Author Topic: Изработка на легенд стејџ мастер мк2 во стерео верзија  (Read 12377 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не те прашам за трансформаторите ! Колкав е напонот на исправувачот? Ако овој тример не функционира или е дефектен или нешто наокулу не чини!! Со тој тример се врши подесување на 0V на излез за звучник.Како пиша Лордзи,извади ги сите побудни и излезни  транзистори и пробај со тримерот да подесиш 0V на излез.

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Се е извадено измерени се сите компоненти се е добро , кога ке ги извадам двете диоди 1н4007 што се помегу +- и кај електролитите 1000микро 100 волти го немам напонот се е нула ама пак не ми повлекува ни струја од исправувачот што може да е ?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Се е извадено измерени се сите компоненти се е добро , кога ке ги извадам двете диоди 1н4007 што се помегу +- и кај електролитите 1000микро 100 волти го немам напонот се е нула ама пак не ми повлекува ни струја од исправувачот што може да е ?

Па кога ќе ги извадиш двете диоди нема напон на влезниот степен каде се наоѓа и регулација за симетријата на напонот! Очигледно многу малку познаваш електроника.Ништо од она што го пишав да го направиш ,не го направи.Мислам дека треба да отидеш лично со модулот кај некој помајстор да ти го среди.Ако си од СК договори се со Лордзи.Тој ке знае што да направи. 8)

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Па зошто се тогаш двата електролита кога истата функција ја вршат и електролитите на исправивачот ?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Очигледно е дека имаш многу непознаници тука во овој проект.Долго и на широко  било да ти се објаснува се.Например: тие диоди се заштитни и електролитите се тука за дополнителна филтрација на напонот за влезниот дел на појувачот.Ако тримерот 200 оми не функцонира  тоа значи дека некаде има прекин во напојувањето на влезниот дел на појачувачот.Мора да имаш или нешто погрешно врзано или нешто е прегорено.Ти велиш дека се си проверил,ама сигурно нешто фали, па не работи појачувачот. Ти напишав што да направиш,вака гледано на далечина ,не можам да ти кажам ништо повеќе.И на почетокот неколкумина ти пишавме дека сепак овој проект ниту е едноставен ,ниту евтин за градба,особено ако немаш доволно искуство.

Offline darkoveleski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
  • Gender: Male
Мене ми се има случено да ми пумпа засиливач,се проверував и се беше во ред.но сепак нешто не беше иако казувасе дека е.Имаше зенерка 15v 1w и на инструмен ми кажуваше дека е исправна.Ја сменив во 15волти 1,5вати и пумпањето престана.Пробај со зенерките да ги смениш.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Изработка на легенд стејџ мастер мк2 во стерео верзија
« Reply #36 on 16.05.2016, Monday, 09:48:29 (Edited 16.05.2016, Monday, 09:57:59) »
goran_elektro, стави слика со добра резолуција од плочката, од горна и долна страна. Провери ја плочката за споеви или прекини, убаво со лупа и инструмент. Не знам дали други успешно ја правеле оваа верзија, провери ја плочката според шемата, да не има можда некоја грешка.
Нацртај како ти е врзано напојувањето за модулот, те разбрав дека имаш + и на GND и на излез за звучникот, на GND не може да имаш + освен ако не ти е нешто погрешно врзано.
Провери дали ти се правилно поставени сите транзистори, особено тие малите 2N... и MPSA..., кај нив често се греши, различни преизведувачи некогаш може да имаат различен распоред на пинови, правери што е што со инструмент. Извади ги сите транзистори и испитај ги - моќни транзистори, посебно мосфети, не се испитуваат со мултиметар, побарај на нет туторијали и испитај ги под оптеретување. Не мора да ги ставаш сите излезни, еден пар ти е доста за проба, кога ќе проработи засилувачот ќе ги ставиш и другите.
И најбитно од се, полека и без нервози, знам дека си вложил доста пари во ова и сакаш да проработи, ама треба со ладна глава да ја бараш грешката... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Изработка на легенд стејџ мастер мк2 во стерео верзија
« Reply #37 on 16.05.2016, Monday, 15:10:13 (Edited 16.05.2016, Monday, 15:15:33) »
Најнезахвално е на невидено да ти кажуваме  што да правиш,особено ако немаш искуство со промали појачувачи ,транзисторски пред се,каде треба да се подеси симетрија и мирна струја.Ова што го напомена и Лордзи стои ,да не се повторуваме,особено за распоредот на транзисторите и исправноста на излезните транзистори.И пак ќе повторам-побарај помош од некој поискусен електроничар,кој на лице место ќе ја прегледа плочката.

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Појачалото застана чека мје15033 15032 ,ги порачав од грција во текот на неделата треба да стигнат и кога ке стигнат со нив ке дојде и искусен инжењер можеби некој го знае неговото име е златко што има сервис псм манолев во богданци . Па ке пишам каков звук има и јачина најверојатно ке има и видео на јутуб .

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не треба друго да знаеме- доволно е да пишеш каков *боклук* си направил  и кулку се те чинеше. 8)

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Горикнав парот мје 15032/15033  кој го имав,една диода 1н4007 и еден пар излезни мосфети

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Гледај само овој пост да не стане нешто како *турска серија* ,со доста пресврти.Оди на страната на Бора Јагодиќ,иначе наш член,и разгледај ги упатствата кои тој ги има постирано.

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Батка па што зборам ја цело време ,ја викам го имам + напонот на излез ти ми велиш проба ли да регулираш на симетријата ,сега ти стана јасно што е маката ,тоа што ако на излез за звучка не треба да има напон поголем од 1волт ако нема ништо неисправно  ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Изработка на легенд стејџ мастер мк2 во стерео верзија
« Reply #43 on 18.05.2016, Wednesday, 00:53:12 (Edited 18.05.2016, Wednesday, 00:57:53) »
Ти не уверуваше дека - Се е извадено, измерени се сите компоненти, се е добро. 8) А сега велиш дека имаш изгорени елементи! ??? Ако е се во ред со 200 омскиот тример треба напонот на звучникот да биде приближно нула.Значи и се да е добро може да имаш едносмерен напон над 1V ,кој го регулираш со тримерот за симетрија на нула волти. Со другиот тример се подесува 25 мА мирна струја на излезните тр.Гледај  и тука да не згрешиш.

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Здраво, имам еден проблем со појачалото што неможам да го решам, кога ке го уклучам со поврзан звушник почнува да дава звук со некои високи фрекфенции и потеглува нагло струја (симетријата е супер (мирната струја е на 40 мили ампери не слегува повеќе ) има само еден пар транзистори) а кога ке го уклучам па отпосле врзам звушник е добро со намален потенциометар и кога ке пуштам сигнал и малку пуштам од потенциометарот има звук и нема проблем кога ке пуштам појако малце исто така почнува да дава некои звуци со високи фрекфенции и потеглува нагло струја, до што може да е проблемот ? Сите транзистори и диоди ги заменив со нови отпорниците ги мерев сите се добри ,не сум ги проверил само уште блок кондензаторите .