Author Topic: APEX-B500 - квалитетен засилувач со лимитер и кристално чист звук  (Read 12729 times)

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
APEX-B500 - квалитетен засилувач со лимитер и кристално чист звук
« Opened on 19.10.2014, Sunday, 09:31:47 (Edited 19.10.2014, Sunday, 18:12:04) »
APEX-B500-засилувач со лимитер,го имам направено веќе три пати во стерео верзија,а наскоро го завршувам и четвртиот (ќе ставам слики) како комплетен со миксета и ефект.Доста квалитетен засилувач со кристалено чист звук афтор е господинот Миле Славкович APEX на излез користи 2SC5200-2SA1943,а побуда МЈЕ15032-МЈЕ15033,се напојува од +-35 до +-75 волти, на +-75 волти има 500 вати на 4 ома,работи со 30 ma- мирна струја,нема никаков шум и брум на звучници,во атачментот е комплет со се заштита предложена од афторот кој јас ја изработив но заштитата не ми остави впечаток бидеќи вентилаторот кој работи со мала брзина на почеток и како загрева таа се зголемува но после некаде 80 степени,и исто ги исклучува звучниците на доста висока температура,затоа јас си користам моја заштита.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Ми се допаѓа што го користи NE5532 како решение. Кое му е THD на засилувачов?  Фр? Ми изгледа доста просто.

Споено мислење: 19.10.2014, Sunday, 12:33:41
Како што гледам, овде користи опто-компресор, тешко дека е добар лимитер ова.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
афторот никаде немам сретнато да изјавил колку му е тхд но со свои уши кога го слушнав првиот мој ваков засилувач што го изработив останав без зборови има многу кристално чисти високи тонови не зрнести,и ова не е компресор ова како прво му дава динамика на самиот засилувач и при појава на клипинг што веќе и го нема доаѓа до самостојно намалување на сигналот на самиот засилувач што спаѓа во редот на лимитер,скоро сум при крај со проектов ќе има слики како го средив овај пат.позз
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.


Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Го имам разгледувано ова појачало и претходно, што моќност максимална може да даде на излез?

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Еве слики од изработеното.Апех Б500 во кутија комплет со миксета,и надворешен ефект,сликано со камера од пц.



Споено мислење: [time]28 Октомври 2014, 18:09:32[/time]


Споено мислење: [time]28 Октомври 2014, 18:13:23[/time]


Ќе мора со подобра камера да сликам гледам дека не се познава баш нај нај.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одлична изработка, но ова е форум за електроника и верувај секој сака да ја виде внатрешноста на овој засилувач :).

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Абе ја сликав цела внатре надвор страни ,напред назадно не се познаваат плочките добро па ќе ја пресликам утре цела со друга камера.

Споено мислење: [time]29 Октомври 2014, 12:46:48[/time]
Еве како е средена и слободно тера 4 RCF 15 -ки кутии,веќе имам направено неколку свирки со неа нема апсолутно никаков брум,и шум на звучници,нормално затоплување,има доста снага спрема сала со окулу 300 луѓе,а ефекти користам надворешни Алесис и во кодер.



Споено мислење: [time]29 Октомври 2014, 12:47:37[/time]


Споено мислење: [time]29 Октомври 2014, 12:48:18[/time]


Споено мислење: [time]29 Октомври 2014, 12:49:38[/time]


Споено мислење: [time]29 Октомври 2014, 12:50:25[/time]


Споено мислење: [time]29 Октомври 2014, 12:51:06[/time]


Споено мислење: [time]29 Октомври 2014, 12:51:49[/time]


Споено мислење: [time]29 Октомври 2014, 12:52:34[/time]


Споено мислење: [time]29 Октомври 2014, 12:53:37[/time]


Споено мислење: [time]29 Октомври 2014, 12:54:30[/time]


Споено мислење: [time]29 Октомври 2014, 12:55:13[/time]


Споено мислење: [time]29 Октомври 2014, 12:56:11[/time]


Споено мислење: [time]29 Октомври 2014, 12:57:03[/time]


Споено мислење: [time]29 Октомври 2014, 12:57:58[/time]


Споено мислење: [time]29 Октомври 2014, 13:04:40[/time]


Можи требаше однапред микрофонските влезови да бидат спикони имам доста џекови од нив али малку е потешко да се направат отвори за нив на предната плоча,но и вака сум задоволен како и од претходните.
На ред ми е од Антони Холтон засилувачов од 400 вати рмс,веќе купив делови,трафо од 1,5 KW,и уште ладилници да набавам за IRFP240  во тунел варијанта и се стартова со изработка,ако има некој ладилници за ваков тип на транзистори нека ми прати пп.позз
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Да доста добра и снажна но и битно има голема чистина на звучници,високите ми се праени со 16 KHz басовите со 100 Hz,a 1KHz ми се средните.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Е ова е веќе друго (на сликите мислам), браво, одлично изработен проект Lux :).

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Што чип користиш за ревербот?

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Претходните миксети што ги имам правено внатре имам ставано ПТ2399 ехо но и приклучоци за надворечен ефект,за овај разглас да го речам, внатре немам ефект,затоа користам надворешен ефект Алесис,и вокалист,што звукот со купечки процесор е далеку подобар кристално чис и на ревербот и на ехото.Имам правено и реверб, не ехо значи реверб, но не може да се постигне онаа должина на ревербот како што може со купечки,затоа не препорачувам изработка на реверб во домашни услови.позз

-И да се надоврзам на изработеното неможев да го сликам грецот од 35 ампери кој се наоѓа под самата плочка со кондензатори.
-Исто така засилувачот кој се наоѓа на самите ладилници,плочката ја модифицирав спрема ладилниците,и се разликува од онаа во атачментот,ако некого го буни,онаа во атачментот е за тунел ладилници.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Со PT2399 е навистина тешко да се направи добар реверб. Имам правено и пинг понг дилеи со него, но некако матен и остар е звукот, иако се користат многу филтри за него. Има реверб процесори да се купат на интернетов, готови како процесор, и можеш да им внесеш готова програма или пак твој реверб звук да направиш. Но не се баш евтини.

Споено мислење: 29.10.2014, Wednesday, 22:29:38
Убаво сработено, така продолжи понатака!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Добро механички изработено.Тоа е најтешкиот дел.Добро изгледа,особено трафото.  ;D