Author Topic: СМПС - со надеж дека ќе стигнам да го изградам ;D  (Read 2442 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
СМПС - со надеж дека ќе стигнам да го изградам ;D
« Opened on 12.11.2014, Wednesday, 06:55:57 (Edited 13.11.2014, Thursday, 00:17:19) »
Епа вака, после бааѓи време копање по нетов се решив да го изработам овај смпс
 


кој е дизајниран од страна на @macolakg а еве го и форумот од каде што е откопан:
Code: [Select]
http://www.elitesecurity.org/t446664-6-SMPS-za-pojacalo
Да почнам со ред, од тоа што го знам
Зошто целомостен смпс, а не плл или полумостен? заради компромисот помеѓу едноставноста и поузданоста. Предностите над полубрановиот смпс се напишани од самиот автор, а едина ралзика со плл која јас ја приметив, како недостаток е помал отпор на краток спој, но во поректов ќе се обидам да го убалжам тој ефект. Исто така не знам плл како би работело со повеќе транзистори што значи моќта на некј начин е поограничена.
Кај полубрановите смпс-а клучен фактор е сториџ елементот, однодно индуктивитетот после трансформаторот. Доколку имате потреба од повисок напон треба да намотате стотици намотки односно десетици торусни јадра. Исто така, кога ќе го мотате јадрото, дебелината на жицата треба да е соодветно димензионирана, така да поссле првиот слој, ефикасноста(поради оддалеченост одјадрото)се намалува, па треба да мотате уште повеќе намотки. Кај полномостните напојувања сториџ елементот не е чритичен и може да помините со едно јадро и со неколку десетици намотки.
Моќта на уредот зависи најмоогу од јадрото, а спецификациите на одредено јадро може да ги видите во даташитот за него. Кај јадрото е најбитна максималната фрекфенција (исто и кај сториџ јадрата) и ситурацијата. Иако кај целобрановите напојувања ситурацијата е дупла, односно ако кај полубранов исправувач максималната ситурација е 1Т кај целобранов ќе биде 0,5Т бидејќи апсолутната вредност ќе биде повторно 1Т(нели по 0,5 од двете периоди, па од пик до пик па ќе имаме 1Т), но овој недостаток се компензира со поголемиот напон на кој работи напојувањето, односно помалата струја за иста моќ.
Намотките се мотаат бифиларно(ако може некој да постави слика би било добро за бифилари намотки) во ист правец исто како кај обичните трансформатори со таа разлика што се мотаат 1/2 од бројот на примарните намотки, па се мотаат сите секундатни намотки, па се домотува примарната намотка околу секундарот..т.е. секундарот треба да дојде како во сендвич од примарните намотки.
Сториџ јадрата се мотааат атипаралелно. Покрај ограничувањата од јадрото за брзината на фрекфенцијата има ограничување и од полупроводничките елементи(рековери тајм), па со биполарните транзистори може да се постигнат повисоки фрекфенции, додека фет-овите се потроми и нивните граници се околу 100кхз. Секако тука треба да се спомнат исправувачките диоди кои што треба да имаат што пократко време на опоравување, одноисно што помал пад на напон.
Секако не треба да се занемари скин ефектот, па со тоа се одредува пресекот на жицата. Доколку овој ефект не дозволува соодветно дебела жица за мотање на трафото, може да се мотаат неколку жици паралелно. За да не се  плетка жицата може да се уврти и тоа нај лесно е едниот крај да се врзе на некој фиксен елемент(столица на пример) а другиот во бормашина и да се уврти, на тој начин да се добие целина. При тоа не треба да се претера со увртувањето поради што за ист број на намотки ќе се зоглеми должината и јаловиот отпор, а може да дојде и до пукање на лакот или кинење на жицата. Добро е на трафото да се постави мал ладилник.
Овде
Code: [Select]
http://www.diysmps.com/forums/showthread.php?250-IR2153-smps-with-short-circuit-protection/page33 во сликата "Current Sense.bmp" (последниот пост, мора да се најавите) има решение за заштита од краток спој, па ќе видиме како ќе функционира во пракса. Трафото е врзано сериски со главното трафо, примарот се мота со иста или подебела жица, додека секундарната намотка не е критична бидеќи требаат само неколку милиампери, а слободната точка се поврзива со пин 3 по првото иц.
Е сега пошто некако мн текст ми дојде најверојатно има нешто испуштено, но може слободно да ме прашате што знам ќе кажам, што не се надевам дека некој ќе ме надополни.

Споено мислење: [time]12 Ноември 2014, 07:11:17[/time]



Еве тука има добра представа за бифиларно мотање.
тука има табела за максимална струја и појава на скин ефект кај проводник со одреден пресек
Code: [Select]
http://www.cablesandconnectors.com/wiregauge.htmlНа следниот линк има некои обајснувања околу пресметките за бројот на намотки, иако е претежно за полубраново напојување, исто е и за целобраново со тоа што на крај се дуплираат намотките, те.. ако сте добиле 7 вам ќе ви бидат потребни 14, поради што напонот е дупли.
Code: [Select]
http://tahmidmc.blogspot.com/2012/12/ferrite-transformer-turns-calculation.html

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Супер, некој да се заинтересира за изградба на СМПС и овде. За каква намена ке го користиш? Кое трафо?

ИК најдобра варијанта е да го ставиш на подножје, обично и тој знае да изгори ако нешто не оди како што треба :) Ова од искуство.

Околу мотањето на storage јадрото, можеш и паралелно двете жици да ги моташ, полесно е, а на крај ке ги завртиш крајот и почетокот за минусот, испитано работи и вака.

И секако со ламба од 100вати на влезот додека проработи чудово :) Чекам да се пофалиш! ;)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ДА да на подножје ќе бидат, панира за некое моќно појачало, пошто нели за 50-100 вати не се исплаќа смпс, па ова за некои 300 вати рмс планирам да биде, али ќе видиме како ќе оди работата бидејќи имам  многу и други обврски. Тешко со една жица, ми требаат 16А по гранка... Мада струјата во сториџите е пулсна, сепак веќе имам измотано со повеќе жици и ними ќе ги користам.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Quote
50-100 вати не се исплаќа смпс
Апсолутно.

Епа да ке ти треба бајаги поголемо storage јадро, чим правиш толку јако СМПС, плус некаде 1кW треба да издржува. Штета што нема регулација, ке треба за волкава јачина.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Има заштита од краток спој, а јадрата не треба да се кој знае колкави, пошто се користи целобранов мост, така да може и сосем без јадра.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Кои мосфети планираш да ги користиш?

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Првпат гледам вакво нешто .. Што значи тоа СМПС, објаснување ? Благодарам. :D

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
SMPS = switching-mode power supply

Code: [Select]
http://en.wikipedia.org/wiki/Switched-mode_power_supply
Жан

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Благодарам, се надевам ќе ми стане појасно ...:D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
13007 кои уствари и не се мосфети :) Имам такви на лагер и ради фрекфенцијата.
Смпс уствари е прекинувач кој сам се пали-гаси многу брзо(неколку стотици илјади пати во секунда). Ваквата појава овозможува користење на минијатурно трафо(колку еден ќибрит) за неколку стотици вати, што значи е ефтино. За разлика од класичното трафо има помал век, но лесен е за одрњавање.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Овие IR2153 (и ватијантите IR2151, IR2155) се на правени за да возат мосфети. Јас ги правев со IRF840, евтини се, и лесно се наоѓаат.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Мислам и овиер ќе ги возат.. колку се 840-ките ?

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Кај гац за 50 ги зимам, за друго место нз. Знам дека на српскиот форум ги пробуваа со ИГБТ и им работеше. Не знам може да пробаш :)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ИГБТ се поскапи мислам а и треба некое зверскотрафо, неме ми е од комјутер, така да ќе видам комку може да извадам од него, бидејќи 2153 е мах 100 кхз

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: СМПС - со надеж дека ќе стигнам да го изградам ;D
« Reply #14 on 08.12.2014, Monday, 20:13:51 (Edited 09.12.2014, Tuesday, 06:56:26) »
еве и првичната ппк и бидејќи не сум уходан со сервериве и аплоудиве, а качувам 2 фајла годишно, се надевам дека нема да му биде прблем неко му да ја среди темата. моментално фајлот ќе биде на форум и се отвара со express pcb