Author Topic: Сирена за автомобил  (Read 1029 times)

Jove

  • Guest
Сирена за автомобил
« Opened on 20.10.2010, Wednesday, 00:27:21 (Edited 21.10.2010, Thursday, 09:09:42) »
денес видов кола што дојде кај мене и имаше сирена  со микрофонче во колата и можеш да зборуваш од внатре е сега како е изведено ова ??????????? јас мислам со еден зву4ник појацало предпојацало и една буба пп за бубата. така работи некако или не ??? ??? ???

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: сирена за автомобил
« Reply #1 on 20.10.2010, Wednesday, 00:31:32 »
денес видов кола што дојде кај мене и имаше сирена со микрофонче во колата и можеш да зборуваш од внатре е сега како е изведено ова ??????????? јас мислам со еден звучник појачало предпојачало и една буба пп за бубата.Така работи некако или не ??? ??? ???
Аххх прегледај ја пораката пред да ја испратиш!

1.2 Вашите текстови да бидат исправно напишани, односно користете ги и буквите ш, ж, ч, ќ и ѓ.

Да се вратиме на темата,јас мислам дека е изведено со некое коло за мегафон.Вие другите што мислите? :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Одг: сирена за автомобил
« Reply #2 on 20.10.2010, Wednesday, 00:42:22 »
Ваљда како што вика Малечко, со мегафон, такви користат оние што купуваат старо железо, стари акомулатори  ;D

Еве една шема, како за во кола, 12V, со тастер, кога ќе го притисниш зборувај.. Е сега не знам колкава е моќноста на звучникот..  :-\
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Jove

  • Guest
Одг: сирена за автомобил
« Reply #3 on 20.10.2010, Wednesday, 20:08:29 »
ок фала за информацијата