Author Topic: Каде можат да се најдат SUNON 8x8 cm кулери?  (Read 1721 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
побарај на пазарче некое машинско масло, ептен што е ретко, со тоа многу подобро се подмачкуваат кулерчиња...

Доволно е и со ова, година дена минимум тера, ако се добро исчистени, можеби и година и пол ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
побарај на пазарче некое машинско масло, ептен што е ретко, со тоа многу подобро се подмачкуваат кулерчиња...

Доволно е и со ова, година дена минимум тера, ако се добро исчистени, можеби и година и пол ;).

не дека не е доволно, тоа има голема вискозност и со тоа и го забавува кулерот, ова дека е со помала вискозност (поретко е) не го забавува толку како тоа....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Машинското масло собира прашина ,а и *бега* од осовината.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ако гледаш веќе така, масло е за штравче да подмачкаш, за осовина си има маст (ти тоа што го викаше) за подмачкување...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Што имам читано разладување може да се врши и со висок напон, на две шајки ако доведите висок напрон, нивите врвови ако се в чело ќе проструи воздухот меѓу нив. Исто  и некој си матреријал бизмут телурид (Bi2Te3) топлината ја претвара во струја.

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Кога сме кај репарирање на кулери....јас имам миено под силен млаз на вода.Го оставив да се исуши,го подмачкав и беше скоро како нов  :)