Author Topic: Помош за генератор на бицикла.  (Read 575 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Помош за генератор на бицикла.
« Opened on 06.05.2011, Friday, 02:27:17 »
бидејќи бициклата што ја зедов нема динамо, сакам да намстан некое генераторче да дава 5-10в 10вати. Да швајцува држач за динамо нема шанси, не сака да ја огрдува. Е сега ако може некако шпицие да го сечат магнетното поле па така некако да се индуцира напон. Патем те се од енкој си материјал што не го фаќа магнет, не се магнетизираат. Ако ми каже некој да ставам магнетчиња, прво нека каже каде би нашол 50 магнети.... мислев и тоа ама тешко...
Фала.

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Имаш динамо со држач кој се мести и нема потреба да го швајцуваш ;), а ова што планираш да го изведеш е малце потешка работа :).

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Имаше во EPE Magazine, (не знам точно кој број, побарај во индексот на нивната страна) направено динамо од стар степ-мотор, со додавање на неколку диоди за исправување, беше изведен така да се прислонува на задната гума и да се врти со неа, за разлика од динамото дава постабилен напон и на мали обртаи, нема да ти трепери светлото.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Имам една шема како од степ мотор да се направи полнач за батерии по принципот - врти полни! ;D ;D Може да си ги полните батериите додека возите велосипед или доколку живеете близу до река само треба да ја свртите во дворот  ;D ;D ;D ;D
Сега не сум од кај мене конектиран па нема пристап до шемите.Вечер ке ја ставам да ја видите.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
среди го насловот како што треба

друго нешто, не се вика бицикла туку велосипед

трето, стар член си! правилата и да не си ги читал ке ги знаеш од она што го гледаш дека кажуваме за лош наслов.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Имам една шема како од степ мотор да се направи полнач за батерии по принципот - врти полни! ;D ;D Може да си ги полните батериите додека возите велосипед или доколку живеете близу до река само треба да ја свртите во дворот  ;D ;D ;D ;D
Сега не сум од кај мене конектиран па нема пристап до шемите.Вечер ке ја ставам да ја видите.

Еве како е решен случајов со степ мотор

Споено мислење: [time]09 Мај 2011, 00:55:47[/time]