Author Topic: ми треба шема за wire tracer  (Read 1105 times)

Offline laze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
  • Gender: Male
ми треба шема за wire tracer
« Opened on 29.02.2012, Wednesday, 20:46:28 »
како што кажува насловот сакам од едната страна на кабелот да пуштам сигнал и од другата страна да можам да го детектирам со некој уред а да не го разголувам кабелот

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: ми треба шема за wire tracer
« Reply #1 on 29.02.2012, Wednesday, 20:48:31 »
побарај на форумов GigaWatt имаше дизајнирано еден Tracer (поточно 2, ама едниот е подобрена верзија од 1-от)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: ми треба шема за wire tracer
« Reply #2 on 29.02.2012, Wednesday, 22:05:33 »
како што кажува насловот сакам од едната страна на кабелот да пуштам сигнал и од другата страна да можам да го детектирам со некој уред а да не го разголувам кабелот

Зависи за каков сигнал сатнува збор, јас тој што го правев беше дизајниран за аудио, не за дигитални сигнали... или може и за дигитални да се користи, ама со мал baud rate ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: ми треба шема за wire tracer
« Reply #3 on 29.02.2012, Wednesday, 22:08:43 »
па нека пушти тој од една страна на кабелот тест сигнал (аудио) и нека проверува со тестерот што како :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: ми треба шема за wire tracer
« Reply #4 on 29.02.2012, Wednesday, 22:10:19 »
па нека пушти тој од една страна на кабелот тест сигнал (аудио) и нека проверува со тестерот што како :)

Е да, и тоа што викаш ;D.

ПС: На него всушност му треба кабел тестер ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: ми треба шема за wire tracer
« Reply #5 on 29.02.2012, Wednesday, 23:59:05 »
да не се вика тоа бипер случајно што го има на секој унимер??? :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline laze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
  • Gender: Male
Одг: ми треба шема за wire tracer
« Reply #6 on 01.03.2012, Thursday, 01:02:57 »
се работи за иструмент само за таа намена незнам за унимер со таква можност инаку иструментот има предавател кој се закачува на кабелот што се испитува и на другата страна  (во мојот случај
сноп од некој си 50 фтп кабли) без да се разголува иструментот детектира за кој кабел се работи.
 

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: ми треба шема за wire tracer
« Reply #7 on 01.03.2012, Thursday, 01:16:48 »
Еден примитивен начин е со оние како фазомери што се што свети сјаличката кога има врска. Тие реагираат и на индукција.
Се врзува жицата што ја испитуваш на 220 волти на фаза, а останатите жици (ако има) обавезно на нула, и одиш со „фазомерот“ по жицата, до кај што има фаза ќе свети а после ќе прекине.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: ми треба шема за wire tracer
« Reply #8 on 01.03.2012, Thursday, 01:40:27 »
Еден примитивен начин е со оние како фазомери што се што свети сјаличката кога има врска. Тие реагираат и на индукција.
Се врзува жицата што ја испитуваш на 220 волти на фаза, а останатите жици (ако има) обавезно на нула, и одиш со „фазомерот“ по жицата, до кај што има фаза ќе свети а после ќе прекине.

Не мора со 220V, може и со помал напон ;). Плус, за UTP кабел се работи, не верувам дека многу ќе му прија на него 220V ;D.

се работи за иструмент само за таа намена незнам за унимер со таква можност инаку иструментот има предавател кој се закачува на кабелот што се испитува и на другата страна  (во мојот случај
сноп од некој си 50 фтп кабли) без да се разголува иструментот детектира за кој кабел се работи.

Кабел тестер ти треба за UTP, а некои се направени така да бидат и заедно со USB тестер ;). Ги има во повеќето продавници за електронски компоненти, околу 500, 600 денари се. Само што е сеиспитуваат сите каби наеднаш, туку еден по еден, врзуваш еден UTP кабел, па друг, па трет и така дур не ги испиташ сите ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: ми треба шема за wire tracer
« Reply #9 on 01.03.2012, Thursday, 09:43:41 »
Еве неколку шеми,ако сакаш да правиш.ЛАН каблите  се тестираат најдобро со приемник и предавател како на шемите ,ама до некои 30-50 Метри,за поголеми растојанија треба да пробаш дали ке оди.За напонски кабли може она шема со звучен сигнал.

Offline Gele_PP

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 54
  • Gender: Male
Одг: ми треба шема за wire tracer
« Reply #10 on 08.03.2012, Thursday, 11:47:45 »
Еден примитивен начин е со оние како фазомери што се што свети сјаличката кога има врска. Тие реагираат и на индукција.
Се врзува жицата што ја испитуваш на 220 волти на фаза, а останатите жици (ако има) обавезно на нула, и одиш со „фазомерот“ по жицата, до кај што има фаза ќе свети а после ќе прекине.

Ова е добар начин, ако се работи за долги кабли кои се во прекин. УТП кабелот нема да има мака од 220б , само внимавај да не направиш некој спој ... и жица по жица  ке го најдеш прекинот, сум го применувал на кукни инсталации  , мегутоа немаш 100 % успех   :(
со повисока фрквенција би можел и со понизок напон , ама тогаш како проблем ке се појават паразитните индуктивитети и капацитети па мерната сонда ( во случајов фазомерот или друго) би реагирале често и после прекинот на жицата.
А со тестерот можеш да провериш само исправно/неисправно или дали се работи за " crosswire " поврзување
Размислувај зелено !!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: ми треба шема за wire tracer
« Reply #11 on 08.03.2012, Thursday, 20:22:40 »
УТП кабел на 220V е ризик ,поготово ако се работи за подолги растојанија.Изолацијата не е адекватна за нормите кои ги бараат високонапонските водови.И друга работа ,УТП кабелот е поскап.За испитување направи си го оној уред со ЛЕД на едниот крај и 555+4017 како побудувачи на другиот крај.

Offline Gele_PP

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 54
  • Gender: Male
Одг: ми треба шема за wire tracer
« Reply #12 on 09.03.2012, Friday, 11:02:21 »
Изолацијата на утп кабелот без проблем крепи и 220в, сум го користел како кабел за сонди кои работат на 220 (мегутоа со мали струи) , а со тестер можеш да детектираш САМО исправен или неисправен кабел, доколку се работи за “долг“ кабел и сакаш да го крпиш наместо замениш ( што во секој случај замената е посоодветна) тогаш потребно ти е да знаеш на кое место е прекинат. Значи со тестер ке видиш која жица е во прекин, а потоа со некоја индуктивна сонда ке го одредич местото на прекин. За да не добиш лажно отцитување сите останати жици ги спојуваш со нула или земја и омски проверуваш за можен  спој ...
Иако со ова метода можеш да решиш проблем , сепак препорачливо е замена на кабелот,
Размислувај зелено !!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: ми треба шема за wire tracer
« Reply #13 on 05.04.2012, Thursday, 08:21:41 »
Ниту FPT /UTP кабелот не се препорачуваат за 220V ,за било какви струи. Голем ризик е да пуштиш 220 V преку нив.Исто како преку плаво-белиот телефонски кабел.Теоретски  сигурно дека е можно ,ама е многу ризично.А и цена по метар FPT /UTP кабел е многу поголема од она на обичниот напонски кабел.