Author Topic: The GNOME Micro Synthesizer  (Read 650 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
The GNOME Micro Synthesizer
« Opened on 11.05.2010, Tuesday, 02:08:07 »
Ја начекав шемава исто така на net пред едно 5, 6 години. Шемата првично е издадена од списанието Radio-Electronics во 1975 година, но потоа сајтот на PAiA (online сајт кој продава китови за изработка на електронски инструменти) ја има реиздадено. Многумина ја имаат направено и колку што пишуваше на некои форуми, функционира, што значи повторно може да се смета дека е проверена работа ;).



Download Link:

Code: [Select]
http://www.box.net/shared/4uq54ebgch
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: The GNOME Micro Synthesizer
« Reply #1 on 11.05.2010, Tuesday, 02:28:05 »
Го разгледав, одлично поделено е на блокови и има шема за секој блок, VCO, VCF, генераторите на сигнали, шум...супер :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: The GNOME Micro Synthesizer
« Reply #2 on 11.05.2010, Tuesday, 03:50:15 »
Да да, па затоа и ја ставив, зашто е цел готов текст поделен на секции, објаснет принцип на работа, готова монтажна и електрична шема, само треба да се направи ;).

Можеби некои од компонентите се малку стари (сепак текстот е напишан во 1975), но сигурен сум дека има еквиваленти на сите нив ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."