Author Topic: Изработка на легенд стејџ мастер мк2 во стерео верзија  (Read 12673 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ти осцилира засилувачот...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Провери ги повторно сите елементи,особено блок кондензаторите, во влезниот степен.Можеби треба да ги зголемиш вредностите на некои блокови додека не престане да осцилира целиот степен.По можност врзи осцилоскоп и сигнал генератор и прати ги осцилациите со промена на вредностите,па ке видиш каде и колку осцилира влезот.

цитирано

*И на почетокот неколкумина ти пишавме дека сепак овој проект ниту е едноставен ,ниту евтин за градба,особено ако немаш доволно искуство.Мислам дека треба да отидеш лично со модулот кај некој помајстор да ти го среди.Ако си од СК договори се со Лордзи.Тој ке знае што да направи.*

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Зошто на шемата помеѓу колекторот и базата на мје15035 има 220 пф блок а на плочката го нема ?

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Изработка на легенд стејџ мастер мк2 во стерео верзија
« Reply #49 on 22.06.2016, Wednesday, 02:37:29 (Edited 22.06.2016, Wednesday, 03:05:09) »
Па пробај стави ги и тие кондензатори ако си во можност. Ех си слушнал ли за Зобелова мрежа стручно најди за тоа и проучија како спречува да дојде до самоосцилации. Мене конкретно и предавател ми осцилирал и се се решавало со зголемување на кондензаторите или правење како филтер коло или зобелова мрежа со кондензатори и шиба. Ако се сеќавате мојот прв предавател кога ве замарав за трансформатори тука за напојувањето кога имав појак трансформатор па работата ја решивме со колото 7815 ми требаше фиксен напон за засилувачот со TDA2030А чиј засилувач го правев исто вака ми осцилираше влечеше голема струја и батка го знае професор во пензија е сега а и јас завршив работа Петре Николовски ми помогна со кондензаторите од него научив доста. Инаку оди кај Lorzi од него пред некое време купив засилувач го спакував во кутија само се џекови и сега имам два можам да кажам лета појачалоно само пали вози беше и толку. Инаку имам правено и појачало за другар со LM3866 и за чудо без само осцилации ни проработе од прва. Па спремивме и еден со TDA7294. Види истражи зошто се јавуваат самоосцилациите и истражи за зобелова мрежа равенки има на интернет се како да го спречиш само осцилирањето. Или што вика батка исконтактирај го Lordzi. :). Бидејќи другар без осцилоскоп ова тешко ќе го решиш за зобелова мрежа ако правиш ќе треба со инструменти да го испиташ првин добро засилувачот да му најдеш горна гранична фреквенција ќе ти треба за во равенката како параметар. Незнам колкавo искуствo имаш за тестирање на засилувачи да им ги пронајдеш сите параметри сум го правел тоа на пракса но верувај без инструменти ништо секако треба и искуство едно време многу бев навлезен и јас во ова но сега кога се откажав од електрониката се како да заборавив. Плус се што имав од елементи а имав многу и алат продадов и нешто фрлив си го продадов осцилоскопот постар беше Goldstar но вршеше работа знаевме од пракса се да работиме со него инаку ќе пробавме да го ѕирнеме појачалово. Но не се бавам со електроника веќе. Што да ти кажам си вложил многу пари во работава со овој засилувач. Не се откажувај сега барај мајстор најди. Пробај најди искусен мајстор ама стварно многу искусен што правел многу многу повеќе од луѓето како мене како Lordzi на пример со инструменти со се што си работи. :)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Проблемот е бил во тој блок кондензатор што се наоѓа помеѓу базата и колекторот на мје 15035 јас го немав забележано и го имав изоставено пробав ставив 4,7 нано и немаше проблем останува да најдам квалитетен блок од 1 нано да го ставам да ги наредам сите излези и толку

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Одг: Изработка на легенд стејџ мастер мк2 во стерео верзија
« Reply #51 on 26.06.2016, Sunday, 21:45:36 (Edited 26.06.2016, Sunday, 23:40:34) »
Едниот канал е склопен и свири многу добро само треба да најдам иструмент со стрелка да ја наштелувам мирната струја добро ,ја направив на 130 мили ампери со дигиталниот иструмент ама кога ке најдам аналоген ке ја направам на 150 мили ампери како што треба .
П.С свири исто како појачалото што го има во динакордите 1000-ките

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
не пиша во што беше главниот проблем? дали можеш да пишеш од каде ги набави 5 ватните отпорници и која цена?

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Одг: Изработка на легенд стејџ мастер мк2 во стерео верзија
« Reply #53 on 26.06.2016, Sunday, 22:20:26 (Edited 26.06.2016, Sunday, 22:55:29) »
Проблемот што осцилираше беше блок кондензаторот на побудниот транзистор ,отпорниците ги порачав од ибеј и беа многу ефтини а башка пишуваше оти не стварале индукција .

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Зошто инструмент со стрелка? Може биас и со дигиталец да се штима без проблем. Само не 150 ,ами 25 мА.

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
25 мили ампери за пар ! А има 6 пара 6х25=150 милиампери ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
 ;) ;) :D Ти батка на еден пар,во една гранка мериш 25 мА ;) ;) 8) ако е се во ред автоматски и другите гранки треба да добијат по 25  мА.Не е лошо една по една гранка да ги провериш. ;) ;) ;) ;) ;) ;)

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Денес засилувачот го испитав со осцилоскоп имасе некое осцилирање но тоа е поради што има грешка во самата шема, колекторот и базата на мје15035 има 220 пф блок, а на другиот побуден мје15034 го нема тој блок кондензатор, им ставив и на двата повудни транзистори по еден нано 500в блок кондензаторчина и сега спие, го пробав на вештачко оптеретување со осцилоскоп и сигнал генератор џам е, инаку благодарност до сервисот на алфа аудио кој ми овозможи да искористам осцилоскопот вештачкото оптеретуванје и сигнал генераторот :)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Е така бе другар бе а не ние не мислевме кај тоа отпорникот да не прави спој тогаш јас ти викам стругај е кога нема човек осцилоскоп така е може да претпоставува а тоа се само осцилации само осцилации паметно си ги решил ете и научи и кај најјакиот сервис одиш на пракса бе другар алал да ти е Горан го знам лично и многу има пројдено во аудио делот и испраксиран е ептен.Многу има поминато во аудио делот а и хобиста е ајде братче лупај со него сега може да замислам кој звук го вади и пази си на другарите јако светло рефлектори лајт шоу на диско па и сега пази им го слухот. А алфа аудио се нема збор многу ми е драго што го среди и пари вложи и труд и мака и се во него браво
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Со здравје да си го користиш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."