Author Topic: Дигитална телевизија  (Read 11033 times)

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Дигитална телевизија
« Opened on 02.10.2010, Saturday, 19:15:43 (Edited 02.10.2010, Saturday, 21:49:53) »
се за дигитална телевизија, тјунери,  декодирање, што има кај нас...
Има ногу непознати работи и за мене, МОЛАМ да ја пополниме.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #1 on 02.10.2010, Saturday, 22:47:58 »
Мислиш на сателитска, кабелска или терестијална дигитална телевизија? Мене ме интересира каде може да се купат DVB-T MPEG4 ресивери? НЕ ТИЕ ОД Оне!
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #2 on 03.10.2010, Sunday, 17:24:46 »
Имам видено такви во МТВ, мора да имаат барем еден зашто они предаваат и DVB сигнал, ама не знам ни од каде ги земале ниту пак колку чинат, а и да прашам, најверојатно нема да добијам одговор :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #3 on 03.10.2010, Sunday, 17:27:05 »
Имам видено такви во МТВ, мора да имаат барем еден зашто они предаваат и DVB сигнал, ама не знам ни од каде ги земале ниту пак колку чинат, а и да прашам, најверојатно нема да добијам одговор :S.
Ќе ти речат ајде синко бркај работа не нѐ замарај ;D ;D :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #4 on 03.10.2010, Sunday, 17:28:44 »
Па да, нешто во тој стил, и они самите не знаат од каде се, само знаат дека им ги донеле и ги користат :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #5 on 03.10.2010, Sunday, 17:35:23 (Edited 03.10.2010, Sunday, 17:59:53) »
А има ли некаде да се најде сервисна шема за тој ресиверот на One,или тешко? :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #6 on 03.10.2010, Sunday, 18:28:34 »
А има ли некаде да се најде сервисна шема за тој ресиверот на One,или тешко? :)
Јас се обидов да го отворам ресиверот од оне ама ништо, толку крута и тенка пластика има а штрафови никаде и се е на некои држачи и така да се откажав бидејки можеше пукне пластиката и да треба да го платам.
П.С. Знаете дека некои не ги имаат вратено ресиверите после тест периодот и ги имаат фрлено у канта? иначе како ги има на "ромскиот" пазар
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #7 on 03.10.2010, Sunday, 18:38:49 »
А има ли некаде да се најде сервисна шема за тој ресиверот на One,или тешко? :)
Јас се обидов да го отворам ресиверот од оне ама ништо, толку крута и тенка пластика има а штрафови никаде и се е на некои држачи и така да се откажав бидејки можеше пукне пластиката и да треба да го платам.
П.С. Знаете дека некои не ги имаат вратено ресиверите после тест периодот и ги имаат фрлено у канта? иначе како ги има на "ромскиот" пазар

Ги има доста на „ромскиот пазар“...
Последниот пат кога бев, еден од ромите ме убедуваше да купам.
ми вика „Земи го, 100 % е исправен, само картичка треба да ставиш“ ;D ;D ;D ;D

шо ќе ми е ако треба картичка, ќе си земам од Оне беспари со се картичка
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #8 on 03.10.2010, Sunday, 18:42:48 »
Тие изгледа се џабе, па затоа не ги ни бараат назад од One ;D. Господ знае колку им е производна цена во Кина, 10 USD, или така нешто ;D. А што се 10 USD за компанија како One ;), pocket money.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #9 on 03.10.2010, Sunday, 18:43:49 »
тие ресивери се невидено ѓубре бидејки ако сакаш да гледаш МТВ преку DVB-T од нивни предавател мора да има картичка во ресиверот иако сигналот на МТВ нема врска со ОНЕ провајтерот
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #10 on 03.10.2010, Sunday, 18:45:00 »
Тие изгледа се џабе, па затоа не ги ни бараат назад од One ;D. Господ знае колку им е производна цена во Кина, 10 USD, или така нешто ;D. А што се 10 USD за компанија како One ;), pocket money.
Не ги бараат ама затоа после истекот на тест периодот почнува да важи договорот од 24 месеци.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #11 on 03.10.2010, Sunday, 18:49:26 (Edited 03.10.2010, Sunday, 18:52:02) »
А што има во тоа чудото од one има некој ѕирнато? :D ???

Едит:А пишува ли нешто на кутивчето кој модел е или нешто слично па да побараме карактеристики за него па и некоја шема ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #12 on 03.10.2010, Sunday, 18:51:35 »
Па тоа пробуваме сега да установиме :D.

Тие изгледа се џабе, па затоа не ги ни бараат назад од One ;D. Господ знае колку им е производна цена во Кина, 10 USD, или така нешто ;D. А што се 10 USD за компанија како One ;), pocket money.
Не ги бараат ама затоа после истекот на тест периодот почнува да важи договорот од 24 месеци.

Како почнува да важи договорот кога тест период сум земал, нема логика, на тест сум го земал, што ако не ми се допаѓа?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #13 on 03.10.2010, Sunday, 18:57:23 »
Јас сега во вторник ќе одам на бувљак па ако начекам некој ефтино да го шитка одма го зимам и го отварам има да го направам пи*кин дим ;D :D MarkoMK тоа циганите по која цена ти го нудеа ресиверот? :)

Извинете за јазикот така ми дојде  :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #14 on 03.10.2010, Sunday, 19:01:29 »


Како почнува да важи договорот кога тест период сум земал, нема логика, на тест сум го земал, што ако не ми се допаѓа?

Има финти, потпишуваш договор и ти го даваат на тест период е сега ти ако не го вратиш пред истекот на тест периодот почнува да важи договорот во кој пише дека си врзан 24 месеци.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.