Author Topic: Ми треба помош околу регулатор на напон за 220V  (Read 1847 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Ми треба помош околу регулатор на напон за 220V
« Opened on 19.06.2012, Tuesday, 20:40:20 (Edited 26.06.2012, Tuesday, 05:20:38) »
Прво дали нештово е можно, па после ако има некој шема да постира. Сакам да регулирам влезен т.е. примарен напон на трансформатор, со цел да се манипулира излезниот напон, нешто како PWM контрола ама на наизменичен напон и за трансформатор. Ако може да се направи нештово , би ве замолил за некоја шемичка. Фала.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Прашањето е добро ама недостасуваат податоци кои би биле релевантни за идеја или предлог, а тоа се-  струја , напон, моќност и според мене најважно е тоа да се знае за што би се користело и кој се перформансите на “потрошувачот“, итн.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Поентата е да се редуцира моќноста на трафото, ова мислам е еден од наједноставните начини- со тиристор, доволни се 200 вати максимална излезна снага. На излезот на трафото ќе има отпорна жица, но потребни се поголеми струи поради големиот пресек на жицата, нешто како леткон во вид на пиштол со трансформатор, само да би се регулирала моќта на излезната енергија, за да се поддеси загревањето на жицата

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Поентата е да се редуцира моќноста на трафото, ова мислам е еден од наједноставните начини- со тиристор, доволни се 200 вати максимална излезна снага. На излезот на трафото ќе има отпорна жица, но потребни се поголеми струи поради големиот пресек на жицата, нешто како леткон во вид на пиштол со трансформатор, само да би се регулирала моќта на излезната енергија, за да се поддеси загревањето на жицата

Ова можеш поедноставно да го изведеш ако целата оваа контрола биде изведена на секундарната страна ;). Тогаш ќе можеш да работиш и со еднонасочен напон ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Поентата е да се редуцира моќноста на трафото, ова мислам е еден од наједноставните начини- со тиристор, доволни се 200 вати максимална излезна снага. На излезот на трафото ќе има отпорна жица, но потребни се поголеми струи поради големиот пресек на жицата, нешто како леткон во вид на пиштол со трансформатор, само да би се регулирала моќта на излезната енергија, за да се поддеси загревањето на жицата

Ова можеш поедноставно да го изведеш ако целата оваа контрола биде изведена на секундарната страна ;). Тогаш ќе можеш да работиш и со еднонасочен напон ;).

dap, na sekundarnata strana bi bilo kade kade polesno da se izvede takvo nesto so pwm I nekoj moken mosfet, jezda poskapo bi bilo taka ama kade kade po bezbedno bi bilo... inace batka imase staveno edna sema za regulacija na induktiven tovar pa taa ako sakas mozes da ja iskoristis za namaluvanje na naponot...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
на излез ќе ина струи над 20 ампери, што тешко се регулираат... ако имате некоја идеа и за на секундарот да го регулирам напонот, може да послужи, патем за да се исправи струја од 20-50 ампери треба сложен изправувачки дел, колку што знам, а не само 4 диоди, или во краен случан 4 ултра брзи диоди. патем шемата на батка ќе равботи за трафо ?

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Ми треба помош околу регулатор на напон за 220в
« Reply #6 on 20.06.2012, Wednesday, 19:48:47 (Edited 20.06.2012, Wednesday, 19:59:37) »
Еве ти проверена шема за PWM регулација на големи еднонасочни струи, баш вчера го тестирав склопот на 7А континуирано, мосфетот беше заштрафен за една мала металната кутија слична на онаа на сликата од линкот, немаше посебен ладилник за него и после неколку минути не се приметуваше дури ни дека е млака кутијата, камо ли да грее. Ако има потреба кај тебе секогаш може да додадеш уште еден или повеќе мосфети паралелно.

Code: [Select]
http://alt-nrg.org/pwm-v2.html
А околу исправувањето, за отпорна жица како потрошувач не ти треба некој специјален исправувачки дел, ќе ти заврши работа и најобичен грец за 50А што го има во секоја продавница или 4 моќни диоди извадени од старо PC напојување.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
stvarno ne ti treba kojznae kakov ispravuvac za zagrevanje na zica ne ti trebaat ni kondenzatori za filtriranje....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
stvarno ne ti treba kojznae kakov ispravuvac za zagrevanje na zica ne ti trebaat ni kondenzatori za filtriranje....

Па, технички гледано, да, би било пожелно да има, ама не е ни оддалеку толку неопходно ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
иако жицата е отпорна, има доста голем дијаметар, па сепак струјата е јака . инаку станува збор за пирографски инструмент, имено, за понеупатените, се црта со горење на дрвото, нешто како со леткон да цртате, само со можност да се менува дијаметарот на жицата и температурата на жицата. Е сега има и готови алатки за пирографија, ама поентава е да се поминит со 1000 денари наспроти  минимум 50 евра...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ми треба помош околу регулатор на напон за 220в
« Reply #10 on 20.06.2012, Wednesday, 23:58:44 (Edited 21.06.2012, Thursday, 00:03:57) »
Пробај ја шемата што ти ја даде LordZi ;). Таа е за HHO, ама најверојатно ќе сврши работа и за ова ;). Повеќе од 1000 денари, не верувам дека ќе чини ;).

Инаку, ако можеш да најдеш од оние големине жичани потенциометари (што се во големи метални куќишта, порано ги имаше по средните технички училишта и факултетите, не знам дали сеуште ги има) кои може да се врзат на 230V, нема да имаш потреба од оваа додатна електроника, ова е наједноставна изведба ;). Проблемот е што тешко се наоѓаат :S. Евентуално ако има на бувљакот...
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
велиш шемата од лорд зи ќе работи и на ниски напони со високи струи? кога ќе ја врза жицата ќе има голем пад на напон на целото коло....

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
велиш шемата од лорд зи ќе работи и на ниски напони со високи струи? кога ќе ја врза жицата ќе има голем пад на напон на целото коло....

Е тогаш да, во право си :S. Ако има голем пад на напон, не ти врши работа таа шема :S. На тоа заборавив :S. Евентуално да се користи екстерен уред за напојување само на колото, а MOSFET-от само да прекинува. Мислам дека така ќе се среди проблемот ;).

Како и да е, дефинитивно во право си. Тебе најмногу би ти одговарал голем потенциометар, како што имам спомнато во претходниот post ;). Ваков може и да направиш, со многу намотки на жица намотани околу пластично или дрвено јадро (подобро пластично, по можност бакелит) и шина по која ќе се движи лизгачот ;). Но, сепак, изведбата е прилично комплицирана (од механички аспект, треба да биде прилично прецизна, намотките да не се допираат, да нема кратки споеви меѓу нив, итн.), така да, подобро е ако можеш да најдеш од некаде фабрички произведен (мислам дека во бивша YU, Iskra ги има произведувано овие потенциометри, по лаборатории ги имам гледано ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Поради такви проблеми сакав да направам регулација на примарната намотка, на 220 в каде што струите се многу помали... дојдоб до идеја и да направам две нпојувања, едно за побудата едно само за мосфетот, но дали би работело така ако се на две напојувања?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Поради такви проблеми сакав да направам регулација на примарната намотка, на 220 в каде што струите се многу помали... дојдоб до идеја и да направам две нпојувања, едно за побудата едно само за мосфетот, но дали би работело така ако се на две напојувања?

Тоа ти го предложив и јас и мислам дека би работело ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."