Останато > Мерна опрема

LED Осцилоскоп 1MHz

(1/13) > >>

BorceBT:
Ова е од мене проектиран и изработен LED осцилоскоп со резолуција од 16x10 диоди и максимална фрекфенција на работа од 1MHz (ова е аудио осцилоскоп). Го дизајнирав додека го правев, а ако има заинтересирани да го прават ке се потрудам ке нацртам како треба да изгледа дизајнот на колото.

Едит: Ставена е шема од колото така да некои подолни постови каде се бара шема немаат веќе смисла.

Изглед на некои готови уреди:





Шема:

LordZi:
Има шанси да ја добиеме и шемата? Во емитер има најава за ваков осцилоскоп ама не ми се чека  ;D

BorceBT:
Утре ја добивате шемата :D !

LordZi:
Овде на шемата се користат 100 LED, јас имам 130 спарени LED и сакам да ги искористам сите (иако ги чував за аудио spectrum analyzer 8)), значи прашањето ми е како да се прошири шемата на 13x10 LED?

nCounTr:
@LordZi
Друже имаш некоја шема за Audio Spectrum Analyzer...јас имав намера да правам, но мојата идеа беше место да носам аудио сигнал до него, да го земам од сорсот на аудио предавачот, кој во мојот случај е компјутер и место да се менува спектрумот со зголемување/намалување на гласот вака ќе си остане оригиналот од пуштената песна.

Инаку да си прашам јас колку ќе ми излезе да ги купам деловите за овој осцилоскоп?
Воедно да прашам и дали ќе ми биде доволен за аудио сигнали, бидејки не се разбирам до толку?

П.С. Извинете за оф-топик.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version