот ;).

Оваа не го знаев и затоа прашав!
Благодарам.

И не, не те познавам доволно, но некои работи ми станаа јасни...
Мене уште појасни

и добро е што веќе не си член на администрацијата на форумот.
И да знаеш навистина добро
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7190 on 25.07.2019, Thursday, 21:44:27 »
Значи сум гласал за бришење а не за измена
А јас во поголемиот дел од постовите пишувам за измена!

??? ??? ???... цело време зборуваш „нема копче за бришење“ ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7191 on 25.07.2019, Thursday, 22:02:20 »
На некои форуми  дава "предупредување" дека додека пишуваш/едитираш некој друг напишал пост.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Случајни муабети
« Reply #7192 on 25.07.2019, Thursday, 22:05:44 (Edited 25.07.2019, Thursday, 22:35:36) »
Quote
цело време зборуваш „нема копче за бришење

Се гледа дека воопшто не читаш и тоа кратки постови.
Каде пишувам за нема копче за бришење Delete
кога секаде пишувам за измена Modify

Жално е тоа што го правиш!!!

Читај
Прашање!
Зошто знакот или “смешковци“ од овој тип се бришат.
Колку што (или не) видов нема пишано правило дека не е дозволено!
Се бришат од кого, од мене или од некој друг или сами од себе!!!


Зошто ја немам функцијата Modify во некои мои постови за истото нема ништо во Правилата на овoј форум.
Дали тоа се однесува само на мене или на сите останати членови.
Ако е само за мене, зошто?
Ако е за сите тогаш според мене тоа не е во ред = (дискриминација).
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7193 on 26.07.2019, Friday, 00:47:16 (Edited 26.07.2019, Friday, 01:36:48) »
На некои форуми  дава "предупредување" дека додека пишуваш/едитираш некој друг напишал пост.
Мислам дека и тука дава предупредување кога ке стиснеш save кажува дека има нов пост и дали сакаш да продолжиш со постирањето на твојот пост.


Мислам дека треба да се забрани едитирањето на цитираните постови, или цитираш цел пост или ништо бидејки многу постови се вадат од контекст посебно ако се од пред неколку постови.


Незнам дали е во сите теми исто, прметив дека кога  некои теми/постови се едитираат не ги прикажува во  непрочитани теми или во recent forum topic.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7194 on 26.07.2019, Friday, 03:40:38 »
На некои форуми  дава "предупредување" дека додека пишуваш/едитираш некој друг напишал пост.

Да, таа опција ја има и SMF, само е изгасена ;).

Се гледа дека воопшто не читаш и тоа кратки постови.
Каде пишувам за нема копче за бришење Delete
кога секаде пишувам за измена Modify

Во ред, да, се имам збунето бидејќи дискусијата беше измешана, а одлуката беше донесена во исто време и за двете функции.

Мислам дека и тука дава предупредување кога ке стиснеш save кажува дека има нов пост и дали сакаш да продолжиш со постирањето на твојот пост.

Не, не дава, изгасена е таа функција, но може да се подеси да дава предупредување ;).

Мислам дека треба да се забрани едитирањето на цитираните постови, или цитираш цел пост или ништо бидејки многу постови се вадат од контекст посебно ако се од пред неколку постови.

Затоа постои линкот до оригиналниот post, за да можеш да го прочиташ целиот post ;).



Незнам дали е во сите теми исто, прметив дека кога  некои теми/постови се едитираат не ги прикажува во  непрочитани теми или во recent forum topic.

Во непрочитани, не може да ги јави бидејќи тој post, ако еднаш си го прочитал, се смета дека е прочитан, без разлика што е изменет. Практично, функцијата за временски лимит на изменети post-ови е „злоупотребена“. Генерално, никој не става толку голем временски интервал за модифицирање на post, само тука е подесено така да биде, и тоа бидејќи сакавме, сепак, колку толку, да наликува на она што претходно го имаше форумот, т.е. членовите да можат да си ги изменуваат post-овите. За жал, ова не може да се воведе лесно и за бришењето бидејќи го нема како опција.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7195 on 26.07.2019, Friday, 07:26:43 (Edited 26.07.2019, Friday, 08:10:26) »
Одсекогаш била исклуена опцијата за предупредување за нов пост или јас сум забегал? Мислам дека порано мене ми има давано предупредување тука на форумот дека има нов пост додека пишувам и дали сакам да го пратам мојот пост.

Доколку се дозволи бришење на постови темите ке се полни со дупки.
На некои форуми во правилата пишува дека кога ке постираш пост тој станува сопственост на форумот и немаш право да го бришеш или изменуваш може во краток временски интервал да додадеш линк прашање или нешто слично за да не се редат неколки постови од истиот член  еден по друг и на секое додавање го почнува со edit: па измената.

Форумите не се демократија или анархија, сите имаат сопствени правила одредени од администрацијата. Мислам дека никој не е принуден да седи на некој форум каде не му одговара односот или правилата.

Порано во правилата покрај забраната за политички коментари имаше и забрана за верски коментари, избришано е тоа правило  или јас неможам да го најдам.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7196 on 26.07.2019, Friday, 07:37:32 »
"Строго е забрането е дискриминирање на определен член/членови на форумот на религиска, национална или расна основа, без разлика дали е дискриминирањето јавно или преку лични пораки."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7197 on 26.07.2019, Friday, 08:10:13 »
Не мислев за то правило, порано имаше правило забрането е отварање теми и водење дискусија на религиозни теми.
Кога првиот пат ги читав правилата знам дека го имаше како правило, но последните неколку пати кога гледав некое правило не го приметив и сега кога ги читав сите правила не го најдов.
Можеби дека не сум религиозон имам некое селективно слепило ;)

 8) edit: Дали 24 часа се сметаат од последната измена на коментарот или од  првото објавување на коментарот?
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7198 on 26.07.2019, Friday, 14:21:43 »
Одсекогаш била исклуена опцијата за предупредување за нов пост или јас сум забегал? Мислам дека порано мене ми има давано предупредување тука на форумот дека има нов пост додека пишувам и дали сакам да го пратам мојот пост.

Можно е да била скриптата подесена така, пред да се префрлиме на 2.0.x, но не сум 100% сигурен. Но сигурен сум дека откако сме на 2.0.x, да, изгасена е таа опција ;).

Доколку се дозволи бришење на постови темите ке се полни со дупки.

Идејата беше да биде како со Modify, да биде со временско ограничување (24 часа или било кој друг временски интервал и толку, потоа не е достапна таа опција).

На некои форуми во правилата пишува дека кога ке постираш пост тој станува сопственост на форумот и немаш право да го бришеш или изменуваш може во краток временски интервал да додадеш линк прашање или нешто слично за да не се редат неколки постови од истиот член  еден по друг и на секое додавање го почнува со edit: па измената.

Да, тоа е правило на голем број форуми, но искрено, идејата беше да бидеме малку по либерални. Затоа и беше оставена опцијата за бришење и модифицирање на post-овите без временско ограничување на старата верзија (1.1.x). Се покажа дека премногу слобода, понекогаш и не е добра работа ::).

Форумите не се демократија или анархија, сите имаат сопствени правила одредени од администрацијата. Мислам дека никој не е принуден да седи на некој форум каде не му одговара односот или правилата.

Оваа констатација (факт) ретко кој го разбира... за ова се пред се виновни социјалните мрежи. Таму, што ќе им текне post-ираат и никој не одговара за тоа. Проблемот е што новиве генерации, прво ќе имаат account на FB или Twitter, а тек потоа ќе се зачленат на некој форум и ќе мислат дека тука може исто како и на социјалните мрежи. Форумите си имаат сопственици, сопствениците имаат напишано правила, ако ти чинат, бујрум, остани. Се разбира, не е муабетот само да казнуваме и караме за секој прекршок, но, ако е очигледно дека членот не го интересираат правилата и дека воопшто не сака да ги почитува, да, се разбира дека ќе се превземат соодветни санкции.

Порано во правилата покрај забраната за политички коментари имаше и забрана за верски коментари, избришано е тоа правило  или јас неможам да го најдам.

"Строго е забрането е дискриминирање на определен член/членови на форумот на религиска, национална или расна основа, без разлика дали е дискриминирањето јавно или преку лични пораки."

Правилата се стари и малку комплицирани, ќе има нивна ревизија и поедноставување ;). Не дека ова правило не е добро, но може да се стави заедно со уште неколку правила во едно правило ;).

Не мислев за то правило, порано имаше правило забрането е отварање теми и водење дискусија на религиозни теми.
Кога првиот пат ги читав правилата знам дека го имаше како правило, но последните неколку пати кога гледав некое правило не го приметив и сега кога ги читав сите правила не го најдов.
Можеби дека не сум религиозон имам некое селективно слепило ;)

Можно е да го имало тоа правило, но веќе имаше една ревизија на правилата, пред некои 5, 6 години, можеби и повеќе, така да, можно е да било тргнато или префрлено во некое друго правило.

Јас лично, не би забранил теми со религиозна содржина во off-topic секциите, но, се разбира, да не се сведе на spam-ирање ;).

8) edit: Дали 24 часа се сметаат од последната измена на коментарот или од  првото објавување на коментарот?

Од првото објавување на коментарот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7199 on 26.07.2019, Friday, 15:08:11 »
И "социјалните" мрежи имаат сопственици (многу богати сопственици) имаат и правила само не правила за културно однесување, последиците од тропањето по социјалните мрежи често се многу поголеми од несоодветен пост на некој форум.

Правилата какви и да се треба да се почитуваат, доколку не се казнуваат прекршувањата нема поента да  има правила.

На темата религија има 7,714,576,923 мислења и секој е убеден дека неговото е правилното тоа тешко се модерира.
Неможе да се почне неутрална тема за религија секогаш некој ке биде навреден, понижен, нападнат . . .
Мое мислење, нешто што не се мери пресметува и докажува нетреба да биде на форум за технолоѓија.
Сепак се ВРТИ !!!