Author Topic: Потребен е dc конвертор со тајмер на вклучување  (Read 1109 times)

Offline kolongoski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
Дали има некој шема за ДЦ ковертер со тајмер на вклучување од 100 волти на 12 дц сто ги стабилизира
Да речеме dc 100 v  input  na  12 v so каснејне при вклуцувајне од 5 секунди доклку има некој унапред благодарам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Потребен е dc конвертор со тајмер на вклучување
« Reply #1 on 21.07.2010, Wednesday, 03:01:35 (Edited 21.07.2010, Wednesday, 03:13:52) »
Не верувам дека ќе успееш да најдеш ваква шема директно, станува збор за DC to DC step-down конвертор. Најчесто се изведува како switching power supply (Pulse Width Modulation power supply).

А колкава моќност треба да издржи 12V-ниот излез на напојувањето (колку А/mA струја треба да даде на 12V-ниот излез)?

EDIT: ОК, имам идеја како може ова да се изведе. Моностабилен мултивибратор изведен со (на пример NE555) се подесува да осцилира на фреквенција од околу 10KHz, потоа тој сигнал се носи на базата на транзитор (општонаменски, на пример BC550) кој пак тригерува триак врзан за глеавниот вод (водот по кој се носи 100V-ниот напон). Потоа, тој сигнал се носи на примарната намотка на трансформатор кој трансформира 220V во 24V. На секундарната намотка ќе се добие напон од околу 11V, па се исправува напонот со грец и на крај се пегла. Ако може да се најде трансформатор кој дава на излез од секундарната намотка поголем напон, на пример 30V или повеќе, ќе може да се изведе колото да дава точно 12V и тоа со релативно мал брум ;). За изборот на триакот, навистина не знам кој триак би можел да се искористи, не се разбирам од триаци (ниту пак имам користено). Ако може некој да помогне, би било добро ;).

Мислам дека како идеја е добра. Што мислите?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline kolongoski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
Да идеата не ти е лоша имав видено вакво напојувајне решено беше исто како сто ја опиша нешто слично ама деловите беа избришани на неа не треба некоја излезна стуја голема доволни се 1000mA
шемата ми треба за линиско напојувајне на камери на кои на влез преку трафо му носам 100v со некаде
6 или 7А струја и преку дц конверторо да ја намалам на 12 волти за да мозам да го користам на поголема далечина по линија така да коа ке снема струја или пак ако има прекин некаде да не се палат истиовремено сите напојуванја наеднас туку постепено да не дојди нагло оптеретувајње на мрежа затоа ако има некој таква идеа или слична шема нека ја стави или пак нека пусти на меил

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
шемата ми треба за линиско напојувајне на камери на кои на влез преку трафо му носам 100v со некаде 6 или 7А струја

Ама тоа значи дека напонот од 100V е назименичен, не еднонасочен, ако му го носиш после трафо... ???
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline kolongoski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
Планирам знаци дц напон да пустам по линија така да напонот сто ке излегува после трафо ке биде прав и испеглан само сто нема да биде стабилизиран. напонот на крјен потросувац тоест во слуцајов камерата со сакам да ја вразам треба да биде 12 волти али овај напон го пуштам толку голем заради загубата што ке се јави на напон и струја по линија на кабелот на голема далечина така да преку свиќ некоја напојувајне мози да се напали напонот на накрај ке биде пак стабилизиран да рецеме еве и со 7812 крајно на тоа напојувајне  која ќе се пали со некое каснејне поради отеретеноста или сецкајнето на струјата сто знае да се случи кај нас во македонија ми е потребен ваков вид на напојувајне .

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А зошто едноставно не пуштиш 220V напон на поголема далечина, и онака наизменичен напон има помал пад на напон на поголеми далечини од еднонасочен...?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline kill

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
Искористи LM5008,  прочитај повеќе имаш на нет.

слики од други сајтови незнам дали е дозволено да прикачам.

 

Offline kolongoski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
Се работи за ајпи камера значи струјата со треба да се пушти треба да оди преку фтп кабел а тој од искуство мое значи има загуба или пад на напоноколу 5 волти на 80 метра а на поголемо растојание да речеме може да падне и на 40 волти така да крајните точки се секогас проблем а 220 волти се малку ризк да се пуштат мози да има и сметни на сигнал тоест загуба на пакети и не се згодни после за сервис од нестручни лица пошто кај нас секој е мајстор за  се  :D

Offline kill

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
Одг: Потребен е dc конвертор со тајмер на вклучување
« Reply #8 on 21.07.2010, Wednesday, 13:35:58 (Edited 21.07.2010, Wednesday, 14:08:31) »
Power over ethernet  го има да се купи кај нас готов модул и работата ти е завршена не губи време.

Споено мислење: [time]21 Јули 2010, 13:46:47[/time]
Дали има некој шема за ДЦ ковертер со тајмер на вклучување од 100 волти на 12 дц сто ги стабилизира
Да речеме dc 100 v input  na  12 v so каснејне при вклуцувајне од 5 секунди доклку има некој унапред благодарам.


Моја перпорака максимум оди до 24v.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Моја препорака: имаш сијалици со фотонапонска келија за во двор.Цената им е смешна,а фотонапонскиот блок дава доволно напон и струја за една ИП камера.Второ: Поисплатливо е да најдеш камера безжична Моторола со фото напонска келија која има домет реални 100-200 м и не кошта повеке од 50ЕУ. Имаш по СК се ,побарај.Не се исплати да правиш конвертори,да играш на непроверено,ако сакаш добро да работи.