Author Topic: AC 220V на DC 35V мокно напојување со IR2153  (Read 4226 times)

ggoce

  • Guest
до сега немам направено вакво напојување но ми треба и во план сум да го направам, по гугл пребарував и наидов на многу шеми кој беа со многу измени па си мислев некој од вас ако има до сега направено вакво напојување нека даде совет и некоја тестирана шема, ова иначе ми треба за засилувач.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Не комплицирај со IR2153, за појачало најдобро ти е класично напајање со трафо.
А што појачало имаш па ти треба вакво едноструко напајање 35V?

ggoce

  • Guest
имаше трафо ама примеро отиде у неповрат па треба да се мота вака ги имам потребните делови од напојувања за пц, останува само некоја добра шемичка да се најде засилувачо е 2 тда7294 стерео.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Разгледи тука
Code: [Select]
http://www.elitesecurity.org/t446664-SMPS-za-pojacalo
Сепак се ВРТИ !!!

ggoce

  • Guest
dr-mr благодарам за линкот многу ми е од корист, после нова година ќе започнам да го изработувам.
Да имате убави и среќни празници позрав.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
имаше трафо ама примеро отиде у неповрат па треба да се мота вака ги имам потребните делови од напојувања за пц, останува само некоја добра шемичка да се најде засилувачо е 2 тда7294 стерео.

И со ИР2153 ќе мора да премотуваш трафо од PC напајање,со оригиналното ништо нема да направиш, а мора да ставиш и подебела жица.
Поефтино и побрзо ќе ти биде да го дадеш да ти го премотаат класичното трафо.

ggoce

  • Guest
Да треба да се премота но сакам оваа варијанта да ја пробам оти ги имам потребните копоненти па да ги искористам да не стоат така + уште едно напојување не би правело проблем нели :)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
имаше трафо ама примеро отиде у неповрат па треба да се мота вака ги имам потребните делови од напојувања за пц, останува само некоја добра шемичка да се најде засилувачо е 2 тда7294 стерео.

И со ИР2153 ќе мора да премотуваш трафо од PC напајање,со оригиналното ништо нема да направиш, а мора да ставиш и подебела жица.
Поефтино и побрзо ќе ти биде да го дадеш да ти го премотаат класичното трафо.

со непремотано трафо од компјутер на тој форумот пишале дека се добивало напон од приближно 22V
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

ggoce

  • Guest
Одг: AC 220V на DC 35V мокно напојување со IR2153
« Reply #8 on 31.12.2012, Monday, 01:14:33 (Edited 31.12.2012, Monday, 01:22:05) »
и јас го прочита тоа со исправувач до 30в  ??? го извадив од напојувањето и го пробав со мултимер трансформаторчето и сега ме става во дилема дали е исправно. Мултимерот свири на сите пинови од страната на секундарот, дали дават ист напон сите 6 пина што не ми е некако логично па после се намалува со зенерки  или па не е во ред трансформаторот

Споено мислење: 31.12.2012, Monday, 01:22:02

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
сите намотки се поврзани со тоа што си го пишал 0, така да нормално е да свири...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
со непремотано трафо од компјутер на тој форумот пишале дека се добивало напон од приближно 22V

Е па тие 22V се далеку од тие 35V што ги бараш,ипак мора да се премота.

го извадив од напојувањето и го пробав со мултимер трансформаторчето и сега ме става во дилема дали е исправно. Мултимерот свири на сите пинови од страната на секундарот, дали дават ист напон сите 6 пина што не ми е некако логично па после се намалува со зенерки  или па не е во ред трансформаторот

Ми изгледа дека немаш доволно познавања за ова, боље не чачкај,ќе направиш некоја беља, на свичинг напајања се сопнале и поголеми зналци.
Направи си ти класично напајање..

ggoce

  • Guest
несам имал искуство со трансформатори толку па основниот принцип на работа ми е јасен но дојдов до забуна кај феритното тран... но не е страшно, маки не се секирај братко ке го оправеме  ;D тоа после празниците.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
На линкот имас дадено како се мота трансформаторот за smps и како се пресметува колку намотки треба за примар и за секундар.

Прочитај ја целата пред да почнеш да правиш такво напојување.
Сепак се ВРТИ !!!

ggoce

  • Guest
Еве некоја слика од изработката од напојувањето, останаа уште некој конпоненти треба да го комплетирам за некое време.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
би ја ставил ПЦБ-то?