Author Topic: Микрофонски предзасилувач 9K  (Read 2334 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Микрофонски предзасилувач 9K
« Opened on 18.12.2012, Tuesday, 02:05:44 »
Еве една шема за еден микрофонски предзасилувач ;). Моделот се вика 9K, а е дизајниран од Keith Andrews. Инаку, колку што прочитав на интернет, предзасилувачот има студиски квалитет ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
ете така конечно и јас да можам да кажам нешто, ова е рекреација од предзасилувачот на SSL 9000 конзолата која што всушност е една од најдобрите миксети во светот.Овој keith е всушност еден од дизајнерите на овој модел, само што овде ја направил плочката без сите додатоци кои што ги има еден модул од миксетата, го има само предзасилувачот.Со овој предзасилувач се добива транспарентен звук и поради тоа најчесто се користи за снимање на класична музика каде што траспарентноста е најпотребна.Ова е еден од предзасилувачите кој што ми е во листата на NEED TO DO :))) секако во 8 канална изведба.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Епа ете, одлично, добивме некоја дополнителна информација за предзасилувачов ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Одг: Микрофонски предзасилувач 9K
« Reply #3 on 18.12.2012, Tuesday, 12:23:10 (Edited 18.12.2012, Tuesday, 12:34:42) »
Значи ова е професионална работа........Па triology ако тој модул го нема овде стави го да го видиме (ако го имаш ти),едноставно склопи го во 8 канала(тоа што ти ке го правиш) и дај едно објаснување.Знам дека си целосно посветен на вакви проекти па дај и ние нешто да научиме.........
Дарко

Offline martinMK

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
  • Gender: Male
  • фотограф.. дизајнер.. програмер..
    • 1cm
Иако не сум некој мандрак во електроника.. голем дел од времето поминувам во студио.. овој предазилувач е еден кој ми е многу драг на звук, чистина и транспарентност.. Имам миксанп бааги песни кој се тракувани и снимани на овој предзасилуваш и можам да кажам само пофални зборови..


Во план ми е да направам верзија со 8 канали.. која ке биде директно врзана на м-адио 1010лт картица
Исто така.. сакам да направам и SSL 4000 динамички компресор.. а може и ЛА2А клонови итн..

Ме интересира каде во Скопје може рек маунт 1У кутии алуминиумски..?

Поздрав,
Мартин.

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
da ssl9000 e niskoshumen transparenten predzasiluvach, dodeka ssl kompresorot koj sto isto taka ne e prekompliciran za igradba voedno odlicen stereo kompresor zavisi od izvedbata.Mozes da mu vmetnes sidechain opcija koja sto ja ima na oiginalot i turbo mod koj sto go pravi da se odnesuva isto kako originalot.LA2A kompresorot e veke poskapa igracka koja sto bara vlezen i izlezen transformator i prilichno poskapa investicija...zavisi sto ke se iskoristi...dodeka za kutii nema kaj nas takvo nesto ke mora sam da si gi pravis.

od mob

Offline malkjos

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 81
Одг: Микрофонски предзасилувач 9K
« Reply #6 on 31.05.2013, Friday, 17:36:38 (Edited 03.06.2013, Monday, 01:15:03) »
Јас имам изработено доста од овој тип
ако ви треба помош тука сум

предпојачала компресори , еквилајзери...
NEVE SSL API SONTEC PULTEC Urei Altec LA2 Milenia...

Code: [Select]
https://www.facebook.com/CustomAudioMk/photos_albums








Споено мислење: [time]01 Јуни 2013, 10:48:03[/time]
Еве и СЛЛ со CRC filter, Side Chain и Turbo Mod
И гратис Siemens V272  Вар Гаин






Споено мислење: [time]02 Јуни 2013, 09:53:29[/time]
ете така конечно и јас да можам да кажам нешто, ова е рекреација од предзасилувачот на SSL 9000 конзолата која што всушност е една од најдобрите миксети во светот.Овој keith е всушност еден од дизајнерите на овој модел, само што овде ја направил плочката без сите додатоци кои што ги има еден модул од миксетата, го има само предзасилувачот.Со овој предзасилувач се добива транспарентен звук и поради тоа најчесто се користи за снимање на класична музика каде што траспарентноста е најпотребна.Ова е еден од предзасилувачите кој што ми е во листата на NEED TO DO :))) секако во 8 канална изведба.

Здраво дечки
овој тип го имам изработено пред 12 тина години во 2х4 канална изведба.
При изработката наидов на неколку проблеми околу набавката на некои компоненти како
SSM2142
MAT-02
TL051
REV LOG POT 2.5K
Ги набавив !!!
Одкако го собрав добив високо квалитетен тон за „РЕЛАТИВНО“ евтина цена  :P во споредба:

Code: [Select]
http://vintageking.com/neve-1073-dpa
На овие предпојачала му додадов фантом, фаза и пад од 20db.
Навистина добра машина.
Тој шо сака да го изреботи нека го прави и ич да не му ја мисли, нема да згреши.

Поздрав и среќно

Offline martinMK

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
  • Gender: Male
  • фотограф.. дизајнер.. програмер..
    • 1cm
Браво за изработката.. можам да кажам само пофални зборови... од изборот за кутија.. избор на делови.. изработка.. све е крем де ла крем.. за аудиото.. не се сомневам воопшто..

Offline malkjos

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 81
Одг: Микрофонски предзасилувач 9K
« Reply #8 on 02.06.2013, Sunday, 21:13:07 (Edited 03.06.2013, Monday, 01:18:44) »
Еве еден уреи што го правев за америка


Offline martinMK

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
  • Gender: Male
  • фотограф.. дизајнер.. програмер..
    • 1cm
И Уреи-во е звероштија од компресор.. еднаш во животот имам работено со него.. и треба опрезно ептен :)
Ептен ме радува што во нашава мала Македонија имаме големи градители..