Author Topic: Регулирано напојување од 0-30V 0-3A  (Read 16029 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
проверив и имаат Б значи се линеарни потенциометри тогаш кај е  :-\ проблемот

Не, B значи дека се логаритамски, стави со ознака A ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
линеарни потенциометри имаат буква B пред или после вредноста на потенциометарот (пример В100К), а логаритамските имаат буква А
[/quote
дали е така? Сретнав на едно место - цитирам:Linearni potenciometar obelezen je sa lOOK, a logari tamski sa 100KB.




Споено мислење: 09.01.2011, Sunday, 18:36:59
Се извинувам за постот,ама сепак проверете за ознаките на потенциометрите!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Добро, да, може и да нема ознака ако е линеарен, но ако е логаритамски, дефинитивно има ознака B ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
нене не е тајна ова беа четири правоаголни кутии и јас ги прилагодив и направив една инаку алуминиумски се и добри се за појачала или нешто слично каде што е потребно ладење а ги најдов
во отпад исто како и трансформаторот 24 волти 10 анпери и замислете се за 500 денари
е мои колеги тоа е нашето богатсво "отпадот"  :D

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Code: [Select]
http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=1315еве го напојувањето за кое зборите, сакам да го направам подолго време и решив плочката да ја направам ама обратно излезе и од тогаш го забаталив :-\ :-\

Offline sisko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
Поздрав до сите, веќе некое време го пратам форумов но поради моето слабо познавање од електроника како и немањето слободно време во последниов период никако да се вклучам во дискусиите :( е сеа имам мала молба до вас поискусните електроничари, имам полнач за акумулатор од времето кој дава 15в и е 5 ампера, и би сакал да го искористам за регулирано напојување 0-12в и 0-3а би ми биле сосема доволни за сите апликации, веќе некое време ги разгледувам шемите кои ги имате постирано и неможам да се одлучам која би ми одговарала на мене најмногу.
некоја препорака од вас? и дали би требало да правам преправки на дадените шеми бидејки напојувањето е до 15в?

Фала однапред

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Поздрав до сите, веќе некое време го пратам форумов но поради моето слабо познавање од електроника како и немањето слободно време во последниов период никако да се вклучам во дискусиите :( е сеа имам мала молба до вас поискусните електроничари, имам полнач за акумулатор од времето кој дава 15в и е 5 ампера, и би сакал да го искористам за регулирано напојување 0-12в и 0-3а би ми биле сосема доволни за сите апликации, веќе некое време ги разгледувам шемите кои ги имате постирано и неможам да се одлучам која би ми одговарала на мене најмногу.
некоја препорака од вас? и дали би требало да правам преправки на дадените шеми бидејки напојувањето е до 15в?

Фала однапред

Па најверојатано нема да мора да се прават некои преправки (се зависи од тоа колкав е максималниот напон што може да го даде на излез трансформаторот). А за шемите, некој поискусен кој има изработено неколку нека ти каже, јас имам прост (0-30V со LM317 до max 1А и нема струјна регулација :S).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Регулирано напојување од 0-30V 0-3A
« Reply #22 on 12.01.2011, Wednesday, 09:00:49 (Edited 12.01.2011, Wednesday, 09:30:25) »
Поздрав до сите, веќе некое време го пратам форумов но поради моето слабо познавање од електроника како и немањето слободно време во последниов период никако да се вклучам во дискусиите :( е сеа имам мала молба до вас поискусните електроничари, имам полнач за акумулатор од времето кој дава 15в и е 5 ампера, и би сакал да го искористам за регулирано напојување 0-12в и 0-3а би ми биле сосема доволни за сите апликации, веќе некое време ги разгледувам шемите кои ги имате постирано и неможам да се одлучам која би ми одговарала на мене најмногу.
некоја препорака од вас? и дали би требало да правам преправки на дадените шеми бидејки напојувањето е до 15в?

Фала однапред

ако можеш да почекаш да ја пробам една шема што ја направив па да ти ја дадам, од 0-12V 4А со напонска и струјна регулација треба да е...ако шемата е ок направена... :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline sisko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65

ако можеш да почекаш да ја пробам една шема што ја направив па да ти ја дадам, од 0-12V 4А со напонска и струјна регулација треба да е...ако шемата е ок направена... :)
Фала многу нема проблем ке почекам )

@Giga и јас мислев да го направам тоа со лм317/338 но некако не ги задоволува потребите а и гледам има многу незадоволни од нив односно од нивната регулација.
мислев ке има повеќе луѓе кои ке се изјаснат за недостатоците или позитивностите на тие напојувања

Фала многу уште еднаш за помошта )

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Регулирано напојување од 0-30V 0-3A
« Reply #24 on 12.01.2011, Wednesday, 14:23:46 (Edited 12.01.2011, Wednesday, 16:50:50) »
Слободно работи со ЛМ 317,бидејки тоа е коло за почетници.Грешките се обично во неправилното поврзување или користење на стари или неисправни делови. Еве ти три шеми- од наједноставна,до малку посложена конструкција со 317,а третата е со Л200 и еден транзистор која е едноставна и најизработувана и од професионалци.Колото се наоѓа лесно,така што ако се одлучиш да ја направиш нема да згрешиш.Ако го прицврстуваш на заеднички ладилник со транзисторот обавезно изолирај ги !!






Offline sisko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
Фала на сите за помошта
@batka во крајна опција ке направам со 317 но доста потребна ми е струјната регулација па останува да видам Бојан што ке направи со неговата шема 0-12В 0-4А која е точно тоа што ми треба )

Фала уште еднаш )

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
направи некое напојување нај обично со регулација за напон и додај му ја оваа шема
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Фала на сите за помошта
@batka во крајна опција ке направам со 317 но доста потребна ми е струјната регулација па останува да видам Бојан што ке направи со неговата шема 0-12В 0-4А која е точно тоа што ми треба )

Фала уште еднаш )

друже ја пробав шемата што ја мислев и за жал ништо не испадна...ке треба малце да ја преправам шемата, дека неможе до 0V да иде...ке треба да му ја мислам малце повеќе...а за тоа за жал сега немам време дека треба да полагам колоквиуми :S
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline tazzz

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 174
  • Gender: Male
имам еден проблем со волтметрите на вакво напојување кога ќе ги   врзам напојувњата сериски за да добијам симетрично напојување волтметрите двата покажуваат 1 и кога ке    ги одвојам за како обично напојување си покажуваат како шо треба.

Offline sisko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
Одг: Регулирано напојување од 0-30V 0-3A
« Reply #29 on 20.01.2011, Thursday, 01:30:31 (Edited 20.01.2011, Thursday, 10:03:12) »
направи некое напојување нај обично со регулација за напон и додај му ја оваа шема


Го направив склопов и го имам следниов проблем: кога ке го приклучам на регулираното напојување и го наместам на 13в(lm350)на склопов добивам 2в, вртењето на потенциометарот го зголемува опсегот за 0.10в. Кога ке го поврзам самостојно на напојување од 14-15в добивам регулација од 9до 13в и премногу јака струја. Значи го проверив целосно склопот се е уредно поврзано, место 1ом/3w имам ставено 1ом/5w керамички и место 219 ми дадоа замена 141. дали има врска тоа што неможам да добијам соодветна регулација?

Quote from: Администрација
Пишувај на кирилица !!!