Author Topic: Појачувач 15 вати со делови што секој ги има  (Read 3954 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
во правво си батка за компјуттерот да се покази прво со у4ење после интернети и триста 4уда акаунти јас тао го сватив сега кога пред 6 години го купив првиот компјутер и попустив со сколо и сега се колебам за тоа :'( :'( :'(

Чисто совет за сите кои имаат проблеми со учење и компјутер/интернет. Не го ставајте компјутерот/интернет конекцијата во истата соба во која учите, или вадете ги барем додека учите. Знам како е бидејќи и јас го имам истиот проблем :S.

Sorry за off-topic.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Од искуство : најдобро е да си го распоредите времето.Има време и за Интернет и за учење. Проблемот е да се научите како да читате книги.Правилото е - кога читате концентрирајте се на книгата,пишувајте на лист појмови(познати и непознати) и правете си редослед на факти кои потоа треба да ги следите.Повторувањето е многу битно.Оставете простор и за одмор (активен).Испаднете и прошетајте половина час,тоа е поделотворно од затварање дома. И уште нешто - бидете убедени дека се може да се научи,се она што друг човек го напишал.Извинете за одстапувањето..

Offline tonchie

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
Утре ке набавам делови ке го правам засилувачов, мене ке ми биде прв малце поозбилен проект што ке го правам сам , само едно прашање офтопик : Дали засилувачот ке работи со 12в напојување од компјутер? Бидејќи тоа е единственото што го имам дома ...

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ке работи, само помала моќност ке има
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Појачувач 15 вати со делови што секој ги има
« Reply #34 on 22.03.2011, Tuesday, 23:49:21 (Edited 23.03.2011, Wednesday, 00:10:03) »
Ке работи со десетина вати.

Споено мислење: 23.03.2011, Wednesday, 00:10:03
Е,фала ви дечки,ама нема потреба.Јас го земав *под свое* и ок е детето.Учи занает и ке го биде.Јас имам керка,која е преокупирана во други области,така да занаетот Иван ке го *пече* кај мене.Годинава е добар со школото,учествува во секции,натпревари Математика (Регионални неговата екипа беа за 2 поена втори! :D)). а мајка му се запосли на подобра работа(во БРАКО).Сега растура стари напојувања и деловите одат за Секцијата,така сме договорени.Пред некој ден доби патики и џуксер од ТРЕНД и веке како расте станува *штик* ;D ;D ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ајде, со среќа нека му е на Иван ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
азаа ај за убо,голем да расти. значи митот дека коле секирчето(Никола Тесла) потекнувал од велес може да е вистинит.   


Покрај тоа, нели треба сда се штњелне мирна струја на транзисториве?

Offline tonchie

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
Завршив со изработка на засилувачов  ;D, утре ќе го тестирам да видам дали работи, ама имам уште еден проблем ... бидејќи плочката е 10х5 цм , транзисторот 2N3055 неможам да го залемам бидејки е голем и нема место од другиот МЈ2955...Прашањето ми е дали засилувачот ќе работи и без тој транзистор? :(

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Дома имам 2 звучници од по 8 оми.На нив пиши дека се по 50W. Работата е како да се осигурам дека се по толку вати и дали ако ги клам на ова појачало можи да има некаков дефект, ако не претервам до крај да го пуштам???
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Прашањето ми е дали засилувачот ќе работи и без тој транзистор? :(

Не, нема да работи... т.е. поточно ќе работи, ама многу големи изобличувања ќе има... најверојтано :S... односно нема да работи како што треба, нема да бидат правилно засилени позитивните и негативните полупериоди од сигналот :S.

Дома имам 2 звучници од по 8 оми.На нив пиши дека се по 50W. Работата е како да се осигурам дека се по толку вати и дали ако ги клам на ова појачало можи да има некаков дефект, ако не претервам до крај да го пуштам???

Ако не го „тераш до крај“, најверојатно нема да има оштетување на звучниците ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Дома имам 2 звучници од по 8 оми.На нив пиши дека се по 50W. Работата е како да се осигурам дека се по толку вати и дали ако ги клам на ова појачало можи да има некаков дефект, ако не претервам до крај да го пуштам???


Има едно непишано правило кое вели: декларираната моќност на звучникот подели ја со 3 па ќе ја надеш реалнатаљ моќ.
значи звучникот би требало да е реално околу 17 вати.

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
фала на двата  8)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!