Author Topic: 2x60W засилувач со LM4780  (Read 15155 times)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: 2x60W засилувач со LM4780
« Reply #60 on 06.11.2015, Friday, 12:35:10 (Edited 06.11.2015, Friday, 12:43:31) »
Quote
А за засилувачот на Marshall, види, имам атачмент во минатиот мој пост со шема на Marshall Valvestate 8010
Tогаш првпат кај мајсторот видов маршалови појачала стари и тешки беа транзисторски мислев дека се најак бренд во нив имав огромна верба дека стојат на квалитетот но ова видиш ти за ова си зборел е за ова јас не те сватив.Значи паднале и тие од квалитетот почнале отстапки да прават од некои работи.Впрочем како сите познати имиња денес велев со чест на исклучоци кој сега се помалку ги има.Мислев дека и маршал е во тие исклучоци но све постари шеми сум гледал но после ова.

Значи,не пишувам ништо што не е проверено од моја страна,ниту па сакам некој да помисли дека свесно сакам да го нервирам кога ке го изнесам   своето мислење.На Форумов не пишувам поради тоа да се истакнам,да се направам попаметен од некого,туку некому да помогнам.И самиот сум свирел,сум имал  лампаши ,транзисторски и гитарски и други појачувачи(сеуште и имам),ама се знае што е класика  и што се бара.И сега на озвучувања гитаристот ( воглавном добри професионалци) ми бараат лампаш или марка транзисторско појачало за гитара,а никако некое со интегриран излез! Во последно време и познатите фирми прават интегрирани мали 10-15W комбо појачалца,кои се продаваат пред се поради тоа што се евтини,а се со *фирма*.Еве една шема од Фендер румбле 25 ,комплет интегрирано со ТДА1514 мислам дека беше,а Киловолт  може слободно да го ископира. :D :D. Правилото е: купи добар инструмент и појачало на почетокот ,кога почнуваш,ако сакаш да научиш да свириш !! Без добар инструмент нема да научиш добро да свириш.
За ова болдираново во право е скроз батка сите поозбилни музичари што сум ги сретнал и чул си го бараат ова.А за ова италик што е  прв пат слушам бреј и до тоа ли спаднаа јаките фирми да си го валкаат името.Наместо да го задржат квалитетот.Но како се вика денес сите се ориентираат на муштериите пошто многу луѓе сега повише сакаат да свират а секој не би дал толку пари за квалитетен и скап маршал :D 8) 8)
Така воопшто е и со електроникава колку пари толку музика. ;) :D 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 2x60W засилувач со LM4780
« Reply #61 on 07.11.2015, Saturday, 16:40:54 »
Eве неколку слики : слично изгледаат  и Маршал 6101 100W со  12 `` и  Маршал МГ 15  ,15 W co LM1817 !! Звукот е  скроз -наскроз различен и при иста јачина .Значи ,не се работи само за ватите, ами за бојата на тонот.За цената не зборувам.