Author Topic: Дали во БТ има негде да се најди грејна жица на 12в ???  (Read 596 times)

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
Ми треба грејна жица ...(шознам како се вика)...  за она дувалката сакам да ја прам...ама да биди на 12в..оти сакав јас  да прам на 220...шо како шо има во кварцните греачи...ама ризично е....па сеа пишете ако има некој да му купам...поз
Let's make things better.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
фен некој најди расипан, и ти уште толку до растури го....дека незнам кај би можело да се најде жица за греач (не сум од битола, ама знам дека тешко е да се најде таква работа низ македонијава), така да ке мораш да се снаоѓаш...иначе секоја жица е за 12V, само должината ке биде различна...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Ми треба грејна жица ...(шознам како се вика)...  за она дувалката сакам да ја прам...ама да биди на 12в..оти сакав јас  да прам на 220...шо како шо има во кварцните греачи...ама ризично е....па сеа пишете ако има некој да му купам...поз
Жицата правилно се вика „КАНТАЛ ЖИЦА“,ја има за 220V и за 24V,а за 12V мислам дека нема...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
 :D Нема  Кантал за 220 и 24 В.Има само кантал  со различит промер и спрема тоа се пресметува должина  на жицата.Еве табела , ама  податоците се само за 220В.Направи проста пропорција и ке видиш колку е должина за 12 В

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
а чек малце....ова шо е од кварцен греач...ако се скрати...ке работи на 12в ??? или ..
Let's make things better.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Немам податоци за каква отпорна жица се работи.Најдобро барај кантал.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
а чек малце....ова шо е од кварцен греач...ако се скрати...ке работи на 12в ??? или ..
Можеш со таква, јас имам приклучено на 12в. Само ќе ја одмоташ, пошто таа ти е во спирала внатре во кварцната цевка, и ќе ја скратиш.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
таа е со многу голем отпор, па жичката ке треба ептен мала да е...и како што знам кантал е материјал од што се изработува жицата, има и цекас (така мислам дека беше) и други материјали за изработка на грејни тела, ама кантал жицата е најчесто користена...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)