Author Topic: Ми треба помош за премотување трафо  (Read 777 times)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Ми треба некој што би можел да ми премота трафо од 19В на 24В, да биде човекот од Скопје. Или кажете како се премотува?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Цела постапка е тоа, не се објаснува во неколку post-ови, потребно е расклопување, па пресметки според дебелина на јадро, па премотување, па склопување... не е баш наједноставно (јас барем не би се нафатил, дека е повеќе пракса одколку што е теорија :S, теоретски и јас знам како треба, ама практично... :S). А винклери во Скопје има доста, еден знам дека има кај последна 2-ка (во трговскиот) во Автокоманда.

Ако има некој литература од конкретната тематика и ако може да ја post-ира не би било лошо, и остатокот од нас да се информаираат ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline z33dgm

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
дали лимовите на трафото се швајцувани или лакирани и каква форма имаат ( EI лимови П торусно )

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
не се заварувани лимовите на трафото и се EI

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Проај вака: Извади ги лимовите, првите 3-4 се тешки после лесо оди, подчукни го одпрво да се разлабави, па со штрафцигер по дозжината на лимовите. Домотај уште еден слој жица на секундарот(подебелата жица) врати ги лимовите провизорно, значи намести ги ама не ги стегај, измери колу ќе дава напон, ако е мал намотај уште еден слој, ако ти бега за 1-1,5в не ситничи, земи лак за кола за метал или во најлош случај за нокти, премачкај го секој лим врати ги на емсто лимовите, стегни го додека се изсуши. Размачканиот лак не го бриши нека стои на лимовите че допринесе малце да се стегне трафото, нема да смета. Инаку незнам до кој процент треба да има воздух меѓу ломовите и намотката, ама за еден слој би требало га има место.

Offline z33dgm

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
тој е потежок начин нека потраже на форумо имам напишано како се пресметува трафо и според тоа нека намота тамн колку треба

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
да е потежок, ама нема многу математики  :) Инаку има многу за премотување и на форумов