Author Topic: заштита за звучници  (Read 6518 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: заштита за звучници
« Reply #30 on 14.01.2011, Friday, 17:12:21 »
Тоа е најефтино речение за фабриките,ама при мали јачини! Ако го ставиш, особено на ТЕХНИКС појачувач со хибрид ,и го откачиш малку ке видиш како чури!!

Offline Clear Sky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
  • Gender: Male
  • Се шо се прај е убоо!!!
Одг: заштита за звучници
« Reply #31 on 15.11.2014, Saturday, 20:16:24 »
Абе испробано е и работи : кондензатор во серија со сијалица на + од звучник и крај - со години работат по свадби со нив и никому ништо! Ако сакаш заштита од оптоварување - со два тиристора, а овие шеми се за пробив на едносмерен напон и задршка при вклучување.Еве вака:
Дали може да се изведе оваа шема за стерео вака

како кај оваа шема на пример
Code: [Select]
http://www.escol.com.my/kits/ES-038.html

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: заштита за звучници
« Reply #32 on 15.11.2014, Saturday, 21:56:15 »
Да.ке функционира!

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: заштита за звучници
« Reply #33 on 11.01.2015, Sunday, 15:33:32 (Edited 11.01.2015, Sunday, 18:13:49) »
Ја имав сретнато низ ворумов некаде оваја шема на кесанет,но еве овде ја постирам во вистинска тема,заштита за звучници,ја имам направено повеќе пати,одлично функционира,сега повторно ја изработив за во едно 100-тина ватно појачалце,но на истата плочка додадов напојување за заштитата,напојување за вентилатор 12 волти,и излез со симетрично напојување за предзасилувачот + 15, маса,-15 волти.







Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: заштита за звучници
« Reply #34 on 11.01.2015, Sunday, 17:18:07 (Edited 11.01.2015, Sunday, 22:34:41) »
Јас имам едно прашање. Дали 12те волти за кулерот ги зимаш од посебно напојување или од она за предпојачалото или како?

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: заштита за звучници
« Reply #35 on 12.01.2015, Monday, 11:44:37 (Edited 12.01.2015, Monday, 18:17:52) »
Ова ми е правено повеќе пати и одлично работи,ако некогаш во атачментот што сум го приложил плочката не е иста со онаа на сликата,во атачментот секогаш ја ставам онаа на авторот,а онаа на сликата е како мене што ми одговара во мојот уред,еве како го изведувам напојувањето.



Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: заштита за звучници
« Reply #36 on 12.01.2015, Monday, 11:53:43 »
Стави го фајлот за целата плочка ако можеш...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: заштита за звучници
« Reply #37 on 12.01.2015, Monday, 11:54:25 (Edited 12.01.2015, Monday, 18:23:57) »
Еве ја и од апех заштитата во склоп со засилувачот B500,во нарединот засилувач чека оваа на ред ;D
-задоцнето вклучување на звучки
-термо заштита
-контрола на вентилатор
-заштита од краток спој на излез





Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: заштита за звучници
« Reply #38 on 06.02.2015, Friday, 13:02:20 »
Покрај толку многу шеми,дали е некој заинтересиран да изградиме заедничка шема и пцб,анализа, тука на форумов,за заштита на звучници и засилувачи,па да предложиме какви карактеристики да има и слично,ако е некој зинитересиран да почнеме од некаде,што мислите,и веќе да немаме потреба од пребарување од вакви такви заштити,чекам мислење за мислењево. ;)
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: заштита за звучници
« Reply #39 on 06.02.2015, Friday, 15:09:18 »
Јас сум за и ќе го поддржам проектот во секој поглед.

Доколку има заинтересирани и се пријават повеќе луѓе, може да се поделат одредени делови од проектот кој би требало тие поединци да ги сработаат, со што нема „цел товар“ за изработка на проектот да падне на рамењата само на еден член.
Проектот може да се постави на почетната страна каде што сите ќе го гледаат.
А за учесниците можи да осмислиме и еден вид награди кои би ги добиле на крајот од проектот, откако истиот тој проект ќе заврши.

Lux поради тоа што ова е твој предлог, ти посочувам да отвориш нова тема, каде што ќе ги повикаш членовите на соработка, тема каде што ќе се развие конструктивна дискусија со што би се стигнало до посаканиот резултат.

Темата може да ја отвориш тука
http://elektronika-mk.net/index.php?board=41.0

и назначи ја во смисла на проекти изработени од членови на форумот, или проекти развиени на форум или нешто така, таму опиши ја идеата за развивање на проект, а после ќе отвориме друга тема каде што би можело да се работи исклучиво за оваа идеа.

Поздрав

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!