Author Topic: Регулирано напојување од 0-30V 0-3A  (Read 16045 times)

Offline sisko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
а колки волти ти покажува инструментот(волтметарот)??
знаци јас му дава преку лм350 13 волти а од другата страна на склопов излага 2.5 со регулиранје на потенциометарот иде до 2.6 додека ако го поврзам директно на напојувањето 15в добивам регулација од 9 до 13в тука ме буни.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
епа тогаш на излез од напојувањето да ставиш некој кондензатор.Кој ќе кондензира.Ама да ставиш некој од 470микрофаради на 35волти.Да видиш така дали ќе прави.
Ти според оваа шема работиш?Доле на сликата

Offline sisko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
епа тогаш на излез од напојувањето да ставиш некој кондензатор.Кој ќе кондензира.Ама да ставиш некој од 470микрофаради на 35волти.Да видиш така дали ќе прави.
Ти според оваа шема работиш?Доле на сликата
Значи на излезот од главното напојување пред да влезе во склопов да ставам 470микро фаради(ке морам да купам)?

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
да така,на главното напојување.Како она горе на сликата(од батка шемата)

Offline sisko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
да така,на главното напојување.Како она горе на сликата(од батка шемата)
Ајде ке видам што можам да направам а случајно некој да не има PCB за од на батка шемата односно втората слика?

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
јас немам.А зашто не нацрташ?

Offline sisko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
јас немам.А зашто не нацрташ?
Па немам доволно знаење а ни искуство а тука спаѓа и софтверот )

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
јас немам.А зашто не нацрташ?
Па немам доволно знаење а ни искуство а тука спаѓа и софтверот )

Краток туториал и правила за правење на плочки:

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=3288.0
Краток видео туториал за Sprint Layout:

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1934.msg32083#msg32083
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
ја направив плочката ама излезе обратно, разгледав низ емитер и видов дека го имаат овој проект...па се јавив во ГАЦ за да видам колку пари е, и цел кит е 580 ден без трафо....сепак е евтино за вакво квалитетно напојување  :D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
па да го прочиташе првото мислење пред да правиш ќе видиш пишува дека плочата треба на плочата да и се направи мирор :)
скапичко е тоа од Гац, само деловите се околу 300 денари
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
па да го прочиташе првото мислење пред да правиш ќе видиш пишува дека плочата треба на плочата да и се направи мирор :)
скапичко е тоа од Гац, само деловите се околу 300 денари
ама немав нет 5 дена и затоа, а ја имам сликата во ком. па после видов дека требала да се свтри(miror)
ама ок е ке ја купам готова од емитер мислам дека е 220 ден со попуст 110 :D...значи околу 400 ден се деловите ;D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
епа тогаш на излез од напојувањето да ставиш некој кондензатор.Кој ќе кондензира.Ама да ставиш некој од 470микрофаради на 35волти.Да видиш така дали ќе прави.
Ти според оваа шема работиш?Доле на сликата

сколс жити се кај го најде овој израз да КОНДЕНЗИРА??? тоа да, има кондензатори што кондензираат, ама е далеку од електроника тоа...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
пошто голем дел луѓе се жалеа за напојувањево дека не им работи, епа нема да работи
да не ви се верува и мене не ми работи, успеав и тоа да направам :)
значи напојувањето е супер, само има некои грешки во шемата
едноставно се решаваат тие со некои мали измени
во атачмент е исправната и поправена шема според која треба да ги модифицирате овие напојувања за да работаат без проблем
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
и мене ме зезаше напојувањево, кога го вртев потенциометарот за напон се бее ок, ама кога ке го свртев за ампери тогаш почнуваше да "игра" струјата па се откажав и ги извадив деловите ;)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
а и уште нешто заборавив да напоменам, доколку сакате да користите од тоа TL-ките наместо тие на шемата TLE и MC мора да му го намалите напојувањето на ОЗ, пошто овие TL071 работен напон имаат до 35V, а на новата шема тие што се се со работен напон од 44V, 10V за ОЗ-от не се малку и можат да го оштетат, па да не ни проработи напојувањето, тоа ќе го решите ако земете напојување од кај што се напојува U3 од зенерката со што ќе му го намалите напојувањето на ОЗ, ама со ова го намалувате и можниот излезен напон кој ќе биде само 30-33V, наместо да биде повисок (до кај 40V), ама мислам дека нема да ви е некој посебен проблем тоа
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!