Author Topic: проблем со филтер за бас  (Read 5298 times)

Offline masterficx

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 76
  • Gender: Male
проблем со филтер за бас
« Opened on 04.07.2013, Thursday, 16:52:35 (Edited 04.07.2013, Thursday, 17:55:53) »
Здраво на сите. Имам проблем со шемата од Емитер ППК 926. Тоа е филтер за ниски тонови, а проблемот кој го имам јас е тоа што ја намалува снагата на засилувачот. Значи потенциометарот за Volume и потенциометарот за фреквенцијата функционираат, само што значително ја намалува снагата на засилувачот.

Се работи за засилувач со TDA2030, и кога го користам филтерот снагата е 20/30 проценти од целата снага на засилувачот. Мислев дека може да е проблем напојувањето па го приклучив на посебен трансформатор но ефектот е истиот. Исто така мислев дека проблемот е до Операцискиот Засилувач па купив и TL082 и TL072 но и со двата е истото.

Дали смеам да ја закачам сликата од шемата за да можете да ми помогнете ?

Дали некој се сретнал со ваков проблем и дали некој воопшто ја изработил плочката ?

EDIT : Еве го бројот и месецот и година - ЕМИТЕР Јули 7-8/2004
8 Бит Пазари = 1 Бајт Пазар

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: проблем со филтер за бас
« Reply #1 on 04.07.2013, Thursday, 17:44:44 »
Оптимиста си ако мислиш некој ќе бара по број на плочка.   :D
Прво и прво, пиши од кој број Емитер е шемата,кој месец и година.
Друго,што не пишеш мејл до Емитер? Нивни проблем е,тие нека ти го решат.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: проблем со филтер за бас
« Reply #2 on 05.07.2013, Friday, 01:02:52 »
Можеби и не е до филтерот.Нормално би било да се намали јачината на појачувачот ,ако неговите карактеристики не одговараат за појачување на бас подрачјето.Едноставно пробај го на друг засилувач овој филтер.Можеби и појачувањето на степенот не е оптимално одбрано,па имаш недоволно засилување на сигналот.Стави ја шемата ,а јас ке се потрудам да ја најдам и ставам оригиналната шема,која не е од ЕМИТЕР ;D

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: проблем со филтер за бас
« Reply #3 on 05.07.2013, Friday, 01:20:21 »
Јас го имам изработено "Активниот филтер за SUBWOOFER" уште пред едно 3 години и досега работи одлично без никаков проблем. Тоа значи дека дека проблемот е кај тебе, а не кај филтерот, ти треба многу посилен засилувач :). Jас го користам во комбинација со 150W-тен транзисторски засилувач и вади перфектен бас кој прави доста добар земјотрес по дома ;D.

Offline masterficx

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 76
  • Gender: Male
Одг: проблем со филтер за бас
« Reply #4 on 05.07.2013, Friday, 01:28:50 (Edited 05.07.2013, Friday, 12:20:51) »
Еве ја шемата за филтерот :


а еве ја шемата за напојувањето :


Чим шемата е функционална морам да прашам уште нешто. Дали е можно ова да се случува доколку на местото на R8 и R9 (1К/1W) што се на влез на напојувањето, употребам од 2 вати ??
Мислам дека кога ги купував деловите ми рекоа дека немаат моментално од 1 ват и дека мала била разликата помеѓу 1 и 2 вати кај такви отпорници, па земав од 2 вати.

Исто гледам на шемата зенер диодите се означени со BZY, a на овие што ми ги дадоа кога купував пишува BZX. Можно ли е тоа да ми прави проблем ?

Напонот во точките +Ucc и -Ucc ( на самиот влез ), е +/- 18v. Тоа е истиот напон кој го користам за напојување на самиот засилувач. По зенер диодите напонот паѓа на 14,9v
8 Бит Пазари = 1 Бајт Пазар

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: проблем со филтер за бас
« Reply #5 on 05.07.2013, Friday, 01:35:22 »
Како мислиш снагата е помала?! Звучно или го мереше излезот на појачалото?

Offline masterficx

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 76
  • Gender: Male
Одг: проблем со филтер за бас
« Reply #6 on 05.07.2013, Friday, 01:38:11 »
На звук снагата е многу помала. Разликата се приметува од авион. На пример кога не го користам филтерот за бас, мембраната на басчето шета како луда и звучно е многу посилно. Додека со филтерот  е пре-пре-пре-преслабо. Разликата е огромна.
8 Бит Пазари = 1 Бајт Пазар

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: проблем со филтер за бас
« Reply #7 on 05.07.2013, Friday, 03:38:32 (Edited 05.07.2013, Friday, 03:40:11) »
Чим шемата е функционална морам да прашам уште нешто. Дали е можно ова да се случува доколку на местото на R8 и R9 (1К/1W) што се на влез на напојувањето, употребам од 2 вати ??

Исто гледам на шемата зенер диодите се означени со BZY, a на овие што ми ги дадоа кога купував пишува BZX. Можно ли е тоа да ми прави проблем ?

Нема штета што се 2 вати отпорниците.Зенерките BZX се со помала снага од BZY,али ако не ти прегореле до сега онда не е у нив проблемот.

Да не грешиш у улазниот сигнал? На улаз на R1 и R2 треба да доаѓа излаз од друго појачало за сателити,тоа е јак сигнал,затоа тука се R1 и R2 да го симнат сигналот. Ти да не му даваш таму слаб сигнал од претпојачало или компјутер?Тоа е грешка.

Offline masterficx

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 76
  • Gender: Male
Одг: проблем со филтер за бас
« Reply #8 on 05.07.2013, Friday, 12:18:59 »
Ете тоа не сум го знаел, и навистина јас цело време пробувам со компјутерски сигнал. Дали можам да употребам други отпорници на местото на R1 и R2, за да можам на влез на филтерот за SUBWOOFER да донесам сигнал од компјутер ??
8 Бит Пазари = 1 Бајт Пазар

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: проблем со филтер за бас
« Reply #9 on 05.07.2013, Friday, 12:21:52 »
Смали ги и двата отпорника на по 100 ома и пробај така.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline masterficx

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 76
  • Gender: Male
Одг: проблем со филтер за бас
« Reply #10 on 05.07.2013, Friday, 12:50:14 »
Дали и тие отпорника од по 100 оми треба да бидат од 1 ват?
8 Бит Пазари = 1 Бајт Пазар

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: проблем со филтер за бас
« Reply #11 on 05.07.2013, Friday, 15:24:03 »
Доволно е 1/4 ват.
Отпорниците не мора да се 100 Ома, може 220, не е критично.

Него нешто не ми е јасно.. Од компјутерот сигурно пушташ музика преку некое појачало на некои звучници. Онда зашто на улаз од филтерот и на TDA2030 појачалото носиш сигнал директно од компјутерот?Филтерот е правен да прифаќа сигнал од излаз на појачалото.

Offline masterficx

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 76
  • Gender: Male
Одг: проблем со филтер за бас
« Reply #12 on 05.07.2013, Friday, 15:43:31 »
Проблемот е што јас незнаев дека е со таква намена филтерот. Не го прочитав текстот и мислев дека може да се приклучи директно сигнал од компјутер.


Инаку ако некого го интересира проблемот го решив со тоа што ги сменив отпорниците на влез со 180 оми 2 вати. Сега е многу подобро. Останува да ја довршам кутијата од басчето.

Фала ви на сите.
8 Бит Пазари = 1 Бајт Пазар

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: проблем со филтер за бас
« Reply #13 on 05.07.2013, Friday, 16:12:54 »
Стави ја шемата ,а јас ке се потрудам да ја најдам и ставам оригиналната шема,која не е од ЕМИТЕР ;D

Сега го видов ова.. оригинална шема..  :D   :D
Таа шема што сакаш да ја постираш сигурно е после 1955 година.  :D   :D
Абе batka, „оригиналната шема“ на low pass и high pass филтерот ја измислиле Sallen и Key у 1955 година,а тогаш немало интегралци! Нема оригинална шема после нив,тоа нивното го има у секој учебник по електроника,секој со два грама мозок и прочитан учебник по електроника може да прорачуна и направи два вакви филтери и да ги спои у еден филтер за субвуфер.Не мора ни учебник,ево ти формули за прорачун на Википедиа:
Code: [Select]
http://en.wikipedia.org/wiki/Sallen-Key_topology
Ќе си постирал оригинална шема..  :D   :D  Ме изнасмеа..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: проблем со филтер за бас
« Reply #14 on 05.07.2013, Friday, 16:47:56 »
Абе Маки само да ти појаснам - ти си бар голем присталица на ЕМИТЕР :
Сите оние шеми кои се појавуваат во ЕМИТЕР,а под нив како автори се потпишуваат некои особи како Славко итн,имаат свои оригинали во пример ЕЛЕКТОР,РАДИО..... За тие* оригинали* зборувам,ако не ти е јасно.Значи,конкретно,ова шема што е од Емитер,а под која е потпишан како автор некој :хххххх ,всушност е позајмена од  друго списание,да не назначувам сега кое! Некој за тоа треба да се срами,а некој како тебе треба да научи нешто,макар од 1955 да биде!