Author Topic: 20W засилувач со LM1875  (Read 5929 times)

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: 20W засилувач со LM1875
« Reply #15 on 02.09.2011, Friday, 14:16:57 »
Јас мерам со Fluke 97B  ,еве ваков и со овие карактеристики,меѓу подобрите во класата и верувај од 0,05 до 1,5% изобличување неговата погрешка би била на трета децимала со минус напред.
Како тоа мериш изобличење со Fluke 97, кога Fluke 97 не мери изобличење?  ??? ??? ???
Ево го мануалот за Fluke 97
Code: [Select]
http://www.cs.washington.edu/lab/facilities/hwlab/docs/mans/93_95_97umeng0000.pdfнигде у него не пишува мерење изобличење, а у текстот со перформансите што си го постирал исто нема изобличење.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 20W засилувач со LM1875
« Reply #16 on 02.09.2011, Friday, 15:46:11 »
Мислам дека мери процентуална разлика меѓу бранова форма на канал A и канал B. Истата опција ја има и мојот Fluke 97 Auto Scopemeter. Ако мери процентуална разлика, значи всушност мери THD ;). Е сега, треба да се земе во обзир и изобличување внесено од кабли и конектори, ама до толку опрема немаме, плус, ако избереш добри кабли за конекција на мерниот уред со опремата, изобличувањето на каблите и конекторите можеш да го сведеш на минимум, така да, околу 90% од изобличувањето што ќе го измери инструментот е всушност THD ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: 20W засилувач со LM1875
« Reply #17 on 03.09.2011, Saturday, 10:22:16 (Edited 03.09.2011, Saturday, 10:46:37) »
Мислам дека мери процентуална разлика меѓу бранова форма на канал A и канал B. Истата опција ја има и мојот Fluke 97 Auto Scopemeter. Ако мери процентуална разлика, значи всушност мери THD ;). Е сега, треба да се земе во обзир и изобличување внесено од кабли и конектори, ама до толку опрема немаме, плус, ако избереш добри кабли за конекција на мерниот уред со опремата, изобличувањето на каблите и конекторите можеш да го сведеш на минимум, така да, околу 90% од изобличувањето што ќе го измери инструментот е всушност THD ;).
Не е така, процентуалната разлика меѓу два канала може да биде предизвикана од поголем шум на едниот канал или од малку поголемо појачање на едниот канал или од малку понагласени високи тонови од едната фрекфенциската крива или од мал милион други различни ствари.Едино прецизно мерење е со спектрален аналиозатор особито ако треба да се мери изобличење испод 2%. Изобличење од конектори и кабли не постои,може само да има поголем шум.
Појачало со LM1875 колку и да е лошо направено секогаш ќе има помалку од 0,5% изобличење,измерено изобличење од 1,5% е грешка у концепт на мерење.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: 20W засилувач со LM1875
« Reply #18 on 03.09.2011, Saturday, 11:06:41 »
не си го разбрал ти убаво гига што сакал да ти кажи, не мерат канали на засилувачот, осцилоскопот има 2 канали и со двата канали поврзани мерат, едниот канал А е на влез а Б на излез приклучен
мислам дека за тоа ти зборуваат...
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 20W засилувач со LM1875
« Reply #19 on 03.09.2011, Saturday, 12:51:48 »
Маки,треба добро да прашаш прво,па да дадеш некоја критика.Нема да коментирам ништо,само ке кажам следново: прво овој засилувач нема ниту јачина,ниту посебни некои карактеристики за да го преценуваме.Случајно ми дојде на рака фабричка варијанта и ме изненади со карактеристиките,кои не се софпаѓаат ниту со сдаташитот,ниту со дадените карактеристики во спецификација за засилувачот.Тоа беше зборот,а не дали некому му се допаѓал тој или не! Ако треба да ставам туторијал за мерења со Fluke,кажете,ама тоа е сосема друга тема.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 20W засилувач со LM1875
« Reply #20 on 03.09.2011, Saturday, 15:49:37 (Edited 03.09.2011, Saturday, 15:51:48) »
Мислам дека мери процентуална разлика меѓу бранова форма на канал A и канал B. Истата опција ја има и мојот Fluke 97 Auto Scopemeter. Ако мери процентуална разлика, значи всушност мери THD ;). Е сега, треба да се земе во обзир и изобличување внесено од кабли и конектори, ама до толку опрема немаме, плус, ако избереш добри кабли за конекција на мерниот уред со опремата, изобличувањето на каблите и конекторите можеш да го сведеш на минимум, така да, околу 90% од изобличувањето што ќе го измери инструментот е всушност THD ;).

Не е така, процентуалната разлика меѓу два канала може да биде предизвикана од поголем шум на едниот канал или од малку поголемо појачање на едниот канал или од малку понагласени високи тонови од едната фрекфенциската крива или од мал милион други различни ствари.Едино прецизно мерење е со спектрален аналиозатор особито ако треба да се мери изобличење испод 2%. Изобличење од конектори и кабли не постои,може само да има поголем шум.
Појачало со LM1875 колку и да е лошо направено секогаш ќе има помалку од 0,5% изобличење,измерено изобличење од 1,5% е грешка у концепт на мерење.

Не сме се разбрале изгледа (Devil разбрал ;)), мери само разлика во бранова форма, значи не е битно засилувањето на сигналот (добро, да не е преголемо, ќе се атенуира малку по потреба). Значи не е битна колкава е брановата форма на влезот и излезот, битна е разликата во формата, тоа мери осцилоскопот ;).

А за вториот bold-иран текст, немам коментар... само ќе кажам една работа, пробај земи кабли од пазарче од 50 денари и купи Monster кабел (било кој, и најевтиниот нека е), па види дали нема разлика во звукот. Ако тоа не е изобличување, јас не знам што е. Само ќе напоменам дека и скратување на фреквентен опсег и електромагнетни влијанија од околината спаѓаат во изобличување (се што не било во оригиналниот сигнал, може да се смета како девијација, односно изобличување на оригиналниот сигнал).

Само уште ова ќе го напоменам, овој начин на мерење не е најисправен бидејќи се мерат сите изобличувања, и од EMI, и од кабли, од се, што според Hi-Fi стандарди е (донекаде) неисправно бидејчи секој користи различни кабли, а засилувачот може да биде поставен и до трафо станица, така да EMI влијанијата се неизбежни, колку сака добро нека биде оклопен и кабелот и засилувачот. Но, според мене, ова се најреални мерења. Некој ќе праша зошто. Има многу просто објаснување, мерењата што ги вршат фримите кои ги произведуваат овие инетгрирани кола ги вршат во строго контролирани лабораториски услови и при температура од 25 степени целзиусови, што сите знаеме дека е невозможно да се направи во реални услови, па поради тоа, барем дел од параметрите дадени во datasheet-от „паѓаат во вода“. Е од тие причини, најреални мерења се баш овие, односно при услови какви што ќе има во секој објект во кој ќе биде поставен засилувачот, а не во лабораторија.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 20W засилувач со LM1875
« Reply #21 on 03.09.2011, Saturday, 19:58:00 »
Се слагам со ГигаВат и само неколку зборови за мерењата.Погледајте какви глуви соби 5 метри под земја прават одредени фирми,со посебни услови итн.Ако се работи за вонсериски појачувач од неколку иљади евра - во ред.Ама за појачувач со ИК и некоја шема со десетина делчиња се крена бука! Тоа е сериски производ и определени *оплескани серии * имаат можеби и поголемо изобличување во реални услови.Фирмите што користат вакви ИК толку штедат ,што неретко место добар ладилник ја користат металната кутија на уредот или некое парче бакарен или Ал лим.За да мерите поедини параметри не мора да имате 10 разни инструменти.Мерења се вршат и емпириски,а неретко некој тон-мајстори или инженери на звукот * на уво* точно ке ви кажат * како стои* вашиот појачувач.Сепак ке речам дека звучниците се најголемо мерило за квалитетот на звукот,а не појачувачот! Мислам Девил и Гига сваќаат што сакам да кажам.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: 20W засилувач со LM1875
« Reply #22 on 04.09.2011, Sunday, 18:20:42 (Edited 04.09.2011, Sunday, 18:29:07) »
Не сме се разбрале изгледа (Devil разбрал ;)), мери само разлика во бранова форма, значи не е битно засилувањето на сигналот (добро, да не е преголемо, ќе се атенуира малку по потреба). Значи не е битна колкава е брановата форма на влезот и излезот, битна е разликата во формата, тоа мери осцилоскопот ;).
Јас перфектно разбрав, на А каналот од осцилоскопот се носи синусен сигнал кој мора да е со ептен мало изобличење,а истиот тој синусен сигнал се носи на влез од појачалото а после од неговиот излез сигналот се носи на Б каналот од осцилоскопот па овие два сигнала на А и Б се споредуваат. Е тука е проблемот,вака не се мери ТHD (како што си мисли Batka) него вака се мери секоја можна разлика меѓу двата сигнала а тоа не е THD него све живо и диво плус THD, со сите можни грешки предизвикани од различните појачања на сигналот Б у однос на А, плус разлика у шумовите, плус свашта друго. Таа разлика измеѓу А и Б не е само THD! У ствари,ако THD на појачалото е мало,како што е случај со LM1875,онда измерената разлика у ствари е разлика у шумовите, појачањата и разни други ствари а THD е занемарливо у однос на претходното.

А за вториот bold-иран текст, немам коментар... само ќе кажам една работа, пробај земи кабли од пазарче од 50 денари и купи Monster кабел (било кој, и најевтиниот нека е), па види дали нема разлика во звукот. Ако тоа не е изобличување, јас не знам што е. Само ќе напоменам дека и скратување на фреквентен опсег и електромагнетни влијанија од околината спаѓаат во изобличување (се што не било во оригиналниот сигнал, може да се смета како девијација, односно изобличување на оригиналниот сигнал).
Јас имам коментар, пробај земи кабел од пазар и спореди го со Monster кабел,али на спектрален анализатор и ќе се увериш дека нема разлика у THD - за тоа изобличење збориме цело време бидејќи Batka напиша дека измерил THD. А разлика у звук на кабли има, али тоа не е од THD.

Само уште ова ќе го напоменам, овој начин на мерење не е најисправен
Но според мене, ова се најреални мерења. Некој ќе праша зошто. Има многу просто објаснување, мерењата што ги вршат фримите кои ги произведуваат овие инетгрирани кола ги вршат во строго контролирани лабораториски услови и при температура од 25 степени целзиусови, што сите знаеме дека е невозможно да се направи во реални услови, па поради тоа, барем дел од параметрите дадени во datasheet-от „паѓаат во вода“. Е од тие причини, најреални мерења се баш овие, односно при услови какви што ќе има во секој објект во кој ќе биде поставен засилувачот, а не во лабораторија.
Начинот на мерење од Batka e скроз погрешен и уопште не е реален,најреално и едино исправно мерење THD е со спектрален анализатор, не мора у лабораторија може и дома на температура од +37 степени,па пак немa појачало со LM1875 да покаже THD=1,5%

Споено мислење: [time]04 Септември 2011, 17:26:55[/time]
Се слагам со ГигаВат и само неколку зборови за мерењата.Погледајте какви глуви соби 5 метри под земја прават одредени фирми,со посебни услови итн.Ако се работи за вонсериски појачувач од неколку иљади евра - во ред.Ама за појачувач со ИК и некоја шема со десетина делчиња се крена бука!
Буката ја кревам не за појачалото него за погрешниот начин на мерење на THD. А како треба правилно да се мери THD? Прочитај некоја книга за аудио техника у поглавието за мерење хармонички изобличења.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 20W засилувач со LM1875
« Reply #23 on 07.09.2011, Wednesday, 13:51:53 »
Очигледно Маки одиш контра на сите: твојата теорија дека со осцилоскоп не постои начин и метод за мерење изобличувања кај појачувачите и дека само со спектрален анализатор може да се изврши мерење е многу погрешна.Ти побарај си некоја книга и добро прочитај како можат да се вршат мерења.Тројца ти викаат дека може тоа да се направи, а ти си упорен и одиш спротивно.Во ред,нека ти биде последно како ти мислиш 8)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: 20W засилувач со LM1875
« Reply #24 on 07.09.2011, Wednesday, 13:59:51 »
може и со спектрален, исто како што може и со осцилоскоп, незнам јас дали вреди само за ова коло да се мери изобличување ?

ај да правите некој квалитетен со коло од 300-400 евра да мерите, ама за ова што кошта под 50 денари (незнам колкава му е цената, ама мислам дека е ниска)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: 20W засилувач со LM1875
« Reply #25 on 07.09.2011, Wednesday, 15:53:06 »
Очигледно Маки одиш контра на сите: твојата теорија дека со осцилоскоп не постои начин и метод за мерење изобличувања кај појачувачите и дека само со спектрален анализатор може да се изврши мерење е многу погрешна.Ти побарај си некоја книга и добро прочитај како можат да се вршат мерења.Тројца ти викаат дека може тоа да се направи, а ти си упорен и одиш спротивно.Во ред,нека ти биде последно како ти мислиш 8)
Ти одиш контра сите книги и учебници каде е опишано како треба да се мери THD, тоа е не моја теорија него на оние кои ги напишале тие книги.А што не ми е тачно у „мојата“ теорија за грешките што се прават ако се покушава со осцилоскоп да се мери THD?
Со осцилоскоп може да се види (мери) THD само ако е изнад 2%.
Вие тројцата да си прочитате учебници за аудио техника кај поглавијата Мерење THD. Или дајте скен од некоја книга каде пишува дека со осцилоскоп може да се мери THD=1,5%, да ве видам.

може и со спектрален, исто како што може и со осцилоскоп, незнам јас дали вреди само за ова коло да се мери изобличување ?
ај да правите некој квалитетен со коло од 300-400 евра да мерите, ама за ова што кошта под 50 денари (незнам колкава му е цената, ама мислам дека е ниска)
Не може со осцилоскоп да се мери THD = 1,5% и не е стварта у тоа клку е евтино појачалото него стварта е у тоа дека е погрешен таков начин на мерење.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: 20W засилувач со LM1875
« Reply #26 on 07.09.2011, Wednesday, 16:27:22 »
а зошто не би можело да се мери THD под 2% ?
која би била причината за да не може да се мери?
немам учено јас мерења во аудио техниката така да не сум многу запознаен, јас нигде не тврдев дека може со сигурност да се мери, ако најдеш такво нешто пишано од мене кажи ми ќе се корегирам..
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: 20W засилувач со LM1875
« Reply #27 on 07.09.2011, Wednesday, 16:46:59 (Edited 07.09.2011, Wednesday, 16:48:37) »
а зошто не би можело да се мери THD под 2% ?
која би била причината за да не може да се мери?

Веќе напишав зашто:

на А каналот од осцилоскопот се носи синусен сигнал кој мора да е со ептен мало изобличење,а истиот тој синусен сигнал се носи на влез од појачалото а после од неговиот излез сигналот се носи на Б каналот од осцилоскопот па овие два сигнала на А и Б се споредуваат. Е тука е проблемот,вака не се мери ТHD (како што си мисли Batka) него вака се мери секоја можна разлика меѓу двата сигнала а тоа не е THD него све живо и диво плус THD, со сите можни грешки предизвикани од различните појачања на сигналот Б у однос на А, плус разлика у шумовите, плус свашта друго. Таа разлика измеѓу А и Б не е само THD! У ствари,ако THD на појачалото е мало,како што е случај со LM1875,онда измерената разлика у ствари е разлика у шумовите, појачањата и разни други ствари а THD е занемарливо у однос на претходното.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 20W засилувач со LM1875
« Reply #28 on 08.09.2011, Thursday, 00:54:45 »
Прво,јас лично никаде не опишав како сум (или како ќе..) мерел ТHD !  Втора работа Маки кај тебе е што нема начин да ти докажувам  докажани работи.Ниту имам таква желба.Твоите претпоставки и теории веројатно само ти ги разбираш и тврдењата од типот - со осцилоскоп не може да се мери ТHD  ,или воопшто  е немерливо под 2%...., се демагогија ,за која нека се произнесе и некој друг. Без да се инатиме ,со такви теории не гледам зошто се мачиш со нас другиве на Форумов.

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: 20W засилувач со LM1875
« Reply #29 on 08.09.2011, Thursday, 12:38:54 (Edited 08.09.2011, Thursday, 15:48:07) »
а зошто не би можело да се мери THD под 2% ?
која би била причината за да не може да се мери?
немам учено јас мерења во аудио техниката така да не сум многу запознаен, јас нигде не тврдев дека може со сигурност да се мери, ако најдеш такво нешто пишано од мене кажи ми ќе се корегирам..

Не може да се мери директно под 2% THD на осцилоскоп, на пример само ако излезот од појачалото се приклучи на осцилоскопот, оти синусен сигнал и со 1,5 % THD и со 0,05 % THD изгледа скоро исто на екранот.
 
А и ова не е мерење, ова е само гледање на формата на излезниот сигнал.

За правилно мерење потребен е синусен сигнал со што помала дисторзија со точно определена фреквенција кој ќе се донесе на влез од појачалото, а на излезот се приклучува филтер кој ќе ја отстрани оваа фреквенција, и после на овој филтер се приклучува осцилоскопот, се што ќе остане да се види на екранот е дисторзија која ја ствара појачалото, оти влезната фреквенција ја нема бидејќи е отстранета од филтерот. Значи самото појачало ствара некои нови фреквенции кои не биле дел од влезниот сигнал = дисторзија. Појачалото треба да е оптеретено со омски отпор еднаков на импедансата на звучниците, 4 или 8 оми.

И најпосле се споредува напонот на овој сигнал што останал со напонот на влезниот сигнал, но најпрво нормално се намалува вредноста излезниот напон за онолку колку има појачување самото појачало, најчесто од 20 до 30 dB, за да дојде на исто ниво со влезниот сигнал.

И нај нај после дисторзијата во проценти е еднаква на:

вредност на излезен напон/вредност на влезен напон * 100

пример:

излезен напон = 10 миливолти RMS;
влезен напон = 1 волт RMS;

Значи,

0.01/1 *100= 1 % THD

Овoј резултат е дисторзијата плус шумот што го создава самото појачало, и најчесто се означува со THD + N (THD + Noise).

Ова е вистинскиот начин на мерење на THD дисторзија,  се друго е чаршиски муабет.