Author Topic: Samogradnja Integrisanog stereo pojacala "HF 2006"  (Read 38423 times)

Offline masterficx

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 76
  • Gender: Male
Поради недостиг на трансформатор, сакам да прашам колкава е минималната, а колкава е максималната вредност на напонот со кој може да се напојува засилувачкиот степен ? ( ми треба за да знам каков да барам ).

Воедно и барам трансформатор, имам мал кој ќе го искористам за напојување на предзасилувачот ми треба трансформатор за засилувачот. Ако имате некој вишак дома, за продавање понудете ми.
8 Бит Пазари = 1 Бајт Пазар

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Поради недостиг на трансформатор, сакам да прашам колкава е минималната, а колкава е максималната вредност на напонот со кој може да се напојува засилувачкиот степен ? ( ми треба за да знам каков да барам ).

Mislim da ti to pise u samom tekstu! To kolo moze da radi do napajanja +/-40V DC ali to nije optimalan preporucljiv napon. Kolu se verovatno nece nista lose dogoditi ali je to rad na granici mogucnosti pa ako se neko nekad zaboravi i duze ga potera na velikoj snazi pri tom napajanju, moze da ima problema sa pregrevanjima. Dakle, potrudi se da nadjes trafo kakav sam naveo u tekstu. Steta je napraviti lep uredjaj i onda zbog jednog bezveznog detalja ga dovoditi u pitanje... to je moje misljenje, a ti uradi kako zelis ili moras.

NIKADA nemojte "cediti" sve sto mozete iz komponenti i terati ih do njihovih limita. Tome su skloni narocito mladi jer misle da se nesto narocito dobija ako su recimo umesto normalnih 70W iz nekog pojacala oni podizanjem napona na gornju granicu izvukli 100W! Da, na papiru to izgleda ubedljivije a mozda i u njihovoj glavi, ali prakticno nisu nista dobili a gurnuli su pojacalo na opasnu granicu. Da bi jedno pojacalo na uvo (na slusanje) zvucalo 2x jace treba mu snagu povecati 4 do 6 PUTA! Dakle na sluh razlika izmedju 70W i 100W nije nikakva.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Da li se ista dalje dogadjalo sa ovim projektom... da li je iko pokusao da napravi? prvenstveno mislim na "masterficx" jer je on jedini do sada izrazio nameru za to. Stvarno bi mi bilo drago da neko u Makedoniji to sastavi.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline masterficx

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 76
  • Gender: Male
Јас се извинувам за екстремното големо задоцнување.

Поради недостаток на финансии, не сум го ни започнал проектот. Дури и парот звучки што го имав ги продадов. Сега немам воопшто средства за да експериментирам.
8 Бит Пазари = 1 Бајт Пазар