Author Topic: Случајни муабети  (Read 826676 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7155 on 23.07.2019, Tuesday, 00:25:59 (Edited 23.07.2019, Tuesday, 00:59:14) »
Може ли вака.

Да, може ;). Слика е, не е карактер ;).

Не сум админ, ама према горенаведеното не би требало да има проблем ради што сега емоцијата е слика од некој си "third party" сајт ( нз како е превод).

Nope, грешка си ;).

Се зачувува како:

Code: [Select]
&#XXXXXX;
Конкретно слончето на Toma е зачувано како:

Code: [Select]
🐘
Е сега, што е проблемот. Ако скриптата за upgrade, при upgrade само ги смени колоните од UTF8 (тоа требало да биде UTF8MB3 на времето, но некој изгледа сакал да поедностави и го крстил само UTF8 ::)) во UTF8MB4, но кодот во табелите остане ист, можно е да се јават неколку различни проблеми. Прво, новата верзија од скриптата да не знае да го интерпретира HTML кодот за emojis и да не го прикаже emoji-то. ОК, ова не е толку голем проблем, само ќе има кодови низ post-ови кои треба да бидат emojis, но не се. Второ, поголем проблем, да стигне до кодот, да знае дека станува збор за emoji, но да не знае да го прикаже, бидејќи, нели сега адекватните колони се во UTF8MB4 и не би требало да има проблем, нели ;). Епа не е се баш така розово. Може да не го прикаже бидејќи дел од кодот можно е и да не биде пишан како што треба и да е направен да препознава HTML кодови за emojis, но да не e пишано како да изврши конверзија на овој код од HTML во binary и да го прикаже во неговиот native формат, т.е. хексадецимално. Можно е и при конверзија (кога ќе треба да го прикаже на екран), само да фрли некој error со бел екран и толку :-\.

Ова се само дел од проблемите кои може да настанат. Зависи од тоа што ќе избереш при upgrade процесот, но ако избереш да изврши конверзија на цела база од UTF8 во UTFMB4, ќе треба да ги помине сите post-ови и приватни пораки, а на форум со 100.000 post-ови (каков што е овој), прво, тоа одзема време, второ, ако наиде на emoji карактер, можно е да углави и да врати назад error "incorrect string value" да ти изнареди hex карактери, па ај барај кои се тие, па ај менувај ги рачно во базата ::)... се е*авав со вакви работи при првиот upgrade, немам намера пак да го правам тоа.

Е сега, пошто сме 2019-та, вањда може да се користат и двата кода, потоа компресијата на самите податочни сервери е поголема, самоте сервери се поголеми, па теореткстата разлика од 3 до 4 бајта односно 25% може да се преслика како некоја знемарлива разлика од 2-3%, но 3% од 1000 тв и не е баш тљка малце.

Не смееш да користиш компресија додека базата работи, т.е. додека скриптата чита и запишува во неа (најпросто, додека форумот или било кој друг сајт e online). Прво, тоа екстремно ќе дигне CPU usage бидејќи при секој запис или исчитување на нешто од базата (сметај дека и ботови и гости се присутни на форумов, не само членовите), базата ќе треба да се отпакува, да се запише или исчита нешто од неа и потоа пак да се спакува. Згора на тоа, при отпакување мора да се направи нов фајл (нели, отпакуваниот) и потоа, откако пак ќе се спакува, да се избрише. На големи форуми, ова можно е да треба да се случува и неколку пати во секунда. Да не правам муабет и за time delay кој ќе се јави поради пакување и отпакување, за CRC error-и од 100 пати отпакувана и спакувана база (можеби не за неколку недели, но за месец или два, базата сигурно ќе почне да јавува error-и бидејќи, при секое отпакување и пакување, нема CRC проверка дали отпакуваното е идентично со оригиналната верзија, т.е. онаа која била пред да биде спакувана пак базата, а и дури и ако има таква проверка, тоа ќе трае многу на бази со големина од 100, 200, 300MB, така да, ова е практично неизводливо), како и за фактот дека кај hosting компаниите, најевтини на понуда се shared hosting пакетите (повеќе клиенти на еден сервер), а верувај дека форумов немаше да постои ако мораше цел сервер некаде да се рента за да може на него да седи само форумов (чинат од 50 евра месечно, па нагоре... истото важи и за VPS, тие се дури и поскапи, по $70, $80 месечно па нагоре).

Така да, ова што го спомна е неизводливо. Да, базите ги чувам во архиви, но како backups, кога се offline. И да, така драстично се намалува големината на базата (компресијата е од прилика 1/5 за zip, 1/7 или 1/8 за 7zip), но тоа само ако е offline базата ;).

Инаку, да, серверот на кој е поставен форумов користи data compression, но само за http data, т.е. податоците кои се примаат од страна на серверот кога ќе се најавиш на форумов, кога ќе пишеш во некоја тема, кога ќе отвориш некоја тема, итн. Значи, само за http requests.

Разликата во големината на UTF8 и UTFMB4 сега е веќе занемарливо мала. Но, како што пишав, ова не беше така пред 15 години. Така да, да, во повеќето случаи, сега веќе без проблем може да дефинираш data type за колона како UTF8MB4, но пак ќе пишам, ова сеуште не е ситуација насекаде. За година или две, да, би требало целосно да ги снема оние сервери кои не поддржуваат UTF8MB4 data type (т.е. на кои сопствениците им ја имаат ограничено оваа опција во SQL), но сега за сега, реалноста е таа :-\.

Друга работа за да се запишат 100мб на сервер треба 133,166 или 200 мегабајти минимум, оти нели ти му плаќааш за местото и хостот мора да ти даде некаква гаранција дека нема да ти се поебаат податоците од "bad sector", или друг тривијален проблем.

На host-от на кој моментално лежи форумов, таква гаранција нема... бидејќи чини $12 годишно ::). Да имавме повеќе пари, ќе имавме и поскап host... колку пари, толку музика.

Сепак, тоа не значи дека не се прават редовни backup-и на базата. Правам редовни backup-и и на базата, и на скриптата и се чуваат идентични копии на барем две локации ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7156 on 23.07.2019, Tuesday, 07:45:29 (Edited 23.07.2019, Tuesday, 12:16:46) »
На втората емоција мислев.
[//img width=37 height=35]http:// https ://i.postimg.cc/gjFF9wHf/elephant-1f418 . png [//img] како не е img т.е. png, ама сепак е слика ?
Компресијата е поинаква, искрено појма нема  и јас како работат дата серверите, ама имаат на ними компресор исто и duplicate finder, а процесорот не го кошта ништо.
Сепак сигурно серверот кај што се наоѓа форумов нема единечен диск него е некој раид, кој сигурно не е само "наш", и сепак користи некој раид кој зафаќа повеќе место од фајлот колку што фактилки е, на пример раод 1-0 би зафатил х2 пати мегабајти. .. Баш ради  crc проверка, лош секот или друга можна корупција мора да има неклј раид или некоја слична техника, инаку за 2 дена ќе не можиме еден пост да отвориме.


Него добар сервис за лцд тв-а ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7157 on 23.07.2019, Tuesday, 13:23:03 »
На втората емоција мислев.
[//img width=37 height=35]http:// https ://i.postimg.cc/gjFF9wHf/elephant-1f418 . png [//img] како не е img т.е. png, ама сепак е слика ?

Да, тоа е класична слика и затоа пишав дека е ОК така ;).

Компресијата е поинаква, искрено појма нема  и јас како работат дата серверите, ама имаат на ними компресор исто и duplicate finder, а процесорот не го кошта ништо.

Ги кошта ако имаш 100, 200, 300 корисници на серверот и секој од нив користи компресија на база (што и практично е неизводливо бидејќи нема database engine кој ја има оваа опција... а и сигурно не е за џабе изоставена ;)).

Сепак сигурно серверот кај што се наоѓа форумов нема единечен диск него е некој раид, кој сигурно не е само "наш", и сепак користи некој раид кој зафаќа повеќе место од фајлот колку што фактилки е, на пример раод 1-0 би зафатил х2 пати мегабајти.

Да, точно, сигурно користи некоја RAID конфигурација, но немам таков пристап до серверот, само до cPanel имам пристап, така да, не би знаел да кажам точно каква RAID конфигурација користи.

Без разлика... јасно е дека имаат имплементирано системи за redundancy, како што е RAID, но тоа не значи дека они се одговорни за твоите податоци. Да, има и такви hosting компании, но како што пишав, тие пакети не чинат $12 годишно. А и искрени да бидеме, таа сигурност генерално земено ништо не значи. Тоа само значи дека ако зезнат нешто работа они, ќе ти го вратат сајтот online ::)... тоа знам и сам да си го направам од backup-ите, не ми треба таа услуга ;).

Баш ради  crc проверка, лош секот или друга можна корупција мора да има неклј раид или некоја слична техника, инаку за 2 дена ќе не можиме еден пост да отвориме.

За тоа е одговорен RAID-от, јасно е дека сервер (барем не некој на shared hosting account) не може да функционира без RAID. За сервер за еден сајт, кој може да го тераш и на RPi, не е задолжително да има ваков redundancy систем ;).

Него добар сервис за лцд тв-а ?

Побарај го Danielco ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Случајни муабети
« Reply #7158 on 23.07.2019, Tuesday, 15:06:06 »
Зошто ја немам функцијата Modify во некои мои постови за истото нема ништо во Правилата на овoј форум.
Дали тоа се однесува само на мене или на сите останати членови.
Ако е само за мене, зошто?
Ако е за сите тогаш според мене тоа не е во ред = (дискриминација).
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7159 on 23.07.2019, Tuesday, 17:50:21 »
Зошто ја немам функцијата Modify во некои мои постови за истото нема ништо во Правилата на овoј форум.
Дали тоа се однесува само на мене или на сите останати членови.

За сите е така.

Имав пишано на времето зошто е ова вака, но изгледа не секој прочитал.

Имате право на Modify и Delete, но само првите 24 часа откако е направен post-от, не и потоа. Имаше ситуации во кои членови, во револт, ако не се согласувале нешто со администрацијата или се закарале со некој друг член, или нешто трето, или си ги бришеа post-овите или си ги edit-ираа и ставаа само точка или некој друг знак ::). Се разбира, со ова се губеше контекстот на целата дискусија во некоја тема и затоа беше одлучено опцијата Modify и Edit да ги имаат членовите, но само во првите 24 часа откако е направен post-от, а потоа да не можат да ги користат. Сметав дека е тоа разумен временски период за да може членот да дополни или додаде нешто ако му теке.

Ова не важи само во секцијата за Огласи. Таму, секој член има право во било кое време да може да си измени или избрише post.

Ако е за сите тогаш според мене тоа не е во ред = (дискриминација).

Секогаш може да замолиш администратор или модератор да ти го измени post-от по истекот на тие 24 часа.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Случајни муабети
« Reply #7160 on 23.07.2019, Tuesday, 18:22:08 (Edited 24.07.2019, Wednesday, 14:49:52) »
Quote
Имате право на Modify и Delete, но само првите 24 часа
Каде е Delete.
Code: [Select]
http://elektronika.mk/index.php?topic=301.new#new
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7161 on 23.07.2019, Tuesday, 20:57:46 »
Каде е Delete.

Не знам зошто го немаш ???... ќе треба да проверам.

Колку што имам видено, членови без проблем бришат свои post-ови направени во првите 24 часа. Баш имам гледано post-ови во кантата од многу членови.

Ќе може другите да потврдат дали можат да бришат post-ови направени во правите 24 часа од овјавување на post-от?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7162 on 23.07.2019, Tuesday, 21:08:19 »
Да, сега проверив, членови не можат да бришат post-ови. Имам заборавено што како имав подесено.

Проблемот е што таа пермисија е глобална, т.е. не може за неа да има временски интервал во кој ќе важи, а потоа да не важи. Можно е да има некоја модификација на SMF сајтот со која ова се овозможува, но ќе треба да побарам.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Случајни муабети
« Reply #7163 on 23.07.2019, Tuesday, 21:36:38 (Edited 24.07.2019, Wednesday, 00:03:01) »
Quote from: GigaWatt
Да, сега проверив, членови не можат да бришат post-ови. Имам заборавено што како имав подесено.
Во старата верзија постоше и таа опција.
Меморијата сеуште ме држи
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7164 on 23.07.2019, Tuesday, 21:50:47 »
Е добро де сега никој (свен Гига) нема делете и то е то, битно не си дискриминиран :)
А едно време и имаше фрка со DataBase ако прикачиш фајл на форумот и потоа сам го избришеш.Се бришеше само референцата, и оди ти најди го фајлот. За ова сум сигурен пошто јас таква невоља направив :)
Е сега може и со бришењето да е слично т.е. ваљда ако има некој атачмент во постот, а најверојатно секој мегабајт на серверот(или до одреден простор) си има цена, нели прекрасно би било да имаме 2тб простор, лупај што сакаш, ама сигурно нема да е 12$ претплата,нити бесплатен форумот. Условите се тие и ги налагаат тие правила.
Инаку Гига за data storage ни се разминуваат муабетите, во живо верувам дека подобро ќе се разбериме....
edit:
или ајде вака дапробам, на сервер фолдер зафаќа 100мб, кога ќе го копираш локално 3 гб. Како ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7165 on 24.07.2019, Wednesday, 00:26:57 »
Во старата верзија постоше и таа опција.
Меморијата сеуште ме држи

Можно е, не бев тогаш admin. Знам дека во оваа верзија нема.

Мислам дека во старата верзија воопшто немаше временско ограничување на Edit и Delete, така да, затоа и ја имало таа опција. Тоа беше воведено во новава верзија, 2.0.15.

Е добро де сега никој (свен Гига) нема делете и то е то, битно не си дискриминиран :)

Имаат и модераторите :P :D.

Затоа и пишав, обратете се до било кој модератор (мада моментално само еден е :P :D) или админ, ќе ви ја избрише пораката ;).

А едно време и имаше фрка со DataBase ако прикачиш фајл на форумот и потоа сам го избришеш.Се бришеше само референцата, и оди ти најди го фајлот. За ова сум сигурен пошто јас таква невоља направив :)

Да, таков проблем имаше на старата верзија. BorceBT edit-ирајќи имал избришано дел од кодот кој, по правило, треба да го брише фајлот и од серверот (од директориумот во кој стојат прикачените фајлови) кога ќе го отштиклираш од листата на прикачени фајлови, но, изгледа не водел евиденција што имал избришано, а што не, и тој "bug" си го тегневме дур бевме на 1.1.x (1.1.16 мислам дека е верзијата која со години ја тегневме).

И сега сеуште има неизбришани фајлови... со една финта, дознав кои се, но многу се (700 или 800 беа, така нешто) и треба рачно да ги бараш по hashed name (не се зачувуваат по име, туку со hashed name, MD5 + SHA1 + Date and Time Salt), а преку FTP, тоа многу време одзема, и затоа решив, кога ќе имам време, тогаш по 20, 30 да бришам. Мислам дека имам избришано околу 200 или 300... не знам, не водам евиденција, но се ослободија околу 100MB простор, што и не е баш така лошо :).

Е сега може и со бришењето да е слично т.е. ваљда ако има некој атачмент во постот, а најверојатно секој мегабајт на серверот(или до одреден простор) си има цена, нели прекрасно би било да имаме 2тб простор, лупај што сакаш, ама сигурно нема да е 12$ претплата,нити бесплатен форумот. Условите се тие и ги налагаат тие правила.

За бесплатен, најверојатно ќе беше бесплатен, ама ќе беше преоптоварен со реклами и pop-up-и... не дека и сега не може тоа се направи, може да ставиме реклами, ама и тие кои порано ги имаше, едвај го исплаќаа hosting-от и domain-от... така да... не знам... се мислев искрен да бидам дали да ставам или не. Од една страна, не знам дали вреди трудот (има малку бафтање ако сакаш да изгледа добро форумот, треба малку да се помачиш со edit-ирање на CSS... а искрено, толку имам аверзија кон чепкање на UI :P :D), но од друга страна пак, ако не повеќе, можно е барем domain-от и hosting-от да се исплати со тие пари.

Можно е во иднина да се направи нешто вакво... еве, нека биде тема за дискусија :), немам ништо против ако членовите немаат ништо против, но не знам кога ќе имам време да го фатам и да го направам ова :-\, така да, се ќе биде на база на „кога ќе имам време“, што значи дека може и по година или година и пол откако сум рекол дека ќе го направам, да го направам.

А за бришењето, веќе го нема тој проблем ;). Тестирано и проверено, го нема ;). Мада, сеуште ги бришам фајловите од Admin менито :P :D.... за секој случај ;D ;D ;D.

или ајде вака дапробам, на сервер фолдер зафаќа 100мб, кога ќе го копираш локално 3 гб. Како ?

Кој фолдер? Дај пример, за да знам ;). На пример, скриптата со attachments на форумов зафаќа исто простор и локално и на сервер, проверено, нема разлика ;). И не треба да има, бидејќи ако има, значи користи FS компресија, а тоа веќе не се препорачува да се користи, освен ако серверот има SSD-иња (нашиот сигурно нема, LOL :D, ако имаше, немаше да чини $12 годишно) и има „не знам каква“ dual socket плоча со „не знам какви“ процесори на неа... тогаш да, може да се користи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7166 on 24.07.2019, Wednesday, 07:35:14 »
Све се бриши, можеш и цела база да ја избриши xD ама фајл по фајл рачно да ги бараш и да ги бришеш како што кажа е малце поќе досадно :)
Реклами ајде ок, ама тие банерите да скокаат по монитор, да се отвараат 10 нови прозори, би замолил што е можно помаце, или ич да нема како сега. Сепак нема потреба на форум како овој од неколку Tb приостор. Да беше за музика/филмови ајде де. Вака е подобро, барем спрема  мене.
Пример зедов, не од форумов, ами од некоја организација, еве одиш во некоја фирма, ти даваат локален комп. со јузер и пас од домеинот, и ете за работа ти треба некој фолдер со што знам некој документ или слика нека е, и го симињаш локално на десктоп како не би го барала постојано на сервер, и забележуваш дека кај тебе зафаќа х10 пати повеќе место. Како?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7167 on 24.07.2019, Wednesday, 15:12:11 »
Све се бриши, можеш и цела база да ја избриши xD ама фајл по фајл рачно да ги бараш и да ги бришеш како што кажа е малце поќе досадно :)

Епа затоа и одам „миц по миц“, т.е. малку по малку, за да не ми здосади наеднаш и да баталам се :D.

Реклами ајде ок, ама тие банерите да скокаат по монитор, да се отвараат 10 нови прозори, би замолил што е можно помаце, или ич да нема како сега. Сепак нема потреба на форум како овој од неколку Tb приостор. Да беше за музика/филмови ајде де. Вака е подобро, барем спрема  мене.

Да бидам искрен, идејата беше да има на две до три места. На долниот дел, во футерот, над хедерот и можеби од страните... но да, дефинитивно нема да има скрипти за pop-ups и нема да се отвораат 10 нови прозори и некои такви работи... мада, рекламите ќе доаѓаат автоматски, преку Google, така да, и нема да имам баш некоја контрола врз тоа што ќе се load-а преку нив. Но, ако е некоја утеха, ако евентуално се отвори pop-up, тоа ќе се случи само ако кликнете на рекламата, т.е. ако има некоја интеракција меѓу корисникот и рекламата, не и доколку ништо не кликнете ;).

Терабајти ???... форумов има големина од околу 2GB заедно со база и attachments. Ако големината ја меревме во TB, тогаш да, најверојатно ќе ни требаше посебен сервер само за форумов или VPS, едно од тие две :D.

Пример зедов, не од форумов, ами од некоја организација, еве одиш во некоја фирма, ти даваат локален комп. со јузер и пас од домеинот, и ете за работа ти треба некој фолдер со што знам некој документ или слика нека е, и го симињаш локално на десктоп како не би го барала постојано на сервер, и забележуваш дека кај тебе зафаќа х10 пати повеќе место. Како?

Серверот најверојатно користи компресија на ниво на file system (FS compression)... што пак ќе наведам, и не е баш така добра идеја... ако серверот е само domain controller и најчесто само се исчитуваат фајлови од него, но не и да се запишуваат (или многу ретко се запишуваат, на пример, само admin-от има write пристап), тогаш можеби и би оправдал користење на FS, но во други комбинации, најверојатно не. Пред се бидејќи нема потреба ;). Дисковите се сега прилично големи, а и евтини, нема потреба веќе да се користи FS. Порано, да, имаше некоја оправданост, бидејќи дисковите беа со мал капацитет и прилично скапи.

Но дури и во случај кога оперативниот систем користи FS, пак мора да ја јави и компресираната големина и реалната големина (некомпресираната). Не ми е јасно како не можеш да ја видиш реалната големина ???, би требало да биде некаде во листата по што да ги подредуваш фајловите (modified, name, created...). Ако ја нема на таа листа, секогаш можеш да ја додадеш со десен клик и да ја штиклираш и ќе ја јави ;).

И компресија (општо, дури и за FS комресија) добро работи, но само ако станува збор за binaries или за документи, код, итн. На multimedia (слики, музика, филмови), ниедна компресија не работи добро... ќе искомпресира нешто од header-от на фајлот и толку, остатокот е неразбирлив „џибериш“... сите алгоритми за компресија наменети за binaries и текст (zip, 7zip, rar), не знаат да се снајдат со multimedia бидејќи е... горе-долу тоа е random data за нив.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7168 on 24.07.2019, Wednesday, 17:06:50 »
Code: [Select]
https://www.reliant-technology.com/data-domain-dd2500/
 Еве, за ова велев.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Случајни муабети
« Reply #7169 on 24.07.2019, Wednesday, 19:25:14 »
Quote from: GigaWatt
Секогаш може да замолиш администратор или модератор да ти го измени post-от по истекот на тие 24 часа
Оваа со администратор или модератор според мене е комплицирано и на некој начин цензура.
Ако администраторот или модераторот нема доверие во членот како тогаш членот ќе има доверие дека содржината која е изменета ќе биде иста (посебно ако е “ферман„) и правилно разбрана од страна на администраторот или модераторот!
Потребно е двострано доверие, а ако измената не е по правилата тогаш има и санкции во рацете на администрацијата, и затоа мислам дека измената не треба да има временски рок, а и така активните членови се бројат лесно а и карактерите се отсликуваат.

Еве предлог ако е можно
-Постот кој треба да се измени останува заклучен со првобитната содржина а измената да се види одма после тој пост без разлика колку постови има потоа, така да не се губи ништо од поентата на претходниот со изменетиот пост.
И уште нешто.
-Постоеше информација кој ја направил измената а сега има само дата кога е направена измената.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!