Author Topic: Аларм за пожар  (Read 1554 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Аларм за пожар
« Opened on 24.01.2011, Monday, 23:24:05 »
Еве едноставно алармче за пожар,се состои од познатото NE555,еден термистор,звучник и неколку околни компоненти.Оваа шема работи,еден мој другар ја изработи и работеше,се беше супер без проблем само ставете ги точните делови.Термисторот е од 10К,степените вие бирајте ги (ако најдете),стандардно е за 25 степени целзиусови ;D.Во замена за транзисторот SL100,ставете 2N2222 и нема да има проблем.Само не ми текнува другарчето од колку фаради го стави С2 кондензаторот на шемата,јас колку што знам од 40nF мислам дека нема ;D.

Еве ја шемата:


Исто така колото го симулирав во circuit wizard,тест симулацијата е во атачмент,само кликнете „play“ во програмчето и со маусот регулирајте го отпорот на термисторот,и пратете го текот на струјата... ;) ;D.Ако го изработите,земете со запалка загрејте го термисторот 2-3 секунди и ќе почне да свири :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Аларм за пожар
« Reply #1 on 25.01.2011, Tuesday, 12:18:46 »
Само не ми текнува другарчето од колку фаради го стави С2 кондензаторот на шемата,јас колку што знам од 40nF мислам дека нема ;D.

Чисто за информација, постојат кондензатори од 40nF ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Аларм за пожар
« Reply #2 on 25.01.2011, Tuesday, 14:04:49 »
Чисто за информација, постојат кондензатори од 40nF ;)

Да, има нестандардни вредности кај кондензаторите ;). Имам начекувано кондензатори и со вредности од 50nF (исто како кај потенциометрите, некои производители имаат нестандардни вредности). Може да се постави кондензатор од 39nF ако не можеш да најдеш од 40nF, и онака скоро секогаш сите кондезатори што може да се најдат во малопродажба (па и во уредите) се дефинирани со 10% толеранција, ретко некогаш некој да се најде со 5% толеранција, и тоа само во некои уреди во кои прецизноста на компонентите е од големо значење (мерни уреди, итн.).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."